eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Wicepremier Jacek Sasin: Elektrownia Ostrołęka C miała spalać polski węgiel

REKLAMA
zdjecie 2071
REKLAMA

Poseł Dariusz Rosati postanowił zadać kilka pytań o elektrownię Ostrołęka C, której budowa została wstrzymana w lutym 2020 roku. W odpowiedzi na jego pytania, wicepremier i minister aktywów państwowych napisał, że Ostrołęka C w założeniu miała spalać polski węgiel, a nie rosyjski - jak mówiło się nieoficjalnie.

- Dlaczego podpisano kontrakt na budowę bloku C z amerykańskim wykonawcą i rozpoczęto budowę w sytuacji, kiedy analizy inwestycyjne nie potwierdzały opłacalności projektu opartego na spalaniu węgla, oraz nie biorąc pod uwagę ambicji klimatycznych UE, przekładających się również na proekologiczne trendy polityki realizowanej przez banki? Kto i kiedy podjął decyzję o rozpoczęciu budowy? Jakie było w tej sprawie stanowisko Skarbu Państwa jako głównego akcjonariusza spółek Energa i Enea? - zapytał poseł Koalicji Obywatelskiej Dariusz Rosati.

Wicepremier Jacek Sasin udzielił odpowiedzi:

Zgodnie z regulacjami zawartymi w Kodeksie spółek handlowych oraz statutach spółek bezpośrednio zaangażowanych w realizację projektu Ostrołęka C, wszystkie kluczowe decyzje były podejmowane i akceptowane przez właściwe organy spółek. Każdorazowo przed przejściem do kolejnych etapów inwestycji weryfikowano zasadność biznesową i rentowność projektu. Decyzja o wydaniu Generalnemu Wykonawcy polecenia rozpoczęcia prac, z dnia 28 grudnia 2018 roku, była związana w szczególności z uzyskaniem, w wyniku aukcji mocy przeprowadzonej 21 grudnia 2018 roku, wsparcia dla projektu z tytułu rynku mocy na okres 15 lat w łącznej, nominalnej wysokości ok. 2,6 mld zł.

Poseł Rosati zapytał również o to, jaki węgiel miał być spalany w elektrowni Ostrołęka C. Były minister energii Krzysztof Tchórzewski mówił o polskim węglu, natomiast parlamentarzysta sugeruje, że mógłby być to węgiel rosyjski.

- Według zapowiedzi byłego ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego Ostrołęka C miała spalać polski węgiel. Tymczasem ten zalega na hałdach, a polskie elektrownie zasila węgiel z Federacji Rosyjskiej, który jest tańszy i lepszej jakości. Skoro śląskie elektrownie - działające tuż obok kopalni - importują węgiel z Federacji Rosyjskiej, to dlaczego miałaby tego nie robić Ostrołęka leżąca bliżej wschodniej granicy i portów? Kto zatwierdził taki biznes plan? - pytał Rosati.

- Przy opracowywaniu dotychczasowego modelu biznesowego Ostrołęki C, założono oparcie jej pracy na dostawach węgla z polskich kopalń w oparciu o wieloletnie umowy sprzedaży - odpowiedział Jacek Sasin.


O elektrowni Ostrołęka C zrobiło się głośno, gdy spółki Energa i Enea wstrzymały finansowanie inwestycji i wydały polecenie wstrzymania prac. Obecnie trwają analizy nad możliwą dalszą technologią. Okazuje się też, że Energa i Enea przeprowadzają w tej kwestii analizy. Zakończą się one 7 maja 2020 roku.  

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
październik 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 30 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6
dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13
 14 dk15 dk16  17  18 dk19 dk20
 21  22 dk23  24  25  26 dk27
dk28  29 dk30  31  1  2  3
×