zdjecie 2114
2016-09-27T16:56:33+02:00 eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Pożar i ewakuacja Zakładu Karnego w Przytułach Starych [ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 2114
fot. ZK w Przytułach Starych

Kilkuset więźniów i pracowników Zakładu Karnego w Przytułach Starych ewakuowano po zgłoszonym zagrożeniu pożarowym. W jednej ze świetlic doszło do zwarcia instalacji elektrycznej, co przyczyniło się do powstania pożaru.

Dziś kilkanaście minut przed godziną 11:00 na terenie Zakładu Karnego w Przytułach Starych rozległy się syreny alarmowe informujące o zagrożeniu pożarowym. W związku z realnym zagrożeniem życia i zdrowia zarówno personelu zakładu jak i osadzonych, dowódca podjął decyzję o ewakuacji. Ze względu na narastające konflikty pomiędzy więźniami, konieczne było podzielenie ich na mniejsze grupy, których pilnowali uzbrojeni strażnicy. Po rozpoznaniu zagrożenia i opanowaniu sytuacji alarm odwołano, a na terenie więzienia przywrócono normalny tryb funkcjonowania.

Mimo, że były to tylko ćwiczenia, na miejsce skierowano służby ratunkowe, policję oraz wsparcie Służby Więziennej z Białegostoku i Czerwonego Boru.

- Ćwiczenia miały na celu w szczególności doskonalenie umiejętności kadry zarządzającej w zakresie kierowania ochroną i obroną zakładu, doskonalenie metod i technik likwidacji zagrożeń, szkolenie praktyczne współdziałających ze sobą grup oraz doskonalenie współdziałania z funkcjonariuszami KMP w Ostrołęce, PSP w Ostrołęce i GISW – poinformowała nas kpt. Agnieszka Chaberek, rzecznik prasowy ZK w Przytułach Starych.

Zakończenie ćwiczeń stanowiła odprawa, podczas której omówiono zarówno pozytywne jak i negatywne elementy szkolenia. To właśnie doskonalenie tych elementów, które nie do końca poszły zgodnie z założeniami, stanowić ma dla dyrekcji ZK jak i innych służ biorących udział w dzisiejszych ćwiczeniach, najcenniejszy element w trwającej ciągle racjonalizacji zakładanych i praktycznie realizowanych skutecznych czynności w sytuacjach zagrożenia.

Podobne ćwiczenia organizowane są przynajmniej raz w roku. Dotychczasowe scenariusze manewrów zakładały m.in. ucieczkę z więźniarki transportującej skazanego, ucieczkę z aresztu i bunt więźniów.

Zobacz również
Kalnedarz imprez
grudzień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 30  1  2  3  4  5  6
dk7  8  9  10  11  12  13
dk14  15  16  17  18  19  20
dk21  22  23  24  25  26  27
dk28  29  30  31  1  2  3
Dzisiaj:
Brak wydarzeń
zdjecie 2114