eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Tydzień Kultury Kurpiowskiej w Krainie Misiów [WIDEO, ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 1524
zdjecie 1524
fot. archiwum przedszkolafot. archiwum przedszkola
REKLAMA

Przedszkole Miejskie nr 17 „Kraina Misiów” jak co roku zorganizowała dla swoich wychowanków cykl zajęć związanych z edukacją regionalną.

W ramach obchodów „Tygodnia Kultury Kurpiowskiej” w kwietniu w Krainie Misiów przedszkolaki miały okazję skosztować potraw kuchni regionalnej. Przez cały tydzień przygotowywano dla dzieci tradycyjne przysmaki kuchni kurpiowskiej. W poniedziałek swym aromatem nęcił Obiad z Wiejskiego Podwórka, we wtorek na śniadanie królował Szalony Kurp, w środę na podwieczorek zaserwowano Antkowe Smarowidło. W czwartek całe przedszkole pachniało Ciastem marchewkowym z ogródka Babci Balbinki, a w piątek do przedszkola na obiad wpadł Mocny Chłop – Zupa grochowa i knedle z serem białym.

Radości i wielu pozytywnych emocji nie zabrakło podczas inscenizacji legendy kurpiowskiej pt. „Skąd wzięła się mowa kurpiowska?” w wykonaniu nauczycielek. Dzieciom bardzo spodobała się historia dobrodusznego Kurpia Józwa, który przez swoją nieroztropność o mały włos spóźniłby się na rozdawanie „języków”, ale dzięki pewnej nerwowej kokoszce wszystko dobrze się skończyło.

W czwartkowy poranek „kultura kurpiowska” zawitała w przedszkolu w niezwykły sposób, rozśpiewany i kolorowy. Dzięki niecodziennym gościom: Zespołu Folklorystycznego z Łęgu Przedmiejskiego „Podsypka Kurpiowska” przedszkolaki wysłuchały regionalnych przyśpiewek. Była moc i siła, atmosfera typowa dla „duszy kurpiowskiej”, w której gra, to wszystko, co nam bliskie i swojskie. To co dzieci zobaczyły i usłyszały pozostało dostrzeżone i zapamiętane.

W ramach „Tygodnia Kultury Kurpiowskiej” został zorganizowany międzyprzedszkolny przegląd twórczości plastycznej inspirowany gwarą kurpiowską pod hasłem „Kurpiowskie Słowobranie”. W konkursie wzięły udział dzieci: z Przedszkola Miejskiego Nr 16 Krainy Odkrywców, Przedszkola Miejskiego Nr 8 Krainy Radości, Przedszkola Miejskiego Nr 7 Tęczowej Krainy, Przedszkola Miejskiego Nr 15 Krainy Marzeń, Przedszkola Miejskiego Nr 1 Krainy Uśmiechu, Przedszkola Miejskiego Nr 18 Krainy Zaczarowanej Lokomotywy, Przedszkola Samorządowego przy Szkole Podstawowej w Łęgu Przedmiejskim, Przedszkola Miejskiego Nr 17 Krainy Misiów.

Przedszkolaki z wielkim zaangażowaniem podjęły się wyzwania, zainspirowane słowem pisanym z naszego regionu: „Łućesnå łucba – wesoła nauka”, „Łućesnå koźϊrózek – wesoła zabawa dziecięca” przygotowały pomysłowe i kolorowe prace.

Materiał filmowy 1 :

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
maj 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19
dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26
dk27  28 dk29 dk30  31  1  2
×