Na jednej z budów w Ostrołęce odbyły się dziś specjalistyczne ćwiczenia strażaków z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej. Funkcjonariusze doskonalili swoje umiejętności w zakresie prowadzenia działań ratowniczych na dużych wysokościach, wykorzystując do tego celu żuraw budowlany.
Ćwiczenia miały na celu praktyczne przeszkolenie ratowników w warunkach jak najbardziej zbliżonych do tych, z jakimi mogą się spotkać w trakcie realnych interwencji. Strażacy korzystali z wysokościowego sprzętu specjalistycznego, doskonaląc techniki ewakuacji poszkodowanych, asekuracji oraz bezpiecznego poruszania się po konstrukcjach o dużej wysokości.
Tego typu szkolenia są nieodłącznym elementem codziennego doskonalenia zawodowego strażaków. Pozwalają nie tylko na praktyczne sprawdzenie sprzętu i procedur, ale również na zgranie zespołu w sytuacjach dużego stresu. Wysokie obiekty, takie jak żurawie, wieżowce czy maszty, stwarzają bowiem szczególne wyzwania – zarówno logistyczne, jak i psychiczne.
Strażacy z Ostrołęki regularnie uczestniczą w tego typu szkoleniach, stale podnosząc swoje kwalifikacje i gotowość do działania w każdej, nawet najbardziej wymagającej sytuacji.