eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Szkoła Podstawowa nr 4 w Ostrołęce ma mieć patrona. Wyjątkowa propozycja

REKLAMA
zdjecie 2232
zdjecie 2232
fot. SP 4 w Ostrołęcefot. SP 4 w Ostrołęce
REKLAMA

Szkoła Podstawowa nr 4 w Ostrołęce zyskać może wyjątkowego patrona, tak ważnego w obliczu dzisiejszych trudnych czasów. Decyzja zapadnie podczas najbliższej sesji rady miasta.

"Czwórka" ma nosić imię Żołnierza Polskiego. Uchwała w tej sprawie trafiła już pod obrady rady miasta i będzie rozpatrywana na sesji 30 marca 2023 r.

- Wnioskodawcy wybierając imię dla szkoły wzięli pod uwagę historię dzielnicy, w której znajduje się szkoła, historię i tradycje szkoły oraz znaczenie, jakie odgrywał i odgrywa żołnierz w naszej Ojczyźnie - wskazano w uzasadnieniu, dodając:

Wojciechowice to dzielnica, która przez wiele lat była związana z wojskiem. To tu po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, w dawnych koszarach wojsk rosyjskich, stacjonowały dwa pułki ułanów (4. i 7.). To stąd w 1920 r. żołnierze ci wyruszali na wojnę z bolszewikami. Później, przez wiele lat (od 1921 r. do 1939 r.), stacjonował w koszarach 5. Pułk Ułanów Zasławskich. W okresie międzywojennym nieodłącznym elementem życia mieszkańców, nie tylko Wojciechowic, ale i Ostrołęki, było obcowanie z wojskiem. Organizowane były imprezy wojskowe, konkursy, pokazy musztry konnej, parady, wieczornice, ogniska. Chociaż historia 5. Pułku Ułanów Zasławskich zakończyła się wraz z wybuchem II wojny światowej, ślady po nim nadal możemy odnaleźć w przestrzeni publicznej Wojciechowic, chociażby w nazwach ulic i instytucji, a przede wszystkim w zabytkowej architekturze (w jednym z budynków pokoszarowych, który znajduje się na terenie szkoły, mieszczą się klasy dla uczniów ze spektrum autyzmu).

Jak podkreślono, od 1962 roku żołnierze Wojska Polskiego stali się częstymi gośćmi Szkoły Podstawowej Nr 4 w Ostrołęce. Brali udział we wszystkich ważniejszych imprezach i uroczystościach. W dniu 9 czerwca 1962 roku szkole nadano imię 1 Dywizji Tadeusza Kościuszki. Szkoła nawiązała ścisłą współpracę nie tylko z 1. Warszawską Zmechanizowaną Dywizją im. T. Kościuszki, ale również z 1. Praskim Pułkiem Zmechanizowanym w Wesołej koło Warszawy, 3. Berlińskim Pułkiem Zmechanizowanym w Ciechanowie, z żołnierzami z Legionowa, Pułtuska czy Giżycka. Owocem tej współpracy było uroczyste wręczenie szkole 18 maja 1968 roku przez dowódcę 1. WDZ im. T. Kościuszki sztandaru ufundowanego ze składek żołnierzy – kościuszkowców. Spotkania z weteranami wojennymi, walczącymi na różnych frontach II wojny światowej przybliżały uczniom historię Polski i Europy.

- Chociaż Szkoła Podstawowa Nr 4 w Ostrołęce nie nosi już imienia 1 Dywizji Tadeusza Kościuszki, to jednak w funkcjonowaniu szkoły zapisało się kultywowanie tradycji żołnierskich. Wolność kraju, miłość do Ojczyzny, a zatem szeroko pojęty patriotyzm był i jest bliski jednostce. Poznawanie historii i tradycji Polski stanowi nadrzędny cel dydaktyczno-wychowawczy systemu kształcenia w Polsce - czytamy w uzasadnieniu.

Nadanie szkole imienia ,,Żołnierza Polskiego” ma uczynić ją bardziej rozpoznawalną oraz ma być pomocne w kształtowaniu u uczniów przywiązania do swojej szkoły i promowania jej pozytywnego wizerunku w środowisku.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29 dk30  1  2  3  4  5
×