zdjecie 1780
zdjecie 1780
2011-03-04T17:42:00+01:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

W marcu przetarg na budowę nowego bloku elektrowni. Ruszyły pierwsze prace

REKLAMA
Elektrownia w OstrołęceElektrownia w Ostrołęce
REKLAMA

Zbliża się termin ogłoszenia przez Grupę Energa przetargu na wyłonienie wykonawcy bloku o mocy 1000 MW elektrowni węglowej Ostrołęka C. Rozpoczęcie procedury przetargowej planowane jest jeszcze w marcu.

Po otrzymaniu w styczniu pozwolenia na budowę, Energa przeszła z fazy przygotowania inwestycji do fazy jej realizacji. Obecnie na ukończeniu są przygotowania specyfikacji (SIWZ) niezbędnej do ogłoszenia przetargu na budowę. Celem na rok 2011 jest wyłonienie wykonawcy i zamknięcie finansowania. Rozpoczęcie budowy planowane jest na początek 2012 r.

Wszystkie inne prace także przebiegają zgodnie z wyznaczonym harmonogramem. Rozpoczęły się już prace związane z makroniwelacją terenu oraz budową infrastruktury, w tym połączeń drogowych, rurociągowych i kablowych nowego obiektu. Zgodnie z harmonogramem wynikającym z umowy przyłączeniowej zawartej w 2009 roku, PSE Operator SA kontynuuje prace związane z przyłączeniem nowej elektrowni w Ostrołęce do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego i zapewnieniem wyprowadzenia mocy z nowego bloku. Z kolei dzięki zawartej w październiku ubiegłego roku umowie z kopalnią LW Bogdanka elektrownia ma już zapewnione dostawy węgla na 20 lat.

Koszt budowy bloku szacowany jest na ok. 6 mld zł. Grupa bierze pod uwagę możliwość jej realizacji przy udziale partnera strategicznego. Trwają rozmowy z potencjalnymi inwestorami oraz instytucjami finansowymi zainteresowanymi  udziałem w tym przedsięwzięciu.

Planowane oddanie elektrowni do użytku przewidziane jest na 2016r., czyli w okresie, kiedy spodziewany jest w Polsce największy deficyt energii.

- Jeżeli harmonogram i tempo prac będą zachowane, a wszystko wskazuje na to, że tak się stanie, elektrownia powinna być gotowa w zaplanowanym przez nas terminie - mówi Mirosław Bieliński, prezes Energa SA.

Inwestycja w Ostrołęce znajduje się na liście infrastruktury krytycznej (priorytetowych elementów) Krajowego Systemu Elektroenergetycznego Polski stworzonej przez Ministerstwo Gospodarki ze względu na zasadniczy wpływ na stabilność pracy KSE w centralnej i północno-wschodniej Polsce. Jest to obecnie jeden z najbardziej zaawansowanych projektów inwestycyjnych w systemowe źródła wytwórcze w Polsce, praktycznie jedyny w   części kraju najbardziej narażonej na skutki deficytu energii elektrycznej.  

REKLAMA
Kalendarz imprez
listopad 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29 dk30  1  2  3  4  5
×