zdjecie 9344
zdjecie 9344
2021-02-05T19:26:40+01:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Stanisław Żaryn o akcie oskarżenia ws. prezydenta Ostrołęki. Ujawnił kulisy śledztwa

REKLAMA
Zdjęcie główneMateriał w TVP Info
REKLAMA
13
6
63

Sprawą aktu oskarżenia, jaki łomżyńska prokuratura skierowała przeciwko prezydentowi Ostrołęki, zajęła się dziś telewizja TVP Info. W informacjach wyemitowano rozmowę z rzecznikiem ministra koordynatora służb specjalnych. Stanisław Żaryn ujawnił kulisy śledztwa.

11 stycznia informowaliśmy, że łomżyńska prokuratura jeszcze w styczniu skieruje akt oskarżenia w sprawie prezydenta Ostrołęki Łukasza Kulika. Choć część wątków w śledztwie zostało umorzonych, to jednak materiał dowodowy zgromadzony w całej sprawie pozwolił na skierowanie aktu oskarżenia. Do Sądu Rejonowego w Ostrołęce trafił on 29 stycznia.

Prokuratura zarzuca Łukaszowi Kulikowi popełnienie czterech przestępstw związanych z nieprawidłowościami przy organizacji przetargów. Prezydent Ostrołęki nie przyznał się do winy i odmówił składania wyjaśnień.

Dziś tę sprawę poruszono w paśmie informacyjnym TVP Info. Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn oznajmił, że sprawa dotyczy zdarzeń z lat 2018-2019.

To wtedy miasto Ostrołęka rozpisało przetarg na zamówienia publiczne związane z inwestycjami drogowymi. W tych przetargach brał udział podmiot, z którym prezydent Ostrołęki był powiązany, bowiem w latach poprzednich miał podpisaną umowę na zlecenie z jednym konkretnym podmiotem występującym w tym przetargu. Pomimo takich zależności, prezydent Ostrołęki nie wyłączył się z postępowania, brał udział w tych działaniach, w podejmowaniu decyzji. Z drugiej strony - co również dowiodło śledztwo - mając świadomość, że podmiotem, który bierze udział w przetargu, kieruje osoba skazana prawomocnie, zatem osoba niemająca prawa występować w procedurze przetargowej, nie wyciągnął z tego wniosków i nie zrobił nic, by ta osoba była z tych przetargów wykluczona. W rezultacie ten podmiot otrzymał zgodę na podpisanie dwóch umów inwestycyjnych, które realizował

- powiedział Żaryn.

Reporter TVP Info Daniel Machnowski, który przeprowadzał rozmowę, powiedział również na antenie, że przedsiębiorcę i prezydenta "łączyły relacje polityczne, bowiem ten przedsiębiorca był członkiem sztabu wyborczego prezydenta Ostrołęki". Potwierdzenie tej tezy ze strony rzecznika jednak nie padło - Stanisław Żaryn nie odniósł się konkretnie do tego sformułowania, a ogólnie do "powiązań towarzyskich".

- To, co dla nas było najważniejsze, to kwestia podpisania formalnej umowy między prezydentem Ostrołęki a tym przedsiębiorcą. To był ten sygnał, który świadczył, że pan prezydent powinien zgodnie z prawem wyłączyć się z procedury, nie mieć z nią nic wspólnego. Rzeczywiście tam była również brana pod uwagę kwestia powiązań towarzyskich czy środowiskowych, to sprawiało, że pan prezydent działał na pewno w warunkach konfliktu interesów, które prokuratura i CBA oceniły jako działania o charakterze przestępczym. Stąd przedstawione zarzuty i stąd akt oskarżenia - zaznaczył.

Na koniec Żaryn dodał:

Zdaniem prokuratury i CBA sprawa jest dobrze udokumentowana i jednoznaczna.

O sprawie aktu oskarżenia w sprawie prezydenta Ostrołęki informowały w ostatnich dniach krajowe media - w ślad za Polską Agencją Prasową, która nadała dwie depesze, poszły również - oprócz TVP Info - m.in. Polsat News, Polskie Radio RDC czy Portal Samorządowy.

Źródło: TVP Info
REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
czerwiec 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6
dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13
dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20
dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27
dk28 dk29 dk30  1  2  3  4
×