2020-02-27T14:08:00+01:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Pracowity rok strażaków z Ostrołęki. Średnio ponad 3 zdarzenia dziennie [ZDJĘCIA]

REKLAMA
fot. KM PSP Ostrołęka
1
0
0

W minionym roku ostrołęccy strażacy mieli mnóstwo pracy – tak wynika z podsumowania 2019 roku przygotowanego w związku z roczną odprawą, która odbyła się w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Ostrołęce. Najbardziej niepokojące są statystyki zdarzeń ze skutkiem śmiertelnym – w stosunku do ubiegłego roku nastąpił 100% wzrost.

 
We wtorek, 25 lutego w koszarach KM PSP Ostrołęka przy ulicy Celnej odbyła się doroczna narada będąca zarazem podsumowaniem działalności jednostki w minionym, 2019 roku. Przed naradą zorganizowano spotkanie młodzieży mundurowych klas strażackich z Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Ostrołęce z podchorążym Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie, w celu przybliżenia młodzieży warunków przyjęcia i studiowania w murach strażackiej uczelni.
 
Działalność ostrołęckich strażaków z ubiegłego roku podsumowano w trzech częściach. Pierwszej – prewencyjnej – dokonał starszy brygadier Jarosław Wilga, komendant miejski PSP. Jak wynika z danych przytoczonych przez szefa ostrołęckich strażaków, w minionym roku podlegli mu oficerowie przeprowadzili 125 kontroli, w ramach których pod kątem ochrony przeciwpożarowej dokonano 45 czynności odbiorowych oraz sprawdzono 206 obiektów. Z nowoczesnej komory dymowej służącej celom szkoleniowym również dla strażaków spoza powiatu ostrołęckiego skorzystało w minionym roku ponad 1 500 oficerów PSP i druhów OSP.
 
Działania operacyjne, w tym głównie ratowniczo-gaśnicze, prowadzone na terenie miasta i powiatu zarówno przez PSP oraz OSP, podsumował zastępca komendanta miejskiego, bryg. Grzegorz Pragacz. W minionym roku odnotowano 1231 zdarzeń do których wyjeżdżali strażacy. Były to głównie pożary i wypadki drogowe. Największy, bo aż 100% wzrost, odnotowano w liczbie ofiar śmiertelnych. W roku 2019 było ich aż 24 (rok 2018 – 12 ofiar śmiertelnych)
 
- Zastępca Komendanta omówił także zagadnienia szkoleniowe, które w sposób szczególny dotyczą KM PSP w Ostrołęce z uwagi na trzy rodzaje specjalizacji Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej. Posiadanie grupy wysokościowej, wodno- nurkowej i chemicznej wiąże się z potrzebą posiadania przez strażaków dodatkowych umiejętności, które są utrwalane podczas ćwiczeń oraz zawodów sportowo – pożarniczych. W minionym roku ostrołęccy strażacy zajęli II miejsce mistrzostwach Polski w Biegu po schodach „Wieżowiec 2019”, III oraz IV miejsce w biegu po schodach Star Challenge 2019 w Gdańsku oraz III miejsce w klasyfikacji komend w ogólnopolskim biegu barbórkowym – mówi młodszy brygadier Robert Chodkowski, rzecznik prasowy KM PSP Ostrołęka.
 
Trzecią, równie ważną część narady dotyczącą ochrony przeciwpożarowej lasów, poprowadził prof. dr hab. Ryszard Szczygieł z Instytutu Badawczego Leśnictwa w Warszawie. W tej części omówiono specyfikę współcześnie występujących, wielkoobszarowych pożarów w lasach w kontekście stuhektarowego pożaru w nadleśnictwie Myszyniec, jaki miał miejsce 24 maja 2014 roku. Prelegent odniósł się również do głównych zmian, jakie nastąpiły z dniem 1 stycznia 2020 roku w Instrukcji Bezpieczeństwa Pożarowego Lasów.
 
Podczas odprawy omówiono również plany na bieżący rok:
- pozyskanie w ramach zakupów centralnych samochodu ratownictwa chemiczno – ekologicznego,
- zakup przy współudziale Miasta Ostrołęki i Starostwa Powiatowego samochodu ratownictwa technicznego,
- rozbudowę systemu łączności radiowej na potrzeby ratownictwa i ochrony ludności.
 
 
Ważnym aspektem rocznej działalności strażaków z Ostrołęki, był ich udział w honorowym krwiodawstwie. W roku 2019 członkowie klubu HDK działającego przy KM PSP w Ostrołęce oddali łącznie prawie 40 litrów krwi.
 
Naradę zamknął Komendant Miejski PSP w Ostrołęce dziękując za wysoką ocenę pracy ostrołęckich strażaków i druhów ochotników. Komendant wyraził podziękowania strażakom i pracownikom cywilnym komendy oraz tym wszystkim, którzy aktywnie działają na rzecz poprawy bezpieczeństwa mieszkańców i wspierają ochronę przeciwpożarową na terenie powiatu ostrołęckiego.
 
 

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.

Brak Waszych opinii do tego artykułu, bądź pierwszy.

Zobacz również
Kalnedarz imprez
kwiecień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 30  31  1  2  3  4 5
 6  7  8  9  10  11  12
 13  14  15  16 17  18  19
 20  21  22  23  24  25  26
 27  28  29  30  1  2  3