eOstroleka.pl
Region, O TYM SIĘ MÓWI

Strzały w lesie i dekada zagadek. Sądowy rollercoaster w sprawie morderstwa 31-latka

REKLAMA
REKLAMA
zdjecie 917

W sprawie zabójstwa w lesie pod Ostrowią Mazowiecką jedną wersję wydarzeń ustalił sąd w Ostrołęce, drugą - sąd w Białymstoku. Z kolei Sąd Najwyższy uwzględnił kasację, a to oznacza, że to jeszcze nie koniec procesu, w którym jest więcej pytań, jak odpowiedzi.

Egzekucja w lesie. Dwa sądy, dwie wersje zdarzeń

Sprawa dotyczyła egzekucji 31-letniego mężczyzny w 2015 roku. Nie pozostawia wątpliwości, że został on zabity dwoma strzałami z broni palnej i zakopany w lesie koło Ostrowi Mazowieckiej. Jego zwłoki odnaleziono blisko rok po tajemniczym zaginięciu. Proces nie należał do najłatwiejszych, większość jego uczestników były to osoby związane z półświatkiem, a do samego morderstwa miało dojść przy sprzedaży broni pochodzącej z przemytu.

Sąd Okręgowy w Ostrołęce w marcu 2022 r. skazał nieprawomocnie wszystkich czterech oskarżonych. Jednego na 15 lat więzienia za zabójstwo; drugiego na 9 lat za podżeganie do zbrodni i dwóch pozostałych na 2 i 2,5 roku więzienia za pomocnictwo w ukrywaniu zwłok i broni.

Tyle, że po apelacji Sąd Apelacyjny w Białymstoku stwierdził, że całe zabójstwo wyglądało zupełnie inaczej, niż ustalił to sąd w Ostrołęce. Stwierdzono, że "dowód z pomówienia jest dowodem szczególnym, który winien być traktowany z wyjątkową wnikliwością i ostrożnością". I w ten sposób trzech oskarżonych z najwyższymi wyrokami uniewinniono od zarzutów, a czwartego - tego, który w Ostrołęce usłyszał wyrok 2 lat więzienia za zacieranie śladów zbrodni - skazał prawomocnie na 15 lat więzienia za zabójstwo.

W skrócie - sąd apelacyjny uznał, że ten, który obciążał współoskarżonych, tak dobrze znał szczegóły zbrodni, że sam pociągał za spust. A wobec roli trzech pozostałych oskarżonych narosło tyle wątpliwości, że należało ich uniewinnić: "Sąd Apelacyjny nie dające się usunąć wątpliwości rozstrzygnął na korzyść trzech oskarżonych uniewinniając ich od popełnienia zarzucanych im czynów".

Prawomocnie skazany był więc tylko jeden z mężczyzn. - Sąd Apelacyjny przy wymiarze kary wziął pod uwagę, iż oskarżony ujawnił miejsce pochówku pokrzywdzonego i pomimo iż przedstawił w sposób nieprawdziwy udział pozostałych oskarżonych w tym zdarzeniu uznał, że wymierzenie wyższej kary byłoby niecelowe z punktu widzenia interesu społecznego - stwierdzono.

Kasacja uwzględniona

Tak zasadnicza zmiana wyroku w drugiej instancji to absolutna rzadkość. W dodatku już wiadomo, że wyrok apelacyjny nie utrzymał się po kasacji. Prokuratura złożyła kasację wobec wszystkich czterech osób, w tym trojga uniewinnionych. Kasację złożyli też prawomocnie skazanego. Sąd Najwyższy uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę Sądowi Apelacyjnemu w Białymstoku do ponownego rozpoznania w postępowaniu odwoławczym.

Jeszcze w ubiegłym roku obrońca prawomocnie skazanego w tej sprawie mężczyzny złożył do Sądu Najwyższego wniosek o wstrzymanie wykonania prawomocnego orzeczenia. - Wykonanie kary przed rozpoznaniem kasacji spowoduje dla skazanego zbyt poważne i nieodwracalne skutki, gdyż poniesie on dolegliwości wynikające z wykonania prawomocnego wyroku, których nie powinien doznać wobec zasadności kasacji - argumentował jego.

Sąd Najwyższy jednak nie uwzględnił wniosku. Uznał bowiem, że skazany odbywa obecnie karę 12 lat i 9 miesięcy pozbawienia wolności orzeczoną innym wyrokiem, natomiast początek kary orzeczonej wyrokiem Sądu Apelacyjnego w Białymstoku, który został zaskarżony kasacją, przewidziany jest na
27 listopada 2027 r. Może do tego sąd ustali nie dającą się podważyć wersję tego, co wydarzyło się 10 lat temu w podostrowskim lesie. Na ten moment ponownie obowiązuje jedynie wyrok z ostrołęckiego sądu i nieprawomocnie skazanych jest czterech mężczyzn.

 

 

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Zaloguj się, by komentować

Brak Waszych opinii do tego artykułu, bądź pierwszy.

Kalendarz imprez
maj 2025
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30 dk1 dk2 dk3 dk4
dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11
dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18
dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25
dk26  27 dk28  29  30 dk31  1
×