eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Tak powstaje wielkanocna palma kurpiowska [WIDEO]

REKLAMA
zdjecie 3514
fot. kadr z nagraniafot. kadr z nagrania
REKLAMA
zdjecie 3514

Na Kurpiach ruszyły przygotowania do jednego z najważniejszych w roku świąt – Wielkiejnocy. Jednym z nieodzownych elementów tego święta jest Niedziela Palmowa, a miejscem, gdzie powstają najpiękniejsze palmy wielkanocne jest właśnie Kurpiowszczyzna. Zobaczcie, jak powstają tradycyjne kurpiowskie palmy wielkanocne.

Proces tworzenia tradycyjnej, wielkanocnej palmy kurpiowskiej jest żmudny i pracochłonny. Przed laty w wykonanie takiej palmy angażowały się na Kurpiach całe wielopokoleniowe rodziny. Już kilka tygodni przed Niedzielą Palmową zasiadano to zwijania kwiatków z bibuły, które stanowią charakterystyczny element tradycyjnej palmy.

Taką palmę można także i dziś wykonać samodzielne we własnym domu, stając się tym samym swoistym przekaźnikiem tradycyjnych wartości i kultury naszych przodków.

W związku ze zbliżającą się kolejną edycją jednego z najstarszych w Polsce konkursów regionalnych na palmę wielkanocną, który od ponad 50 lat odbywa się w miejscowości Łyse, władze gminy i lokalne stowarzyszenie Kurpiowskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne przygotowało filmowy instruktaż dla wszystkich, którzy chcieliby spróbować własnych sił w tworzeniu wielkanocnych palm. Być może właśnie wasze dzieło zostanie nagrodzone podczas tegorocznej edycji konkursu, którego finał odbędzie się w Niedzielę Palmową, 10 kwietnia.

Zobaczcie, jak krok po kroku przebiega proces tworzenia tradycyjnej kurpiowskiej palmy wielkanocnej.

Materiał filmowy 1 :

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
lipiec 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
 8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
 22 dk23 dk24 dk25  26  27 dk28
 29  30 dk31  1  2  3  4
×