2023-01-17T11:58:10+01:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka, NA SYGNALE

Seniorki z Ostrołęki oszukane metodą “na policjanta”. Całe oszczędności wywiesiły na ogrodzeniach posesji!

REKLAMA
fot. eOstroleka.plfot. eOstroleka.pl
REKLAMA

Dwie z czterech odnotowanych wczoraj prób oszustwa metodą “na policjanta” okazały się skuteczne i przyniosły przestępcom spory zastrzyk gotówki. Przywłaszczenie pieniędzy ułatwiły im same ofiary, bo wszystko co miały… wywiesiły w torbach na ogrodzeniach posesji.

W poniedziałek, 16 stycznia policjanci z Ostrołęki otrzymali cztery sygnały dotyczące aktywności oszustów posługujących się m.in. metodą “na fałszywego policjanta”. W dwóch przypadkach seniorzy, którzy odebrali podejrzane telefony, prawidłowo rozpoznali zamiary rozmówców i rozłączyli się, unikając tym samym kłopotów. Niestety dwie inne osoby nie wykazały się taką rozwagą, co poskutkowało utratą znacznych sum.

Jak wyglądał cały proceder?

Około godziny 17:00 na numer pierwszej z oszukanych osób zadzwoniła kobieta podająca się za pracownika poczty. Rozmówczyni rzekomo miała problem z rozdzieleniem przesyłek pocztowych, w związku z czym poprosiła o podanie dokładnego adresu zamieszkania. Kobieta spełniła prośbę. Kilka godzin później odebrała kolejny telefon. Tym razem w słuchawce usłyszała głos mężczyzny podającego się za funkcjonariusza policji.

Mężczyzna podał swoje imię i nazwisko, numer legitymacji, po czym oświadczył, że pracuje w grupie zajmującej się zwalczaniem przestępczości zorganizowanej. Dodał, że na dom seniorki przestępcy planują napad, wpuszczą do domu gaz i zrobią seniorce krzywdę. Chcąc temu zapobiec fałszywy policjant polecił przekazać mu pieniądze i kosztowności, zapewnił przy tym, że pieniądze zostaną po zakończeniu policyjnej akcji zwrócone, a dom ostrołęczanki jej cały czas obserwowany przez policję nawet z dronów.

relacjonuje komisarz Tomasz Żerański, rzecznik prasowy KMP w Ostrołęce.

Kiedy 74-latka zaczęła nabierać podejrzeń rozmówca polecił jej w trakcie rozmowy wybranie numeru 997 i upewnienie się, że rozmawia ona z policjantem. Niestety seniorka wybierając numer nie przerwała pierwszego połączenia i dalej rozmawiała z kolejnym oszustem. Ten przedstawił się za dyżurnego komendy i zapewnił, że w rejonie jej domu prowadzona jest policyjna akcja. Seniorka uwierzyła w zapewnienia fałszywego policjanta i włożyła do reklamówki pieniądze oraz kosztowności, po czym powiesiła je na ogrodzeniu swojego domu.

Dwie godziny później tą samą metodą została oszukana 76-letnia również mieszkanka Ostrołęki. Ona także uległa namowom fałszywego policjanta i włożyła do reklamówki pieniądze, które pozostawiła na ogrodzeniu swojego miejsca zamieszkania.

Łączenie w wyniku działań fałszywych policjantów seniorki straciły ponad 70 tysięcy złotych.

Pamiętajmy, aby nikomu nie przekazywać pieniędzy, bądź kosztowności. Prawdziwi policjanci nigdy nie proszę o przekazanie pieniędzy, dostępu do naszych kont bankowych i nie opowiadają o prowadzonych przez nich policyjnych działaniach. Nie udostępniajmy nikomu informacji o dokładnym adresie naszego miejsca zamieszkania, ani ile pieniędzy, bądź kosztowności mamy w domu.

 

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
zdjecie 9399
Kalendarz imprez
czerwiec 2023
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30  31 dk1 dk2 dk3 dk4
dk5 dk6 dk7 dk8  9 dk10 dk11
 12 dk13 dk14  15 dk16 dk17 dk18
 19  20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25
 26 dk27  28 dk29  30  1  2
×