zdjecie 3009
2018-10-29T15:46:12+01:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Protest w ostrołęckim szpitalu: Czasu na wypracowanie porozumienia jest coraz mniej a lekarze nadal pozostają nieugięci

REKLAMA
fot. eOstroleka.pl
REKLAMA
2
2
65

Wciąż brak jest porozumienia dyrekcji ostrołęckiego szpitala z protestującymi lekarzami. Funkcjonowanie czterech oddziałów wisi na włosku. Kolejne rozmowy nie przynoszą przełomowych rezultatów, a czasu jest coraz mniej. Dyrekcja szpitala pozytywnie przychyliła się do postulatów dotyczących czasu pracy, w kwestii wynagrodzenia lekarze pozostają jednak nieugięci.

 
Oddział zakaźny, neurologiczny, kardiologiczny i chorób wewnętrznych – to lekarze z tych oddziałów złożyli masowo wypowiedzenia umów o pracę. W proteście uczestniczy około 40 medyków. Domagają się poprawy warunków pracy i zwiększenia płac. Pierwszy z postulatów już został przez dyrekcję spełniony – lekarze wywalczyli pracę jednozmianową plus dyżur medyczny oraz jednomiesięczny okres rozliczeniowy. Dotychczas nie ma porozumienia co do wysokości wynagrodzeń.
 
Lekarze, którzy złożyli wypowiedzenia domagają się wynagrodzenia na poziomie 7 500 zł netto (dla młodszego asystenta) i 9 000 netto dla lekarza specjalisty. Kwoty, które oferuje dyrekcja są znacznie mniejsze od oczekiwań lekarzy.
 

- Dla lekarza młodszego asystenta proponujemy wynagrodzenie na poziomie 4 000 zł netto a dla lekarza specjalisty 7 500 złotych netto – mówi Włodzimierz Kucharski, zastępca dyrektora do spraw opieki zdrowotnej.

 

Każdy z medyków liczyć może także na dodatki do podstawy wymiaru pensji. Są to m.in. dodatek za staż, premia regulaminowa, dodatek za pracę w godzinach nocnych i dni świąteczne, dodatkowa stawka za dyżur medyczny oraz dodatek motywacyjny w wysokości 15 złotych za każdą godzinę dyżuru medycznego. Propozycje takie – złożone na piśmie – protestujący lekarze otrzymali podczas piątkowego spotkania. Zespół negocjacyjny odrzucił jednak ofertę dyrekcji, w związku z czym dalsze negocjacje zostały przerwane.

 
  - Dla porównania sprawdziliśmy jak kształtują się zarobki w sąsiednich placówkach oraz w szpitalu w Płocku. Uśredniona wysokość wynagrodzenia to około 7 000 złotych netto – dodaje dyrektor Kucharski.
 
Ostateczny termin na osiągnięcie porozumienia, który obie ze stron wyznaczyły już na pierwszym z posiedzeń negocjacyjnych to 15 listopada. Okres wypowiedzenia upływa z końcem listopada.
 
- Jeśli nie uda nam się wypracować porozumienia, będziemy wprowadzać plan awaryjny. Jeśli chodzi o kardiologię, mamy drugi oddział kardiologiczny, który funkcjonuje i on może w pewnym sensie przejąć pacjentów. Oddział wewnętrzny częściowo zastąpi oddział płucny. Natomiast jeśli chodzi o neurologię, tu nie ma rozwiązania. Na oddziale zakaźnym nie wszyscy lekarze złożyli wypowiedzenia – mówi dyrektor Kucharski.
 
W ostatnim czasie na drzwiach wejściowych do oddziałów, z których lekarze przystąpili do protestu, wywieszone zostały kartki z informacją o następującej treści:
 
„PROTEST LEKARZY SZPITALA W OSTROŁĘCE
pod patronatem
Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy Oddziału Terenowego w Ostrołęce
 
Wieloletnie zaniedbania oraz zaniechania ze strony Kierownictwa Szpitala doprowadziły do najbardziej dramatycznej sytuacji kadrowej w historii ostrołęckiego Szpitala. Systematyczny odpływ Lekarzy specjalistów prowadzi do zamykania/ograniczania działalności kolejnych poradni specjalistycznych i oddziałów szpitalnych i rosnące zagrożenie dla Pacjentów w trakcie leczenia.
 
Obecnie około 40 lekarzy złożyło wypowiedzenia umów o pracę.
 
Co z dniem 31 listopada 2018 roku doprowadzi do zamknięcia lub poważnego ograniczenia działalności następujących Oddziałów szpitala w Ostrołęce:
 
- Oddział Chorób Wewnętrznych
- Oddział Kardiologiczny
- Oddział Chorób Zakaźnych
- Oddział Neurologiczny
 
… a Związek Zawodowy Lekarzy dostaje sygnały o gotowości do złożenia wypowiedzeń również na innych oddziałach…
 
Oczekiwania lekarzy są doskonale znane władzom Szpitala i w pierwszej kolejności dotyczą organizacji i warunków pracy, zabezpieczenia pracy przyszpitalnych poradni specjalistycznych, a w ostatniej kwestii płacowych.
 
Związek zawodowy lekarzy uzyskał od lekarzy upoważnienia do prowadzenia rozmów z władzami Szpitala i pozostaje w gotowości do podjęcia rozmów i wdrożenia rozwiązań, mających na celu ochronę interesów Pacjentów i Lekarzy.
 
Apelujemy zatem do władz Szpitala o podjęcie dialogu oraz podjęcie działań, w celu wypracowania porozumienia respektującego  w równym stopniu interesy pacjentów i lekarzy oraz Szpitala i zapewnienie mieszkańcom Ostrołęki i powiatu należytej opieki zdrowotnej.
 
Ostrołęczanie zasługują na Szpital i opiekę zdrowotną z prawdziwego zdarzenia!”
 
O dalszych postępach w negocjacjach będziemy informowali na bieżąco na łamach naszego serwisu.
 
 
REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
kwiecień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30  31  1 dk2 dk3  4
 5  6  7  8  9  10  11
 12  13  14  15  16  17  18
 19  20  21 dk22  23 dk24 dk25
 26  27  28  29  30  1  2
Dzisiaj:
Brak wydarzeń
×