zdjecie 2007
zdjecie 2007
zdjecie 2007
2020-05-03T19:28:00+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

UJAWNIAMY: Dodatkowe wynagrodzenia ostrołęckich urzędników za ostatnie 10 lat

REKLAMA
REKLAMA
8
6
89

Nagrody, odprawy, dodatki specjalne - między innymi takie dodatkowe wynagrodzenia pracownicy Urzędu Miasta Ostrołęki otrzymywali przez ostatnie lata. Ujawniamy ich wysokość: od 2010 roku. Uzbierało się tego ponad 25,8 mln zł, w tym blisko 1,5 mln dla prezydentów i wiceprezydentów.

NIEKOŃCZĄCE SIĘ PYTANIA

Historia z próbą ujawnienia dodatkowych wynagrodzeń urzędników sięga kilku lat wstecz. W marcu 2018 Łukasz Kulik (jeszcze jako radny) zwrócił się do ówczesnego prezydenta Janusza Kotowskiego z prośbą o udostępnienie informacji dotyczących wszelkich dodatkowych wynagrodzeń (premii, dodatków i innych) wypłaconych przez Urząd Miasta w trakcie kadencji. W odpowiedzi Kulik usłyszał od prezydenta Janusza Kotowskiego, że wypłatę nagród określa regulamin, a pełna jawność w tej kwestii nie jest możliwa.

Mając na uwadze wynikającą z przepisów ochronę danych osobowych i dóbr osobistych pracowników nie jest możliwe wykonanie fotokopii dokumentacji płacowej, obejmującej wypłaty nagród

- odpowiedział wówczas Kotowski.

Radny się nie poddawał. Do Janusza Kotowskiego trafiła kolejna interpelacja od prezydenta Łukasza Kulika. Tym razem radny dołączył wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 2016 roku. Sprawa dotyczyła wówczas podobnej sytuacji, z tym, że w tym przypadku organem pytający nie był radny, lecz redaktor naczelny czasopisma. Kulik kolejny raz uzyskał odpowiedź odmowną.

Wskazanie wysokości nagród przyznanych wszystkim pracownikom urzędu dotyka sfery ad personam. W związku z powyższym, mając na uwadze wynikającą z przepisów ochronę danych osobowych i dóbr osobistych pracowników, nie jest możliwe dokonanie fotokopii dokumentacji płacowej obejmującej wypłatę nagród

- odpowiedział ówczesny prezydent Kotowski.

Kiedy już Łukasz Kulik został prezydentem, identyczną interpelację w sprawie dodatkowych wynagrodzeń, ale już do nowego włodarza, złożył radny Jacek Łuba. Okazało się, że ujawnienie wysokości nagród, premii i dodatków jest niemożliwe. Dlaczego?

Zakres przygotowania odpowiedzi na Pana interpelację jest bardzo szeroki i wymaga dużego nakładu czasu. Chciałbym dodać, że obecnie w Urzędzie jest przeprowadzany audyt, który między innymi obejmuje tematykę wypłacanych nagród, premii i dodatków za lata 2017-2018. Jego wyniki będą prawdopodobnie znane w lutym br. Ustalenia z audytu będą w zakresie dopuszczalnym przez prawo udostępnione radnym na wniosek. Jednocześnie chciałbym poinformować, że nie wszystkich pracowników wynagrodzenia mogą być ujawnione. Wskazanie osób, bez ich zgody (nie dotyczy osób pełniących funkcje publiczne), którym dodatki, premie były wypłacane oraz wysokości przyznanych kwot, czy wykonywanie fotokopii dokumentów, na podstawie których były przyznane, stanowiłoby naruszenie ich dóbr osobistych

- odpisał radnemu prezydent Kulik. Ze wspomnianego audytu dowiedzieliśmy się o części dodatkowych wynagrodzeń. Ale to wciąż nie wszystko.

KAWA NA ŁAWĘ

Mijały miesiące, a wciąż nie poznaliśmy pełnych kwot dodatkowych wynagrodzeń wypłacanych pracownikom Urzędu Miasta. Postanowiliśmy więc spróbować - wystąpiliśmy o informację publiczną w zakresie dodatkowych wynagrodzeń wypłacanych za - uwaga - ostatnie 10 lat. Tym razem jednak bez danych osobowych, choć oczywiście wszyscy wiemy kto w tym czasie był prezydentem czy wiceprezydentem.

I choć początkowo nasz dziennikarz został wezwany do uargumentowania wniosku dotyczącego informacji publicznej, to jednak najwyraźniej przedstawione przez niego argumenty w końcu przekonały rządzących. Poznaliśmy kwoty dodatkowych wynagrodzeń jednorazowych w ujęciu rocznym wypłacanych pracownikom Urzędu Miasta Ostrołęki, w tym także prezydentowi i wiceprezydentom. To przełomowa publikacja.

Na dodatkowe wynagrodzenia jednorazowe składają się: dodatek nocny, godziny nadliczbowe, nagrody jubileuszowe, nagrody z funduszu płac, ekwiwalent za urlop, odprawa emerytalna i odprawa z tytułu rozwiązania umowy o pracę, a także dodatkowe wynagrodzenie roczne, dodatek specjalny przyznawany okresowo za wykonywanie dodatkowych zadań oraz dodatek za charakter pracy.

I tak, w 2010 roku pracownikom Urzędu Miasta wypłacono 1 908 417,76 zł dodatkowych wynagrodzeń jednorazowych. Ta kwota rosła z każdym rokiem, aż w 2018 roku osiągnęła kwotę 3 278 483,95 zł.

Przechodzimy do dodatkowych wynagrodzeń wypłacanych prezydentowi lub wiceprezydentom miasta. Najniższą wartość za ostatnie 10 lat odnotowujemy w 2019 roku - to 89 869,09 zł. Z kolei najwyższa przypadła na 2014 rok - 220 780,37 zł. Da się zauważyć pewną prawidłowość: prezydenci i wiceprezydenci najwięcej dodatkowych wynagrodzeń pobierali w latach "wyborczych": 2010, 2014 i 2018 - to wtedy ostrołęczanie dokonywali wyboru władz na kolejną kadencję.

Dodatkowo od 1 stycznia do 5 lutego 2020 roku pracownicy Urzędu Miasta otrzymali 50 797, 16 zł dodatkowych wynagrodzeń, w tym prezydent i wiceprezydent: 5 350,00 zł.

Całe zestawienie publikujemy poniżej. Wnioski wyciągnąć można samemu.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalnedarz imprez
sierpień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 26  27  28  29  30  31 dk1
dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7 dk8
dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14 dk15
dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21 dk22
dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28 dk29
dk30 dk31  1  2  3  4  5
×