eOstroleka.pl
Region,

Sejm daje szansę Mazowszu na przetrwanie

REKLAMA
zdjecie 5382
zdjecie 5382
fot. eOstroleka.plfot. eOstroleka.pl
REKLAMA

Dziś w Sejmie została przyjęta poprawka do ustawy o dochodach jednostek samorządowych, w której określono, że „janosikowe” płacone przez Mazowsze w 2014 r. nie może być wyższe niż 400 mln zł. Resztę wyliczonej już kwoty (czyli 246,5 mln zł) województwo spłaci w kolejnych latach. To swego rodzaju pomost na czas prac nad zmianą przepisów dotyczących „janosikowego”, które ponownie podjęły sejmowe komisje.

– Dzisiejsze głosowanie pokazuje, że coraz więcej osób dostrzega, jak niszczące są dotychczasowe przepisy o subwencji regionalnej. Nie jest to rozwiązanie całej absurdalnej sytuacji, ale widać, że to krok w kierunku szybkich zmian w „janosikowym” – skomentował głosowanie posłów marszałek województwa Adam Struzik.

Linki do wyników głosowania: http://orka.sejm.gov.pl/Glos7.nsf/nazwa/54_39/$file/glos_54_39.pdf

Mazowsze w tym roku odczuło drastyczny spadek dochodów z podatków CIT. Wpływy do budżetu województwa były o wiele niższe niż zakładały pierwotne, ministerialne wskaźniki. To sprawiło, że Mazowsze mimo wprowadzenia iż od trzech lat drastycznych wprowadzenia licznych oszczędności nie miało pieniędzy na bieżące płacenie „janosikowego” (subwencji, która jest liczona na podstawie dochodów sprzed dwóch lat). Mimo lekkiego ożywienia gospodarczego przyszły rok nie zapowiada istotnego wzrostu wpływów z podatku. Mazowsze znów nie miałoby pełnej kwoty „janosikowego”, a przecież przede wszystkim musi mieć pieniądze na realizację zadań własnych.

– Bardzo serdecznie dziękuję premierowi Tuskowi i wicepremierowi Piechocińskiemu, przewodniczącemu sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej panu Zgorzelskiemu, jak również posłom koalicji PO-PSL i innym posłom, którzy zdecydowali się poprzeć tę poprawkę, za roztropną decyzję – powiedział marszałek Adam Struzik.

Podczas dzisiejszego plenarnego posiedzenia posłowie głosowali nad poprawką do ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Zmiany zakładają, że w przyszłym roku Mazowsze nie wpłaci na rzecz „janosikowego” więcej niż 400 mln zł. Natomiast pozostałą kwotę (czyli ok. 240 mln zł) musi spłacić do końca czerwca 2017 r. (w równych ratach co roku). Zapisy te dają szansę Mazowszu na ciągłość finansowania zadań własnych w przyszłym roku.

– Zgłosiliśmy jako klub tę poprawkę, bo nie można dalej udawać, że źle skonstruowane prawo nie niszczy województwa. Nadal będziemy pracować nad zmianą przepisów o „janosikowym” – dodał poseł PSL Piotr Zgorzelski.

Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29  30  1  2  3  4  5
×