zdjecie 907
zdjecie 907
2019-09-19T09:20:00+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

W Ostrołęce powstanie Centrum Usług Wspólnych?

REKLAMA
Zdjęcie głównefot. eOstroleka.pl
REKLAMA
3
5
33

Prezydent Łukasz Kulik chce, by Urząd Miasta przejął obsługę finansową i administracyjną w szkołach i przedszkolach. Projekt uchwały w tej sprawie trafił właśnie do Rady Miasta.

Według założeń uchwały nowo powstała jednostka miałaby zapewnić placówkom oświatowym w Ostrołęce wspólną obsługę finansową i administracyjną. Do jej zadań należałoby m.in. prowadzenie rachunkowości, spraw płacowych oraz kadrowych pracowników.

Z podobnego narzędzia korzysta już wiele miast w Polsce tworząc tzw. Centra Usług Wspólnych. Centra są jednostkami organizacyjnymi, które realizują zadania usługowe dla swoich jednostek organizacyjnych. Dzięki temu szkoły, przedszkola czy ośrodki pomocy społecznej na terenie jednej gminy mogą mieć np. wspólną księgowość. Nowo utworzona jednostka organizacyjna obsługiwałaby łącznie 28 placówek oświatowych – wszystkie przedszkola, szkoły podstawowe, licea i zespoły szkół zawodowych oraz poradnię psychologiczno-pedagogiczną, Centrum Kształcenia Zawodowego i Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy.

W uzasadnieniu do projektu uchwały czytamy:

"Według ustawy o samorządzie gminnym, gmina może zapewnić wspólną obsługę, w szczególności administracyjną, finansową i organizacyjną jednostkom organizacyjnym gminy zaliczanym do sektora finansów publicznych. Obsługa taka może być prowadzona zarówno przez urząd gminy jak też jej odrębną jednostkę organizacyjną. Zapewnienie na gruncie ww. przepisów wspólnej obsługi jest od jakiegoś czasu szeroko stosowaną praktyką przez wiele jednostek samorządu terytorialnego jako element polityki zmierzającej do bardziej racjonalnego i celowego gospodarowania środkami publicznymi. W przypadku miasta Ostrołęki przy takiej ilości jednostek organizacyjnych zapewnienie wspólnej obsługi finansowej i administracyjnej jest uzasadnione zarówno względami ekonomicznymi jak również organizacyjnymi. Dotychczas każda z ww. jednostek zapewnia taką obsługę we własnym zakresie, co przy obecnie bardzo wysokich wydatkach bieżących miasta nie jest rozwiązaniem racjonalnym. Pierwszym elementem reorganizacji obecnie funkcjonującego systemu jest zapewnienie przez Urząd Miasta Ostrołęki wspólnej obsługi finansowej i administracyjnej w zakresie prowadzenia rachunkowości jednostek obsługiwanych, prowadzenia spraw płacowych pracowników jednostek obsługiwanych, sporządzania sprawozdawczości finansowej, budżetowej, w zakresie operacji finansowych i statystycznej jednostek obsługiwanych, prowadzenia rozliczeń z Urzędem Skarbowym, ZUS i innymi instytucjami w stosunku do oświatowych, miejskich jednostek organizacyjnych, zaliczanych do sektora finansów publicznych. W perspektywie czasu nie wyklucza się objęcia ww. systemem rozliczeń innych jednostek organizacyjnych miasta a także rozszerzenia katalogu spraw, w których zakresie wspólna obsługa będzie prowadzona."

Czy tzw. centrum usług wspólnych powstanie również w Ostrołęce dowiemy się już na najbliższej sesji Rady Miasta, która odbędzie się 26 września.

 

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
czerwiec 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6
dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13
dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20
dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27
dk28 dk29 dk30  1  2  3  4
×