2021-04-28T13:11:42+02:00 eOstroleka.pl
Region,

Terytorialsi już po kursach lotniczych FlyEye [ZDJĘCIA]

REKLAMA
fot. 5. MBOTfot. 5. MBOT
REKLAMA
13
1
1

Mazowieccy terytorialsi z komponentu lotniczego mają już za sobą kurs FlyEye. Zdobyte umiejętności pozwolą im na obsługę bezzałogowych statków powietrznych.

 5 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej powołała komponent lotniczy złożony z przedstawicieli Brygad Obrony Terytorialnej wyposażonych w zestawy Bezzałogowych Statków Powietrznych FlyEye. Bezzałogowa latająca platforma FlyEye, jest systemem zaprojektowanym do misji rozpoznawczych i obserwacyjnych. W warunkach bojowych użytkowana może być do obserwacji pola walki, patrolowania granic i skutków katastrof, a także monitoringu infrastruktury krytycznej. Są one eksploatowane w WOT od 2020 roku.

 Przez ostatnie 2 tygodnie operatorzy bezzałogowców z 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej, 5 Mazowieckiej Brygady OT oraz 8 Kujawsko – Pomorskiej Brygady OT brali udział w szkoleniu, które odbyło się w Białobrzegach nad Pilicą w okolicach Radomia. Rolę instruktorów podczas kursu objęli żołnierze z 11 Mazurskiego Pułku Artylerii z Węgorzewa.

 Główny celem powołania komponentu było wyszkolenie operatorów wyselekcjonowanych spośród najbardziej wyszkolonych operatorów FlyEye z Wojsk Obrony Terytorialnej do roli instruktorów posiadających zdolności do samodzielnego szkolenia kolejnych zespołów obsługujących bezzałogowe statki powietrzne.  Podczas szkolenia realizowane były loty szkolne i egzaminacyjne do lotów instruktorskich, loty kontrolne w celu przedłużenia uprawnień operatorskich, loty treningowe w celu zachowani rytmiki szkolenia i podtrzymania nawyków lotniczych. Przeprowadzono także egzamin z wiedzy stosowanej oraz zrealizowano kompleksowe przygotowanie do lotów instruktorskich.

 W ciągu trwania kursu operatorzy bezzałogowców wykonali  łącznie 30 lotów na zestawach BSP FlyEye, co daje ponad 32 godziny praktycznego szkolenia, oraz 24 loty na symulatorach BSP.

 Pierwsze loty FlyEye realizowane przez żołnierzy Grupy Rozpoznania Obrazowego 5 Mazowieckiej Brygady OT odbyły się w czerwcu ubiegłego roku, a uzyskane przez żołnierzy kompetencje mogą zostać wykorzystane w realnych działaniach pomocowych.

  

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
listopad 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 31  1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6
dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13
dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20
dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27
dk28 dk29 dk30  1  2  3  4
×