Ostrołęcka radna, w przeszłości wiceprezydent miasta, Anna Gocłowska wystąpiła z interpelacją w sprawie ulg dotyczących zwrotu dotacji. Z odpowiedzi prezydenta Ostrołęki Pawła Niewiadomskiego wynika, że w 2025 roku umorzono ponad 100 tys. zł stowarzyszeniu „Rodzina Polska". Z organizacją związany jest miejski radny Henryk Gut.
W interpelacji złożonej 10 czerwca radna Anna Gocłowska zwróciła się do prezydenta z prośbą o informację, czy w latach 2024 i 2025 stosowane były ulgi dotyczące przypadających do zwrotu dotacji. Radna prosiła o podanie wysokości ewentualnych ulg oraz wskazanie, wobec jakich podmiotów zostały one zastosowane.
Prezydent Paweł Niewiadomski przekazał, że w 2024 roku nie było takich przypadków. Natomiast w 2025 roku udzielono jednej ulgi.
Jak poinformował prezydent, ulga miała postać umorzenia nienależnie pobranej dotacji dla niepublicznej placówki oświatowej w kwocie 115 399,34 zł wraz z należnymi odsetkami, które na dzień wydania decyzji wynosiły 8 270,81 zł.
Beneficjentem ulgi było Stowarzyszenie „Rodzina Polska" z siedzibą w Ostrołęce.
Kto stoi za stowarzyszeniem?
Ze Stowarzyszeniem „Rodzina Polska" związane są osoby znane w przestrzeni publicznej. Prezesem organizacji jest prof. Piotr Jaroszyński - filozof, publicysta oraz nauczyciel akademicki. Jest on także publicystą „Naszego Dziennika" oraz Radia Maryja i Telewizji Trwam. Skarbnikiem stowarzyszenia, a jednocześnie jego beneficjentem rzeczywistym, jest radny miasta Ostrołęki Henryk Gut - z klubu Prawa i Sprawiedliwości.
Zgodnie z deklarowanymi celami, Stowarzyszenie „Rodzina Polska" działa na rzecz ochrony praw rodziny oraz niesienia pomocy w wielu obszarach. Wśród nich znajdują się m.in. zapewnienie prawa człowieka do życia od poczęcia do naturalnej śmierci, wychowanie dzieci zgodnie z wyznawaną wiarą i polską tradycją, a także kształcenie dzieci w duchu katolickim, z poszanowaniem uczuć patriotycznych oraz w miłości do kultury polskiej.
Stowarzyszenie deklaruje również działania na rzecz zachowania prawa do życia w niepodległym państwie polskim oraz osiągnięcia samowystarczalności ekonomicznej rodzin - rozumianej m.in. jako posiadanie własnego domu rodzinnego oraz płaca zapewniająca utrzymanie rodziny.
Wasze opinie
STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
~Zielony Pawełek, 17:36 24-06-2026, 63%
Była kiedyś podobna sytuacja z katolickim stowarzyszeniem Pokój i Dobro. Skończyła się w sądzie. Jak można umorzyć złodziejowi wyłudzone publiczne pieniądze. Czy was tam w tym ratuszu nie /tu słowo niecenzuralne/.
Brawo pani prezydent.
~Ania, 18:10 24-06-2026, 46%
@~Zielony Pawełek
Widocznie były podstawy do umorzenia. Na pewno tak o sobie nie umorzyli.
~Zielony Pawełek, 18:26 24-06-2026, 39%
@~Ania
Ale to rozstrzyga sąd a nie ratuszowe widzimisię. Przy okazji ratusz powinien dostać po tyłku że zamiast odebrać nienależną dotacje na ponad 120.000,00 to umarza i zamiata pod dywan.
~gosc, 18:32 24-06-2026, 67%
@~Zielony Pawełek
tak się zdobywa głosy w radzie miasta
~Zielony Pawełek, 18:35 24-06-2026, 46%
@~gosc
No tak. Jutro głosowanie nad absolutorium i wotum zaufania. Ciekawe czy radni zauważą brak nienależnie pobranej dotacji.
~Ania, 20:16 24-06-2026, 50%
@~Zielony Pawełek
Należności podatkowe rozstrzyga i ewentualne odwołania SKO a nie sąd geniuszu
~Śmiech, 20:21 24-06-2026, 50%
@~Ania
A dotacja to jest podatek geniuszko ? Który? Pit, cit, VAT, a może od nieruchomości? Jak nic Ania ratuszowa urzędniczka.
~X, 19:28 24-06-2026, 56%
Już jakiś przekręt aż śmierdzi na kilometr, większość tak zwanych fundacji to patologia i przepompownia pieniędzy,które idą do prywatnych kieszeni,a nie na cele wyznaczone przez fundację. Budują,żeby wiecznie coś budować ale nie zbudować bo wtedy kasa się skończy.Patologia nad którą państwo polskie nie ma żadnej kontroli.
~Marian, 20:11 24-06-2026, 75%
@~X
To zgłoś na policję
~Xx, 20:16 24-06-2026, 40%
@~Marian
A to czasem nie obowiązek urzędu? Wk mnie takie teksty. 120 tysi poszło ratuszowi bokiem i jeszcze ktoś ma za nich robić. Za co wy pieniądze bierzecie.
~PiS minus, 20:03 24-06-2026, 75%
Gdzie jest tępiciel?
Nie wiem czemu, ale zawszę jak słyszę, że jest jakiś wałek na kasę z publicznych pieniędzy to mi się zaraz z PiS kojarzy ; ))). Szkoda, że urząd taki naiwny. Zamiast zarządac zwrotu to umarza. Nie macie normalnego prawnika w ratuszu to mogę polecić.
~tępiciel lemingów, 21:47 24-06-2026, 34%
@~PiS minus
A mi się wałek na kasę z publicznych pieniędzy kojarzy się z obecnym rządem. Wiceprzewodniczący KO i Szpital Południowy.
~Oi, 20:58 24-06-2026, 50%
Co 100 tyś zł ???? To skandal na całą Polskę .
Serwis eOstroleka.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.