2018-10-16T21:20:46+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Ruszyła budowa elektrowni C. Falstart już na początku? [WIDEO, ZDJĘCIA]

REKLAMA
fot. eOstroleka.pl
REKLAMA
5
3
35

Wbiciem repera startowego na placu przy ulicy Krańcowej rozpoczęto prace przygotowawcze pod budowę nowej elektrowni. Nie oznacza to jednak faktycznego startu olbrzymiej inwestycji. Wciąż nieznany jest model finansowania oraz brak jest najważniejszego z dokumentów - nakazu rozpoczęcia prac, czyli NTP.

Oficjalne rozpoczęcie budowy Elektrowni C w Ostrołęce z udziałem premiera RP Mateusza Morawieckiego oraz ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego – tak miała wyglądać dzisiejsza uroczystość. A jak było? Premier został zaproszony – nie przyjechał. Rozpoczęcie prac co prawda było, ale prac przygotowawczych. Faktyczna budowa ruszy dopiero po wydaniu przez spółkę Elektrownia C dokumentu NTP (notice to proceed), czyli postanowienia o rozpoczęciu prac. Ten wydany zostanie nie wcześniej niż po rozstrzygnięciu aukcji mocy, czyli w ostatnich dniach grudnia. Na to jednak minister Tchórzewski, naciskany przez lokalnych polityków czekać nie mógł. Wszak w niedzielę wybory, a budowa elektrowni to jeden z filarów programu wyborczego Prawa i Sprawiedliwości. Dlatego też dziś z wielką pompą odtrąbiono rozpoczęcie realizacji inwestycji. Czy aby nie za wcześnie i czy nie odbije się nam to wielką czkawką?

Szef resortu, któremu podlega energetyka – minister Krzysztof Tchórzewski, władze spółek Energa i Enea oraz lokalni politycy PiS przekonują, że nie. W kwiecistych przemowach padły nawet zapewnienia, że inwestycja zrealizowana zostanie w 56 miesięcy, choć – jak to na budowie – może przydarzyć się poślizg – Jesteśmy ludźmi i nie wszystko jest możliwe do przewidzenia – argumentował minister Tchórzewski.

Tymczasem ten sam minister zapytany przez nas czy wydane zostało postanowienie o rozpoczęciu prac, przyznał że nie i że dokumentu tego nie będzie przynajmniej do drugiej połowy grudnia.

- Pewne rzeczy formalne zostaną dopięte jeszcze w tym roku w związku z aukcją, jeśli chodzi o rynek mocy – powiedział minister Tchórzewski. Naciskany przez dziennikarzy o sprecyzowanie określenia „pewne rzeczy formalne” minister milczał, z pomocą przyszła jednak prezes Energi, która dopowiedziała, że chodzi o wykonanie etapu prac przygotowawczych do wydania NTP.

- Rozpoczęcie dzisiaj tych prac jest tym ważnym elementem, który zwieńczy dzieło. Mianowicie 21 grudnia jest aukcja mocy i formalnie po aukcji mocy to NTP, o którym tu mówimy zgodnie z procedurą będzie wówczas wydane – powiedziała Alicja Klimiuk, p.o. prezesa Energa S.A.

Wątpliwość budzi nieznany wciąż model finansowania inwestycji. Całość kosztować ma około 6 miliardów złotych. Po jednym miliardzie zabezpieczyły spółki Energa i Enea – udziałowcy ostrołęckiej elektrowni. Kolejny miliard ma przekazać Fizan Energia, zarządzany przez PGE. Skąd mają pochodzić brakujące 3 miliardy? Tego do końca nie wiadomo, minister Tchórzewski zapewnił jednak, że finansowanie inwestycji „jest już zapięte”. Szczegółów zdradzić jednak nie chciał.

Tak więc, precyzując huraoptymistyczne informacje rozpowszechniane głównie przez prowadzących kampanię wyborczą polityków, dziś mieliśmy do czynienia z oficjalnym rozpoczęciem prac przygotowawczych do budowy elektrowni. Ta prawdziwa budowa ruszy dopiero, jeśli Elektrownia C uwzględniona zostanie w aukcji mocy, która odbędzie się 21 grudnia.

A tymczasem dzisiejsza uroczystość z wbiciem repera startowego i puszczeniem w ruch łopat określona została przez ogólnopolskie media jako „rozpoczęcie wirtualnej budowy”, o czym pisaliśmy dziś rano cytując Dziennik Gazeta Prawna

Materiał filmowy 1 :

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
~Gość, 21:32 16-10-2018,   60%
Zastanawiam się, jak ktoś kto pretenduje do posady radnego miasta Ostrołęka, czy tym bardziej Prezydenta, może krytykować inwestycję w mieście, która jest dla niego ogromna szansą? Kto z mieszkańców zagłosuje na przeciwników takiej inwestycji?
Jest to niepojęte, że w imię jakiejś walki politycznej zapominamy o lokalnym patriotyzmie, że znów robimy we własne gniazdo. Wstyd i żenada.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 21:36 16-10-2018,   32%
Gdzie tu krytyka inwestycji?
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 21:45 16-10-2018,   82%
Tak, tu są obawy czy powstanie, oraz stwierdzenie, że dziś mieliśmy do czynienia z oficjalnym rozpoczęciem prac przygotowawczych do budowy elektrowni.
odpowiedz   •   oceń :  
~Panna Julianna, 08:09 17-10-2018,   42%
Ten artykuł nie krytykuje, a stwierdza niestety smutne fakty, że znowu przed wyborami obiecują dużo, z pompą otwierają to kolejne ulice, to ruszają kolejne budowy, a po wyborach... co będzie po wyborach, czy stanie się tak jak zwykle, że wyborcy zostaną oszukani....? życzę PIS władzy tego, żeby ta budowa faktycznie znalazła finansowanie (czytałam, że brakujące 3 mld chcą pozyskać z OFE), żeby została zrealizowana w 56 miesięcy i żeby przynosiła dochody a nie straty wyliczone przez Carbon Tracker....
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 11:57 17-10-2018,   89%
CZEMU EOSTROŁĘKA WYŁĄCZA MOŻLIWOŚĆ KOMENTOWANIA POD WIDEOROZMOWĄ FRYDRYKA? boicie się komentarzy i słowa krytyki?
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 14:20 17-10-2018,   60%
Dwóch największych przeciwników polityki Janusza Kotowskiego postanowiło połączyć swoje siły. Łukasz Kulik i Maciej Kleczkowski kreują się na jedyną alternatywę dla "rządów katechetów" w mieście. Już cztery lata temu niewiele brakowało do zwycięstwa nad Kotowskim.

W tegorocznych wyborach wygrana Kulika wcale nie będzie niespodzianką. Po kolejnych czterech latach rządów Prawa i Sprawiedliwości w mieście nastroje mieszkańców jeszcze nigdy nie były tak złe wobec ratusza. Prawica jest jednak niewyobrażalnie zdeterminowana, by wygrać te wybory.

Łukasz Kulik i Maciej Kleczkowski to doświadczeni samorządowcy, najbardziej aktywni miejscy radni, którzy często zabierają głos podczas obrad i przepytują prezydenta Kotowskiego z podejmowanych decyzji. W przeciwieństwie do radnych popierających bezkrytycznie politykę urzędującego prezydenta, nie są niemi, nie boją się mówić, rzucają pomysłami, pytają i proszą o wyjaśnienia w licznych interpelacjach.

Kulik jest kandydatem na prezydenta miasta i numerem jeden na liście w trzecim okręgu wyborczym. Kleczkowski startuje do rady miasta z pierwszego miejsca na liście w okręgu numer 2. Jedynką w w pierwszym okręgu został Stanisław Szatanek, wiceprzewodniczący rady nadzorczej Ostrołęckiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

Dużym sukcesem zakończyła się kampania wyborcza Łukasza Kulika cztery lata temu. W drugiej turze wyborów na prezydenta Ostrołęki o włos przegrał z Januszem Kotowskim, który starał się o trzecią kadencję. W tym roku utworzył silny komitet i zaprosił do współpracy radnego Macieja Kleczkowskiego, związanego z lokalnymi strukturami Platformy Obywatelskiej. Razem mają plan na przejrzyste rządy w mieście i równomierne inwestycje.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 17:27 17-10-2018,   25%
JA ZAGŁOSUJĘ NA PRZECIWNIKA TEJ ,,INWESTYCJI,,. TA ELEKTROWNIA TO ŚREDNIOWIECZE,CHOROBY I WINDOWANIE CENY PRĄDU.WYSTARCZY NAM ,,MUZEUMM,,.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 17:34 17-10-2018,   67%
A ci chętnie dam kopa w dupala
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 21:34 16-10-2018,   50%
Szkoda Pana Janusz kolega się wypioł czyli nie utożsamia się z tą inwestycją
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 21:36 16-10-2018,   64%
… ale sprzęt na budowę wjechał wic obietnica składana przez Pana Prezydenta na jednym ze spotkań z mieszkańcami  dotrzymana.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 21:38 16-10-2018,   32%
Zrobił ile potrafił...
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 21:53 16-10-2018,   40%
A sprzęt to nie jest juz od dawna? Odminowanie itd...
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 21:55 16-10-2018,   64%
"Moniiikaaa ach Monika, dziewczyna ratownika! Pół plaży tutaj marzy, że kiedyś się przydarzy..." Ach, to słońce, złote piaski dawnej gminy Rzekuń i majacząca na horyzoncie elektrownia, i tyle pięknych pań dokoła! W głowie się może zakręcić!
odpowiedz   •   oceń :  
~STACYJNY, 22:10 16-10-2018,   50%
A na stacje dotarł do kogoś list Kotowskiego,?
odpowiedz   •   oceń :  
~Wkurzony, 22:25 16-10-2018,   50%
TA ELEKTROWNIA MA POWSTAC I BASTA!!!! KOCIOGROD ZASLUZYL NA TO!!!
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 22:25 16-10-2018,   29%
Jaka budowa ruszyła? Projekt budowlany i pozwolenie na budowę jest ? To jakiś żałosny spektakl.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 22:29 16-10-2018,   42%
Może by tam zjawił się powiatowy inspektor budowlany i wlepił z parę mandatów za nielegalne roboty budowlane.
odpowiedz   •   oceń :  
~Mirek, 23:03 16-10-2018,   46%
Inspektor nadzoru budowlanego dziś nie mógł ponieważ skladal wniazankę pod pomnikiem JP II i tyle w temacie
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 23:18 16-10-2018,   45%
28.03 - budowa ruszy przed koncem sierpnia
12.07 - NTP zostanie wydane przed aukcją rynku mocy
Październik- budowa ruszy w tym miesiacu
16.10 - NTP zostanie wydane po aukcji

Hmmmm..... ?
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 17:54 17-10-2018,   50%
NTP nie zostanie wydane jeśli Elektrownia C nie zostanie uwzględniona w rynku mocy po 2023 roku. A jak ma być uwzględniona skoro sam minister twierdzi, że budowa potrwa 56 miesięcy z poślizgiem czyli co najmniej do połowy 2023 roku - czyli po okresie na który obowiązywał będzie pakiet z 2023 roku. I już macie powód braku premiera i najwyższych władz państwowych. Byli tylko lokalni  watażkowie, który zgodnie z zapowiedziami prezesa po wyborach są do odpalenia.
odpowiedz   •   oceń :  
~Anna - Kurpiowska Panna, 23:24 16-10-2018,   89%
Dobry wieczór!

Gdzie jest opinia Koń-Walskiego na powyższy temat, no gdzie? Nie zasnę, nim nie zobaczę wpisu mojego ulubieńca, gnidona Koń-Walskiego...

Pozdrawiam...
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 00:54 17-10-2018,   23%
@~Anna - Kurpiowska Panna a.. kto to?
odpowiedz   •   oceń :  
~Anna - Kurpiowska Panna, 09:14 17-10-2018,   89%
Dzień dobry!

Gdzie ty żyjesz? Nie znasz gnidona Konia-Walskiego? Gnidon Koń-Walski, to często udzielający się na bratnim portalu POlszewicki łachudra, kłamca, oszczerca, oszust i nieuk...

Pozdrawiam...
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 07:10 17-10-2018,   100%
Znawca tematów
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 07:44 17-10-2018,   83%
A Kleczkowski na fb mało nie popuści wypowiadając się NEGATYWNIE o budowie nowej elektrowni. On to dopiero sra we własne gniazdo, do stałych czytelników Eostroleka - zerknijcie też w inne portale, nie plujncie na swoich bo obcy też na nas będą pluli
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 08:02 17-10-2018,   32%
Po pierwsze, to nie widzę nic takiego.
Po drugie - nie każdy w tym mieście jest zwolennikiem elektrowni. Zapytaj mieszkańców Krancowej, Goworek czy nawet Rzekunia, przez który będzie przyjeżdżał skład z węglem czy są szczęśliwi z tej budowy.. Czadami warto spojrzeć dalej.
Mi jest ona zupełnie obojętna, ale na serio, nie każdy ekscytuje się budową. Pozdrawiam
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 08:17 17-10-2018,   59%
Skoro jest ci obojętna to przejdź obojętnie i nie zabieraj głosu, chyba że jest inaczej, podejrzewam że tak jest bo się wypowiadasz
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 08:26 17-10-2018,   34%
Mi jest o obojetna. Ale wielu ludzi jest przeciwnych. I tez mają prawo do głosu, tylko wtedy są opluwani i bluzgani jak widzisz.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 08:40 17-10-2018,   64%
Budowa jest ważna. Ale jeszcze ważniejsza jest PRAWDA.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 17:25 17-10-2018,   75%
A prawda jest taka, że nowa elektrownia jest sprawniejsza i mniej załogi potrzebuje do pracy. No i najważniejsze, stara elektrownia jest .... stara.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 08:27 17-10-2018,   0%
Heheh czy to wam się nie kojarzy z budowami za czasów PO, ktoś gada a za nimi niby budowa :)
odpowiedz   •   oceń :  
~zenek, 11:41 17-10-2018,   50%
 ....i ta inteligentna twarz senatora......
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 12:13 17-10-2018,   25%
Ale szopka
odpowiedz   •   oceń :  
~Edzio, 15:26 17-10-2018,   50%
Kiedyś W programie Sekielskiego telewidzowie rozszyfrowywali skrót PiS Jeden widz podał PiS - Psychoza i Szopka
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 16:35 17-10-2018,   0%
http://sociaprofit.com/?id=102026
zapraszam to nic nie kosztuje
odpowiedz   •   oceń :  
Serwis eOstroleka.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
styczeń 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1  2  3
 4  5  6  7  8  9  10
 11  12  13  14  15  16  17
 18  19  20  21  22 dk23  24
 25  26  27  28  29  30  31
Dzisiaj:
Brak wydarzeń