2022-08-18T14:06:20+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Protest sędziów w Ostrołęce. Ze wsparciem obywateli [WIDEO, ZDJĘCIA]

REKLAMA
REKLAMA

Kolejny raz 18. dnia miesiąca sędziowie wyszli przed budynek Sądu Okręgowego w Ostrołęce, by solidaryzować się z sędziami, którzy ich zdaniem są prześladowani przez władzę. 

Protest był mniej liczny, jak poprzednie. Jak powiedział sędzia Ryszard Warda z Sądu Okręgowego w Ostrołęce, grono sędziów było mniejsze ze względu na sezon urlopowy, ale wspierane było przez liczną grupę obywateli, w tym wiceprzewodniczącego rady miasta Ostrołęki Stanisława Szatanka, który wraz z lokalnym działaczem społecznym Stanisławem Giżyckim trzymał transparent "Zamach PiSu na sądy to kosztowne rządy".

zdjecie 300

- Jesteśmy świadkami bardzo trudnych chwil, obserwujemy wyprowadzanie Polski z Unii Europejskiej, z unii wartości, unii praw człowieka, unii praworządności, tolerancji - powiedziała sędzia Marzanna Piekarska-Drążek z Sądu Apelacyjnego w Warszawie, niegdyś sędzia ostrołęckich sądów. - Dla wszystkich nas pamiętających komunizm to niezwykle bolesne. Trzeba temu przeciwdziałać.

Apeluję zawsze do sędziów: macie wyrok TSUE z czerwców br. w sprawie sędziego Żurka, nękanego za to, że głośno przed sądami wołał o te wartości: praworządność, zachowanie konstytucji. TSUE uznał, że to nie tylko prawem sędziego, jest to obowiązkiem, bo jego świadomość prawna, społeczna, nakazuje mu ostrzegać innych obywateli - uważajcie, dzieje się źle, zmienia się prawo, ono zawsze uderzy w obywateli i w nas sędziów też, jako obywateli. Ale uderzy przede wszystkim w najsłabsze, odsuwane, spychane grupy społeczne i najsłabszych pojedynczych obywateli. My mamy obowiązek wyjść i mówić to społeczeństwu. Nie możemy myśleć o własnym komforcie ani o tym, co nam grozi, jeżeli będziemy o tym mówić, to nasze obowiązki wynikające ze ślubowania sędziowskiego.

Sędzia Piekarska-Drążek wymieniła nazwiska sędziów zawieszonych lub przenoszonych do innych wydziałów. Tę drugą sytuację porównała do zawodu lekarza - jak stwierdziła, to tak jakby psychiatrze z dnia na dzień kazano być kardiochirurgiem.

Obywatele obecni na spotkaniu zaapelowali, by 18 września, czyli za miesiąc, już po wakacjach i sezonie urlopowym, zebrać się w większym gronie.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
zdjecie 7344
Kalendarz imprez
wrzesień 2023
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31 dk1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
×