2018-06-27T09:49:17+02:00 eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

XVIII edycja warsztatów etnograficznych „Ginące zawody” [ZDJĘCIA]

REKLAMA
fot. Starostwo Powiatowe w Ostrołęce
REKLAMA
0
0
0

Warsztaty etnograficzne, które co roku przyciągają do Zagrody Kurpiowskiej w Kadzidle setki, a nawet tysiące uczestników osiągnęły pełnoletniość! Był więc tort, gratulacje i tradycyjne „Sto lat”.

Ze względu na hasło przewodnie tegorocznych warsztatów, czyli plecionkarstwo starosta ostrołęcki uhonorował nestora twórców Władysława Murzyna i Wiesława Kuskowskiego.

Trzydniowe warsztaty etnograficzne "Ginące zawody" zakończyły się  w Zagrodzie Kurpiowskiej w Kadzidle 8 czerwca. Ok. 2500 młodych uczestników, kilkudziesięciu twórców kurpiowskich prezentowało unikatowe już dziś umiejętności, a wśród nich nestor kurpiowskich plecionkarzy Władysław Murzyn z Zalesia.

Warsztaty zostały zainicjowane w 2001 roku przez Czesławę Kaczyńską z Dylewa, prezes Kurpiowskiego Oddziału STL. Jako, że "Ginące Zawody" odbyły się po raz osiemnasty, był szampan, tort, "Sto lat", kwiaty dla prezes Czesławy Kaczyńskiej i prezes Iwony Choroszewskiej - Zyśk. Dziękowano stowarzyszeniom organizującym warsztaty: Stowarzyszeniu Twórców Ludowych, Stowarzyszeniu Artystów Kurpiowskich oraz Związkowi Kurpiów (organizatorowi warsztatów w 2017 i 2018 roku). Były podziękowania dla sponsorów i współorganizatorów. Dziękowano współfinansującym warsztaty. A przede wszystkim były podziękowania, gratulacje, dyplomy i nagrody dla kurpiowskich twórców.

- Dziękujemy za trzy wspaniałe dni 6-8 czerwca spędzone w klimatycznej Zagrodzie Kurpiowskiej w Kadzidle – mówiła Iwona Choroszewska-Zyśk, wiceprezes Związku Kurpiów. - Cudownym twórcom, artystom, młodzieży z Zespołu Szkół Powiatowych w Kadzidle, uczestnikom warsztatów, wszystkim nauczycielom, patronom, a byli nimi: marszałek województwa mazowieckiego, starosta ostrołęcki, starosta przasnyski, starosta łomżyński, wójt gminy Kadzidło, Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego, samorządom, a są to: Samorząd Województwa Mazowieckiego, Powiat Ostrołęcki i Gmina Kadzidło, instytucjom wspierającym i pomagającym zorganizować warsztaty, wszystkim którzy byli zaangażowani w to przedsięwzięcie: Stowarzyszenie Twórców Ludowych Oddział Kurpiowski, Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce, Stowarzyszenie Artystów Kurpiowskich, Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie, Gminna Biblioteka Publiczna w Kadzidle im. Wojciecha Woźniaka, Centrum Kultury Kurpiowskiej im. ks. M. Mieszki w Kadzidle.

Szczególnie gorąco podziękowano w tym roku plecionkarzom i wikliniarzom, ponieważ właśnie ta dziedzina twórczości była hasłem przewodnim warsztatów. Stąd specjalne gratulacje od Stanisława Kubła, starosty ostrołęckiego dla Władysława Murzyna i Wiesława Kuskowskiego. Na ręce panów trafiły także podziękowania od Dariusza Łukaszewskiego, wójta gminy Kadzidło.  

Plecionkarstwo jest jedną z najstarszych i najpowszechniejszą dziedziną tradycyjnej twórczości ludowej. Podstawowym surowcem stosowanym w plecionkarstwie były korzenie, głównie sosny. Kosze, koszyki, koszyczki, opałki, dzbany i koszałki – nie mogło ich zabraknąć w żadnym kurpiowskim gospodarstwie. Niegdyś plecionkarstwo kurpiowskie było niezwykle powszechne, wynikało to głównie z prowadzonej samowystarczalnej gospodarki, gdzie wszystkie niezbędne narzędzia wykonywano samemu. Dziś jest to sztuka, która dzięki takim twórcom, jak Władysław Murzyn czy Wiesław Kuskowski przetrwa dla następnych pokoleń.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.

Brak Waszych opinii do tego artykułu, bądź pierwszy.

Zobacz również
Kalnedarz imprez
styczeń 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1  2  3
 4  5  6  7  8  9  10
 11  12  13  14  15  16  17
 18  19  20  21  22 dk23  24
 25  26  27  28  29  30  31
Dzisiaj:
Brak wydarzeń