zdjecie 7501
zdjecie 7501
zdjecie 7501
2021-05-07T10:56:53+02:00 eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki, HISTORIA

Prezydent w Baranowie. Wizyta w kościele, zwiedzanie kurpiowskich chat i zabawa ludowa

REKLAMA
fot. Przegląd, nr 6, 1930 r.fot. Przegląd, nr 6, 1930 r.
REKLAMA
3
0
3

W maju 1930 roku ówczesny prezydent Rzeczypospolitej Polskiej odwiedził Baranowo. Gazeta "Polska Zbrojna" już dzień później opisała kulisy barwnej wizyty głowy państwa na Kurpiach. Prezydent odwiedził miejscowy kościół, zwiedzał kurpiowskie chaty i był obecny na zabawie ludowej. Na pożegnanie odśpiewano mu "Rotę".

25 maja 1930 roku prezydent RP Ignacy Mościcki wyruszył w podróż po ziemiach województwa mazowieckiego. Swoją podróż rozpoczął od Marek, następnie dojechał do Serocka, Lubienicy i Pułtuska. Stamtąd jechał przez Krasnosielc i Drążdżewo. Punktem kulminacyjnym jego wizyty było Baranowo, niedaleko Ostrołęki. Przywitała go okazała brama z napisem: "Witaj na ziemi Kurpiów" (zdjęcie: "Przegląd", nr 6, 1930 r.).

zdjecie

- Ludność ze łzami w oczach dziękowała Włodarzowi Państwa, że raczył odwiedzić te uboższe może od innych połacie kraju, ale tem niemniej pracujące ku pożytkowi i potędze Najjaśniejszej Rzeczypospolitej - opisywała gazeta "Polska Zbrojna" z 26 maja 1930 roku.

Co istotne, mimo, iż gazeta wychodziła następnego dnia po wizycie prezydenta RP w Baranowie, ukazała się tam bardzo obszerna korespondencja z ziemi kurpiowskiej. W relacji pojawiają się nazwiska m.in. księdza Józefa Zaremby - proboszcza parafii w Baranowie; Stanisława Twardo - wojewody warszawskiego czy Aleksandra Masiaka - sekretarza gminy Baranowo.

Wzruszający był moment, gdy przed kościołem dziewczęta, ubrane w barwne stroje kurpiowskie, otoczyły p. prezydenta z wieńcami z żywego kwiecia i oprowadziły go do świątyni, na progu której powitał go ks. kanonik Zaremba. Po odśpiewaniu Te Deum ks. kanonik wygłosił podniosłe kazanie. Po zwiedzeniu kościoła p. Prezydent dokonał otwarcia wystawy wyrobów ręcznych miejscowej ludności. Poprzedzony następnie przez oryginalną orkiestrę kurpiowską oraz otoczony tłumem ludności Dostojny Gość zwiedził chaty kurpiowskie i był obecny na zabawie ludowej tzw. "Wesele Kurpiowskie". Na pożegnanie Pana Prezydenta ludność odśpiewała "Rotę" Marii Konopnickiej. Przed wyjazdem Pana Prezydenta z Baranowa, p. wojewoda Twardo udekorował w imieniu Dostojnego Gościa srebrnym krzyżem zasługi na polu pracy samorządowej działacza samorządowego p. Masiaka.

Pojawia się też nazwisko mieszkańca gminy Baranowo Piotra Tabaki, który miał wygłosić pożegnalne przemówienie. "Polska Zbrojna" opisuje, jak wyglądało pożegnanie prezydenta:

Na zakończenie pobytu p. Prezydenta w Baranowie, wygłosił podniosłą mowę przedstawiciel miejscowej ludności, p. Tabaka, ze łzami w oczach dziękując P. Prezydentowi, że Najwyższy Przedstawiciel Majestatu Rzeczypospolitej raczył po raz pierwszy od czasu odzyskania niepodległości zawitać do zacisznej ziemi kurpiowskiej. Wśród owacyj tłumów Pan prezydent odjechał.

Źródło: "Polska Zbrojna", nr 142, 26 maja 1930 r.
REKLAMA
zdjecie 7501

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
wrzesień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 30  31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19
dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26
dk27 dk28 dk29 dk30  1  2  3
×