2015-10-09T16:04:36+02:00 eOstroleka.pl 10 0 6 10
Ostrołęka,

Uroczysta gala z okazji 130. rocznicy urodzin patrona ostrołęckiej „czwórki” [ZDJĘCIA]

REKLAMA
fot. eOstrołęka.pl
REKLAMA
6
0
2
Najlepszy komentarz
~fan , 19:54 10-10-2015,   -
Wg Henryka Syski /+2000/ też miłośnika i badacza Kurpi A. Chętnik należał do zastępu nowoczesnych Polaków, pionierów skupionych w Lidze Narodowej, potem w Narodowej Demokracji, a w Polsce Odrodzonej w ZLN i Str. Narodowym.  Do tej orientacji należał m.in. Mateusz Sobiech z Kadzidła który pożyczał in...
odpowiedz   •   oceń :  
Uczniowie i społeczność szkolna Zespołu Szkół Zawodowych nr 4 w Ostrołęce przygotowała dziś uroczystą galę podsumowującą obchody 130. rocznicy urodzin Adama Chętnika, wybitnego regionalisty – patrona „czwórki”.

Uroczysta gala z okazji przypadającej w tym roku 130. rocznicy urodzin Adama Chętnika odbyła się w piątek, 9 października. Jej punktem kulminacyjnym było odsłonięcie pamiątkowej tablicy z płaskorzeźbą patrona ZSZ nr 4 oraz część artystyczna przygotowana przez uczniów i szkolną społeczność.

W odsłonięciu tablicy udział wzięli m.in. Jacek Chętnik, wnuk wybitnego regionalisty, przedstawiciele władz samorządowych, dyrekcja i kadra pedagogiczna, reprezentacje zaprzyjaźnionych szkół z regionu, których patronem również jest Adam Chętnik. Nie mogło także zabraknąć instytucji i osób współpracujących na co dzień z „czwórką” oraz przyjaciół szkoły.

Odsłonięcie tablicy poprzedziła uroczysta msza św. odprawiona w Sanktuarium pw. św Antoniego Padewskiego w intencji patrona oraz całej społeczności szkolnej.

Podczas gali odbywającej się w sali widowiskowej Ostrołęckiego Centrum Kultury uczniowie przypomnieli wyjątkową częścią artystyczną wszystkie wydarzenia towarzyszące obchodom rocznicowym 130-lecia urodzin Adama Chętnika. Po jej zakończeniu zaproszeni goście wzięli udział w kameralnym spotkaniu z kadrą pedagogiczną i szkolną społecznością.

Zapraszamy do obejrzenia naszej obszernej fotorelacji z uroczystej gali Zespołu Szkół Zawodowych nr 4 w Ostrołęce.

REKLAMA

Wasze opinie

Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
~fan , 19:54 10-10-2015,   -
Wg Henryka Syski /+2000/ też miłośnika i badacza Kurpi A. Chętnik należał do zastępu nowoczesnych Polaków, pionierów skupionych w Lidze Narodowej, potem w Narodowej Demokracji, a w Polsce Odrodzonej w ZLN i Str. Narodowym.  Do tej orientacji należał m.in. Mateusz Sobiech z Kadzidła który pożyczał innym gazety i książki, uczył sadzić drzewka owocowe, był wybierany na delegata w
sprawach gromadzkich do Łomży i Warszawy. Chętnik był częstym gościem w domu Mateusza Sobiecha i jego syna Józefa, też posła na Sejm z endecji. Do Ligi należeli też dr Jan Harusewicz z Ostrowi Maz., dr Józef Psarski i późniejszy biskup łomżyński X dr Stanisław Łukomski
odpowiedz   •   oceń :  
~fan , 09:22 11-10-2015,   -
   Oddzielny rozdział w życiu Chętnika, to batalia o całość pogranicza, czyli o przyłączenie do Polski regionu mazurskiego. Wobec zbliżającego się plebiscytu 1920 roku  został kierownikiem oddziału Komitetu Mazurskiego. Wśród założycieli Komitetu mającego dać znać Mazurom, że na nich czekamy był biskup łomżyński Romuald Jałbrzykowski. Na wniosek Chętnika w większych miejscowościach przygranicznych otwarto placówki pocztowe. Wiosną 1920 roku zorganizował wyjazd pokaźnej grupy kurpiowskiej w strojach regionalnych nad polskie Morze – w okolice dzisiejszej Gdyni – budząc zrozumiałe zainteresowania rodaków żyjących do niedawna pod niemieckim butem.
  Wydawał Gońca Pogranicznego.  Wobec terroru niemieckich bojówek prześladujących Polaków  na terenach plebiscytowych Chętnik ubolewał w artykułach, że granica ogołocona jest z wojska polskiego, co rozzuchwala nacjonalistów germańskich i odbiera nadzieję na zwycięstwo. Już po Referendum, w 1922 roku przedrukował w Gońcu ... gorzkie myśli autora Wiatru od morza:
Jakiż śmiech pomyśleć,
że nie zdobywszy jeszcze granic zachodu i północy ...
My krwią bohaterska naszych rycerzy,
zlewamy teraz przyczółki mostowe na Dnieprze.
  Pomimo przegranego Plebiscytu A. Chętnik nie zaniechał wytężonej pracy na rzecz powrotu Polski na Mazury. Starosta sanacyjny gnębił go podatkami za założenie regionalnego skansenu wg ideologii: kijem i za mordę. Natomiast władza ludowa -  o paradoksie – wykorzystywała wiedzę i zapał tego żarliwego katolika do udowadniania polskości Ziem Odzyskanych
odpowiedz   •   oceń :  
Serwis eOstroleka.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
lipiec 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31  1  2  3  4