2022-06-13T08:00:00+02:00 eOstroleka.pl
Region,

Praca zdalna, cyfrowi nomadzi i pandemia.

REKLAMA
zdjecie 9145
REKLAMA
zdjecie 9145

W momencie wybuchu pandemii covid19, na początku 2020 roku eksperci na całym świecie zastanawiali się jak długo będzie ona trwała czy będą kolejne fale, wzrosty i spadki zachorowań, itp. Już pierwszy “lockdown” (a kolejne tylko utrwaliły to przekonanie) uświadomił firmom, iż muszą nauczyć się funkcjonować w nowej rzeczywistości - przecież zmienił się sposób w jaki pracujemy, odpoczywamy, kupujemy produkty i usługi. Sfera zawodowa przeniosła się w dużej mierze do świata online i nie wykluczone, iż nawet po zakończeniu kryzysu tam pozostanie. 

Podczas trwania pandemii wielu pracowników dotychczas preferujących konwencjonalne formy zatrudnienia (umowa o pracę, codzienne podróże do biura, grafik zmianowy) zaczęło stopniowo rozglądać się za mniej tradycyjnymi rozwiązaniami. Popularnością zaczął się cieszyć wynajem długoterminowy domów czy mieszkań z dostępem do Internetu, w bardziej ustronnych lokalizacjach. Praca zdalna z takiego oddalonego od cywilizacji miejsca jak najbardziej współgrała z odgórnie narzuconym dystansem społecznym, a co najważniejsze, za pełną aprobatą szefostwa. Oczywiście nie w każdej branży było to możliwe, gdyż pewnych prac po prostu nie da się w ten sposób wykonywać. Najczęściej jednak zawsze jest jakaś część pracy, którą można przenieść w sferę zdaną.  

Dostosowanie się do pandemicznej rzeczywistości stało się nie lada wyzwaniem szczególnie dla małych firm produkcyjnych. Nie tylko brano pod uwagę oszczędności, ale chcąc usprawnić działanie zaczęto analizować różne elementy procesu produkcyjnego. Szukano ulepszeń i możliwości dla optymalizacji, a to z kolei wymagało wprowadzenia nowych technologii i skomputeryzowania produkcji. Dlaczego? Skoro nikt nie jest w stanie udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie “Jak długo jeszcze potrwa pandemia?” dobrym rozwiązaniem wydaje się przeformułowanie pytania na: “Jak można inaczej ją przetrwać?”. Większości małych firm nie stać na wielomiesięczne “wakacje produkcyjne”, dlatego szukają prostych i niedrogich rozwiązań. I tu dochodzimy do etapu, w którym rozpoczynają się poszukiwania jakiegoś programu do zarządzania produkcją. Ale co te poszukiwania mają wspólnego z pracą zdalną?

Cyfrowi nomadzi 

Powszechnie uważa się, że dom jest tam gdzie mieszkamy, a nie tam gdzie pracujemy – to przekonanie zostało jeszcze wzmocnione przez pandemię. Jednak czyż nie lepiej być “obywatelem świata” i pracować z dowolnego miejsca na ziemi?

Cyfrowy nomada – to określenie osoby wędrującej, która korzysta z nowoczesnych technologii takich jak internet i urządzenia mobilne do pracy mając dzięki nim możliwość komunikowania się i wymiany informacji z dowolnego miejsca na świecie. Jest to więc osoba, która może pracować wszędzie, z jakiejkolwiek lokalizacji – zdalnie. Mobilność jest dla cyfrowych nomadów nie tylko ważną cechą pracy, ale też filozofii życia. Pracują z różnych krajów, korzystając z przestrzeni co-workingowych, z hotelowego pokoju, z kawiarni czy baru. Podróżują w interesach lub dla przyjemności, stale zmieniając lokalizację. 

Kiedy słyszymy określenie “cyfrowy nomada” przed oczami mamy obraz zadowolonego z siebie millenialsa, którego konto na Instagramie jest pełne zdjęć w hamaku pod palmami gdzieś na Malediwach. W jednej ręce trzyma laptopa, w drugiej piña coladę, a podpis pod zdjęciem dumnie oznajmia: moje biuro. Obecnie jest coraz więcej osób dla których cyberprzestrzeń to naturalne środowisko, lecz praca nomady nie kończy się na byciu wolnym  strzelcem w zawodzie kreatywnym. Możliwości są niemal nieograniczone ze względu na stale rosnące zapotrzebowanie na usługi wirtualne, a także pandemiczną migrację wielu sfer życia w nową onlinową rzeczywistość. Teoretycznie takie zawody można wykonywać też z domowego zacisza jednak audyt strony www dla klienta na plaży jest przyjemniejszy, niż przy dźwiękach remontującego mieszkanie sąsiada z dołu.

Jednak pandemiczni cyfrowi nomadzi stanowią znacznie liczniejszą grupę i obejmują dużo bardziej przyziemne zawodowe aktywności. Wielu z nich pracuje w stałych godzinach (8-16) i niekoniecznie dokumentuje każdą godzinę pracy stylowymi zdjęciami w modnych kawiarniach. To szefowie małych firm, managerowie, właściciele, którzy starają się zaadoptować taki styl pracy i życia w bardziej tradycyjnych branżach. Dzięki pracy zdalnej wyjeżdżają na pierwsze od wielu lat wakacje, spędzając czas z rodziną i przyjaciółmi, zamiast długich i samotnych godzin na hali produkcyjnej. 

Jeszcze przed pandemią wielu właścicieli firm produkcyjnych borykało się z problemem braku czasu. Doba była za krótka, aby wyrobić się ze wszystkimi obowiązkami, a większa ilość zamówień nie do końca przekładała się wyższe zarobki. Dlaczego? W małej firmie bardzo często produkcja jest zmienna, tak więc szef musi być obecny na każdym przekazaniu zmiany. Można sobie wyobrazić jak bardzo to utrudnia życie, jeśli ludzie pracują np. na trzy zmiany, a właściciel za każdym razem musi się stawić w pracy, aby przekazać pracownikom co mają robić na jakiej maszynie. W takiej sytuacji życie prywatne praktycznie nie istnieje: wszystko jest podporządkowane pracy. Urlop? No cóż - pozostaje w sferze marzeń. Po miesiącach takiej harówki przychodzi frustracja: czy w ogóle opłaca się mieć swój biznes, jeśli nie mamy nawet chwili wytchnienia? 

Tu przychodzi z pomocą program do zarządzania produkcją online. To zupełnie nowa jakość: możesz być w domu, na plaży, w górach czy w parku. Wakacje bez stresu? Wakacje pracujące (tzw.workation z języka angielskiego)? Dystans społeczny związany z kolejną falą epidemii, gdzieś w zacisznym domku na Mazurach? Nie ma problemu, jeśli tylko korzystasz z programu produkcyjnego online. Z dowolnego miejsca na świecie tworzysz plan pracy, który w przyjazny sposób wyświetla się na hali, tak więc bez Twojej obecności pracownicy wiedzą co mają robić. Możesz być gdziekolwiek tylko zechcesz i w każdej chwili podejrzeć sytuację w zakładzie, gdyż program masz dostępny w swoim smartfonie, na tablecie lub laptopie. Program do zarządzania produkcją taki jak Prodio to narzędzie online, które faktycznie umożliwia kontrolę z każdego miejsca na ziemi. Dzięki takiemu rozwiązaniu możesz być cyfrowym nomadem mając stały podgląd sytuacji, bez obaw, że wszystko się zawali czy firma nie będzie funkcjonowała gdy nie będziesz obecny.

 

Materiał zewnętrzny. 

REKLAMA
Zobacz również
Kalendarz imprez
czerwiec 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 30  31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19
dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26
dk27 dk28 dk29 dk30  1  2  3
×