eOstroleka.pl
Ostrołęka,

W puli BOM 25 mln złotych. Wkrótce rusza nabór wniosków [ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 9967
zdjecie 9967
REKLAMA

Kwotę 25 milionów złotych przeznaczono w przyszłorocznym Budżecie Obywatelskim Mazowsza. Prace nad projektem są już na ostatniej prostej, wkrótce rusza nabór wniosków.

 
O zasadach naboru, terminach, głosowaniu, kwocie i możliwych korzyściach dla mieszkańców województwa mazowieckiego wynikających z BOM (Budżet Obywatelski Mazowsza) mówili podczas dzisiejszego spotkania przedstawiciele samorządu wojewódzkiego – Elżbieta Lanc (członek zarządu), Mirosław Augustyniak (radny sejmiku) i Mariusz Popielarz (dyrektor delegatury UMWM w Ostrołęce).
 
W puli pierwszego w historii samorządu BOM na rok 2021 jest 25 milionów złotych. Mimo, że zadania będą dofinansowywane i realizowane dopiero za rok, to już wkrótce, bo za kilka tygodni będzie można składać wnioski na własne projekty. To celowy wybieg samorządu Mazowsza, by dać mieszkańcom więcej czasu na dokładne zapoznanie się z możliwością uzyskania grantu, starannego przygotowania wniosku i zebrania jak największego grona głosujących za projektem.
 
80% z ogólnej sumy BOM, czyli 20 milionów złotych przeznaczone zostanie na pulę podregionalną, zaś pozostałe 5 milionów (20%) to część na projekty ogólnowojewódzkie.
 
- To kolejna inicjatywa samorządu województwa mazowieckiego, która ma służyć aktywizacji mieszkańców Mazowsza. Oddajemy im głos. Chcemy poznać ich pomysły i potrzeby. To oni zdecydują na realizację jakich przedsięwzięć i projektów zostaną przeznaczone środki z budżetu województwa. Już dziś zachęcam wszystkich mieszkańców do aktywnego udziału w spotkaniu informacyjnym, podczas którego przedstawione zostaną główne założenia budżetu i informacje, jakie projekty można zgłaszać – mówiła podczas konferencji Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego.
 
Maksymalna wartość dofinansowania z BOM zależy od rodzaju projektu. Dla projektów inwestycyjnych dotyczących np. budowy lub modernizacji placów zabaw, siłowni plenerowych, tężni, zakupu karetek czy mobilnych gabinetów lekarskich (np. okobus) maksymalna wartość dofinansowania wynosi 1 mln złotych. Wsparcie finansowe w maksymalnej wysokości do 200 000 złotych mogą także otrzymać projekty nieinwestycyjne (np. warsztaty i zajęcia sportowe, rzemieślnicze dla dzieci, młodzieży czy seniorów, jak również wydarzenia kulturalne.
 
Konsultacje społeczne dotyczące BOM odbywały się w ostatnim kwartale ubiegłego roku. 7 stycznia uchwała dotycząca projektu weszła w życie. Obecnie BOM wkracza w kolejny etap. Będzie to cykl spotkań informacyjnych. Jedno z takich spotkań odbędzie się 6 lutego i przeznaczone będzie dla mieszkańców Ostrołęki i powiatu.
 
Celem spotkania będzie omówienie, jakie pomysły można zgłaszać i na co składający projekty muszą zwracać uwagę. W przypadku BOM ważne są dwie kwestie – inwestycja może być realizowana tylko na nieruchomościach, do których województwo ma tytuł prawny do dysponowania i musi dotyczyć zadań własnych województwa.
 
- Spotkania informacyjne dla mieszkańców to ostatni krok do ogłoszenia naboru projektów. A ten ruszy już 2 marca. Chcemy omówić z mieszkańcami jakie projekty mogą zgłaszać, co muszą wziąć pod uwagę, jak będzie wyglądało głosowanie. Zachęcam również do śledzenia informacji na dedykowanej BOM stronie internetowej. Znajdują się na niej także przykładowe projekty oraz wszystkie potrzebne formularze. Składanie projektów a następnie ich wybór będą odbywać się elektronicznie. Projekty będzie można złożyć także osobiście lub wysłać pocztą. Mieszkańcy, którzy nie mają dostępu do komputera czy Internetu będą mogli skorzystać z komputerów w naszej delegaturze – mówi Mariusz Popielarz, dyrektor ostrołęckiej delegatury UMWM.
 
W przypadku BOM ważne są dwie kwestie – inwestycja może być realizowana tylko na nieruchomościach, do których województwo ma tytuł prawny do dysponowania i musi dotyczyć zadań własnych województwa.
 
Ostatecznie o tym, które projekty zostaną zrealizowane zadecydują mieszkańcy w drodze głosowania. Głosowanie potrwa od 20 lipca do 16 sierpnia 2020 roku. Każdy mieszkaniec Mazowsza będzie mógł oddać dwa głosy – jeden na projekt z puli ogólnowojewódzkiej i jeden z podregionalnej. W imieniu osoby niepełnoletniej głos oddaje opiekun prawny. Głosować można będzie wyłącznie internetowo za pośrednictwem platformy internetowej albo w siedzibie urzędu, lub w jego delegaturach.
 
Projekty wybrane przez mieszkańców zostaną zrealizowane przez samorząd województwa w 2021 roku.
 
 

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29 dk30  1  2  3  4  5
×