eOstroleka.pl
Ostrołęka, NASZ NEWS

Sąd ponownie zajmie się sprawą władz Ostrołęki. Jest termin rozprawy

REKLAMA
zdjecie 94
zdjecie 94
REKLAMA

W maju 2023 r. Sąd Okręgowy w Ostrołęce rozpozna apelację w sprawie, w której oskarżeni są prezydent i wiceprezydent Ostrołęki. Sąd Rejonowy uniewinnił Łukasza Kulika i Annę Gocłowską od zarzucanych im czynów.

Nazywane potocznie procesem oświatowym postępowanie sądowe miało miejsce - na razie przed sądem pierwszej instancji - z udziałem przedstawicieli ostrołęckiego samorządu. Wyrok okazał się jednak porażką oskarżyciela publicznego, gdyż oboje oskarżeni - prezydent Łukasz Kulik i wiceprezydent Anna Gocłowska - zostali uniewinnieni od zarzucanych im czynów.

Prezydent i wiceprezydent niewinni. Nieprawomocny wyrok

Prezydent Ostrołęki Łukasz Kulik był oskarżony o to, że w celu osiągnięcia przez Miasto Ostrołęka korzyści majątkowej w łącznej kwocie 12 tys. zł wykonując czynności w sprawach z zakresu pracy nie dopełnił obowiązków służbowych w ten sposób, że po złożeniu rezygnacji z zajmowanych stanowisk przez dyrektorów SP 10 i ZSZ 2 w Ostrołęce, nie odwołał ich ze wskazanych stanowisk kierowniczych, nie określił im okresów wypowiedzenia oraz warunków pracy i wynagrodzenia w okresie wypowiedzenia z uwzględnieniem dodatku funkcyjnego, co miało skutkować niewypłaceniem tego składnika wynagrodzenia. Prokuratura wskazywała, że doszło do naruszenia przepisów nakazujących równe traktowanie i zatrudnienie oraz zakazujących dyskryminacji pracowników. Pokrzywdzeni mieli zostać pozbawieni prawa do dodatku funkcyjnego w okresie wypowiedzenia, jak również do wszczęcia sporu o roszczenie przed Sądem Pracy. Miało być to działanie na szkodę interesu prywatnego obu dyrektorów, "złośliwie i uporczywie naruszając prawa pracowników wynikających ze stosunku pracy". Z kolei wiceprezydent Anna Gocłowska oskarżona była o to, że jako dyrektor wydziału oświaty UM, nie dopełniła swoich obowiązków służbowych związanych z kierowaniem i nadzorem nad właściwą realizacją zadań wydziału w ten sposób, że dysponując opinią biura prawnego UM Ostrołęki określającą tryb postępowania organu prowadzącego szkołę w razie złożenia przez nauczyciela rezygnacji ze sprawowanego w szkole stanowiska kierowniczego oraz o przysługujących mu wówczas składnikach wynagrodzenia, nie podjęła czynności prowadzących do prawidłowego wykonania przez prezydenta miasta jego obowiązków służbowych.

Prokuratura wskazywała, że nie doszło do skutecznego odwołania dyrektorów z zajmowanych stanowisk, a doszło z kolei do "zachowań dyskryminacyjnych". Sąd, oceniając dowody, uniewinnił jednak prezydenta i wiceprezydent od zarzucanych im czynów.

- Po zapoznaniu się dokładnie z dowodami, które zostały zebrane w tej sprawie, w toku postępowania przygotowawczego i przeprowadzenia postępowania dowodowego przed sądem, sąd doszedł do przekonania, że ten materiał dowodowy wskazuje na to, że żadnej z osób oskarżonych nie można przypisać czynów im zarzucanych - mówiła po ogłoszeniu wyroku sędzia Anna Andrzejewska. - Naruszenie jakichś przepisów, a już na pewno rodzących odpowiedzialność karną, nie nastąpiło i zdaniem sądu nie ma tutaj możliwości przypisania oskarżonym zarzucanych im czynów, ich zachowania nie wypełniają znamion przestępstw - dodała. Szczegóły orzeczenia, które zapadło w Sądzie Rejonowym, podawaliśmy tutaj.

Rozprawa apelacyjna w maju

Prokuratura złożyła do Sądu Okręgowego apelację od wyroku Sądu Rejonowego. W apelacji prokuratura domaga się uchylenia wyroku uniewinniającego i przekazania sprawy do ponownego rozpoznania przez Sąd I instancji.

Najpierw jednak oskarżycielka posiłkowa złożyła wniosek o... wyłączenie wszystkich sędziów od rozpoznawania tej sprawy. Jeden z sędziów został nawet wyłączony, ale w jego miejsce wylosowano innego członka składu orzekającego. Skład sędziowski został już skompletowany i nic nie stało na przeszkodzie, by wyznaczyć termin rozprawy.

Sąd Okręgowy w Ostrołęce rozpozna sprawę 31 maja 2023 r.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18  19 dk20 dk21
dk22  23 dk24  25  26 dk27  28
dk29  30  1  2  3  4  5
Dzisiaj:
Kino JANTAR
×