eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Wernisaż wystawy „Stanisław Ostoja-Kotkowski” w Muzeum Kultury Kurpiowskiej [ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 7679
Wernisaż wystawy Stanisław Ostoja-Kotkowski w Muzeum Kultury Kurpiowskiej, fot. eOstrołęka.plWernisaż wystawy Stanisław Ostoja-Kotkowski w Muzeum Kultury Kurpiowskiej, fot. eOstrołęka.pl
REKLAMA
zdjecie 7679

Od 13 maja w Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce zwiedzić można nową wystawę czasową zatytułowaną „Stanisław Ostoja-Kotkowski”.

Wystawa „Stanisław Ostoja-Kotkowski” czynna będzie od 13 maja do 31 lipca. Znajdą się na niej prace namalowane przez artystę w 1964 roku przy użyciu trwałych farb polimerowych oraz część cyklu obrazów elektronowych. Po raz pierwszy były one pokazane szerszej publiczności w 1965 i 1967 roku na wystawie „Obrazy plastikowe i elektronowe”, zorganizowanej przez Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie i w Warszawie.

- Są to abstrakcyjne, dynamiczne i rozświetlone przedstawienia, noszące widomy znak zachwytu Ostoi kolorytem i światłem australijskiej pustyni. Częścią wystawy są także obrazy elektronowe stanowiące sfotografowany i powiększony zapis fal elektronowych. Prace zaprezentowane na ekspozycji pochodzą ze zbiorów siostrzenicy artysty - Liliany Adamczyk. Ostrołęcką wystawę uzupełnia rys biograficzny artysty oraz dokumentacja jego niektórych przedsięwzięć.

Ekspozycji będzie towarzyszyć prezentacja wykonana przez Mazowiecki Instytut Kultury w Warszawie na podstawie materiałów archiwalnych prezentujących dokonania artystyczne Józefa Stanisława Ostoi-Kotkowskiego, pochodzących ze zbiorów Liliany Adamczyk. Są to fotografie Ostoi dokumentujące koncerty laserowe, instalacje świetlno-dźwiękowe tworzone w przestrzeni miejskiej (np. gwiazdy bożonarodzeniowe wykonywane cyklicznie na budynku British Petroleum w Melbourne), a także wyobrażenia laserowe jego autorstwa. Pokazowi slajdów towarzyszy zapis dźwiękowy skompilowany, przetworzony i nagrany przez artystę. Złożyły się na niego fragmenty opery Philipa Glassa Einstein on the Beach, śpiewy wielorybów, dźwięki zarejestrowane przez NASA na Saturnie oraz przetworzona na dźwięk teoria Johannesa Keplera Harmonia Światów.

Kalendarz imprez
lipiec 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
 8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20  21
 22  23  24  25  26  27 dk28
 29  30  31  1  2  3  4
×