Kapłani z parafii pw. Nawiedzenia NMP w Ostrołęce przypominają wiernym o fundamentalnych wartościach w relacjach międzyludzkich. W swoim najnowszym przesłaniu zwracają uwagę na potrzebę solidarności i wdzięczności, szczególnie w okresie wakacyjnym.
Pierwsze tygodnie lata to dla wielu mieszkańców Ostrołęki czas upragnionego odpoczynku i wakacyjnych wyjazdów. Jednak duchowni z miejscowej fary przypominają, że okres urlopowy powinien być również czasem pogłębiania więzi międzyludzkich i refleksji nad potrzebami innych. O tym wierni usłyszeli w niedzielnych ogłoszeniach.
Wakacje czasem na bliskich
Duszpasterze podkreślają, że wakacyjny odpoczynek to doskonała okazja do odnowienia relacji z najbliższymi. "Starajmy się dobrze wykorzystywać ten czas również na serdeczne rozmowy i spotkania, szczególnie z tymi osobami, z którymi na co dzień spędzamy niewiele czasu" - apelują kapłani.
To przesłanie nabiera szczególnego znaczenia w dobie ciągłego pośpiechu i coraz większego zapracowania społeczeństwa. Wakacje mogą stać się okazją do odbudowania więzi rodzinnych i przyjaźni, które w codziennym zabieganiu często schodzą na dalszy plan.
Duchowni z ostrołęckiej fary zwracają również uwagę na tych, dla których lato to nie czas odpoczynku, lecz wzmożonej pracy. "Są też ludzie, zwłaszcza pracujący na roli, dla których ten czas jest czasem szczególnie wzmożonej pracy" - przypominają kapłani. Apelują o wsparcie dla rolników i wszystkich pracujących w sektorze rolniczym, choćby przez modlitwę i wyrazy wdzięczności za ich trud. To właśnie dzięki ich poświęceniu na stołach Polaków nie brakuje żywności, szczególnie w okresie żniw i zbiorów.
Kapłani zachęcają również do dziękczynienia Bogu za "wszelkie dobrodziejstwa, zwłaszcza za obfite plony ziemi". To tradycyjne chrześcijańskie podejście do darów natury, które przypomina o tym, że obfitość nie jest czymś oczywistym.
Szczególnie aktualne w dzisiejszych czasach jest przesłanie dotyczące odpowiedzialnego podejścia do żywności. Duszpasterze przypominają o globalnym problemie głodu: "Nie zapominajmy, że wciąż są na świecie ludzie, którzy umierają z głodu". W kontekście tej dramatycznej rzeczywistości kapłani apelują o przemyślane podejście do codziennych zakupów. "Robiąc zatem zakupy, czyńmy to tak, by potem nie marnować żywności, lecz by wykorzystać ją najlepiej, jak możemy i by móc podzielić się z tymi, którzy jej nie mają" - podkreślają.