eOstroleka.pl
Ostrołęka, TYLKO U NAS

Przed laty usłyszał wyrok w Ostrołęce. Teraz jest oskarżony o zabójstwo

REKLAMA
zdjecie 2527
zdjecie 2527
zdjęcie ilustracyjne, fot. pixabayzdjęcie ilustracyjne, fot. pixabay
REKLAMA

Na ławie oskarżonych w warszawskim sądzie w jednym z głośnych procesów zasiada Ryszard R. Mężczyzna, który w 1995 roku usłyszał w Ostrołęce wyrok 12 lat więzienia, dziś jest oskarżony o w sprawie zabójstwa sklepikarza w Ząbkach. Od tej zbrodni niedługo minie rok.

Zabójstwo w Ząbkach. Sprawca nie miał litości dla ofiary

Do tragicznego zdarzenia doszło w dniu 10 stycznia 2021 r. w Ząbkach. Przejeżdżający obok sklepu warzywnego naoczni świadkowie zauważyli szarpaninę w sklepie warzywnym. Powiadomili właściwe służby. Przybyła na miejsce załoga pogotowia ratunkowego zastała pokrzywdzonego właściciela sklepu spożywczo-warzywnego leżącego w kałuży krwi. Pokrzywdzonego Stanisława B., nazywanego przez klientów po prostu panem Stasiem, z ciężkimi obrażeniami głowy przetransportowano do Szpitala WUM, gdzie w nocy zmarł.

Sprawca zbiegł i natychmiast rozpoczęły się jego poszukiwania.

- Po intensywnych czynnościach zmierzających do ustalenia sprawcy, kierując się m.in. wynikami oględzin monitoringów, w dniu 21.01.2021r. zatrzymano Ryszarda R. Podejrzany kilkukrotnie zmieniał swoje stanowisko co do przyznania się do popełnienia zarzucanego mu czynu. Ustalono, że sprawca posługiwał się metalową rurką i ciosy zadane w głowę spowodowały zgon pokrzywdzonego. Motywem działania była kradzież pieniędzy ze sklepu. Podejrzany działał z niskich pobudek, dokonał zaboru pieniędzy w kwocie 2 tys. zł, zaś jego brutalne działanie skutkowało śmiercią właściciela sklepu - informowała Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga w Warszawie.

18 czerwca 2021 roku Prokuratura Rejonowa w Wołominie skierowała do Sądu Okręgowego Warszawa - Praga w Warszawie akt oskarżenia przeciwko Ryszardowi R. Prokuratura oskarżyła go o zabójstwo w zamiarze bezpośrednim, w związku z dokonaniem rozboju, przy użyciu narzędzia w postaci metalowej rurki, którą uderzono pokrzywdzonego trzy razy w głowę, a także w tułów i ręce, co skutkowało zgonem pokrzywdzonego.

Sprawa z 1994 roku i wyrok w Ostrołęce

Podejrzany o zabójstwo Ryszard R. jest osobą wielokrotnie karaną. Jak udało nam się ustalić, jeden z wyroków usłyszał w Ostrołęce. Było to 26 lat temu.

Wówczas Sąd Wojewódzki w Ostrołęce rozpatrywał sprawę usiłowania zabójstwa, do którego doszło 18 marca 1994 roku w Ostrowi Mazowieckiej. Ryszard R. miał oddać trzy strzały z broni palnej do osoby pokrzywdzonej, powodując u niej rany klatki piersiowej, palca lewej ręki i kości udowej.

Drugi czyn, o jaki w tamtym procesie oskarżono Ryszarda R., zajść miał w tym samym miejscu i czasie - dotyczył on próby dokonania rozboju wspólnie "z nieustalonym osobnikiem" w ten sposób, że "obezwładnił ją chwytając za włosy, a następnie usiłował zabrać  w celu przywłaszczenia kasetę z pieniędzmi oraz biżuterię, jednak zamierzonego celu nie osiągnął z uwagi na włączenie przez wymienioną alarmu, przy czym czynu tego dopuścił się przed upływem 5 lat od dobycia kary ponad 6 miesięcy pozbawienia wolności orzeczonej za umyślne przestępstwo".

- Wyrokiem z 28 marca 1995 roku ówczesny Sąd Wojewódzki w Ostrołęce uznał oskarżonego za winnego zarzuconych mu czynów i orzekł za oba przestępstwa karę łączną 12 lat pozbawienia wolności oraz 6 lat pozbawienia praw publicznych. Nadto, orzekł nawiązki na rzecz Polskiego Czerwonego Krzyża, 1000 zł grzywny a także przepadek na rzecz Skarbu Państwa pistoletu marki „Walther” oraz obciążył oskarżonego kosztami postępowania - poinformował nas sędzia Marcin Korajczyk, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Ostrołęce.

Trwa proces Ryszarda R.

W procesie ws. zabójstwa w Ząbkach, w którym oskarżonym jest Ryszard R., w warszawskim sądzie odbyło się już kilka rozpraw. Skład orzekający zbierał się 6 sierpnia, 4 i 27 października oraz 9 grudnia. Rozstrzygnięcie w pierwszej instancji poznamy zapewne w 2022 r. 

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18  19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24  25  26 dk27  28
dk29  30  1  2  3  4  5
×