2018-06-13T11:31:00+02:00 eOstroleka.pl 10 0 0 -
Powiat ostrołecki,

Za nami kolejne obrady samorządu gminy Łyse [ZDJĘCIA]

REKLAMA
fot. Urząd Gminy w Łysych
REKLAMA
0
0
1
Najlepszy komentarz
~jw, 00:20 15-06-2018,   -
w dupie sobie kloca przebudujcie
odpowiedz   •   oceń :  
W piątek, 8 czerwca odbyła się XLIX sesja Rady Gminy Łyse. Podczas obrad na wniosek wójta wprowadzono zmiany w budżecie. Wynikały one m.in. z potrzeby zabezpieczenia środków na zakup koparki oraz materiałów niezbędnych do rozbudowy sieci wodno-kanalizacyjnej na terenie gminy Łyse.

Pierwotnie realizacja powyższego zadania miała zostać zlecona firmie zewnętrznej na podstawie ogłoszonego postępowania przetargowego. Po analizie złożonych ofert wójt podjął decyzję o doposażeniu Gminnej Jednostki Usług Komunalnych w celu realizacji tego zadania, a przeprowadzone postępowanie przetargowe zostało unieważnione. Tym sposobem w ramach zabezpieczonych środków zostanie rozbudowana sieć wodno-kanalizacyjna, a Gminna Jednostka Usług Komunalnych zostanie doposażona w sprzęt, który znacznie przyspieszy i ułatwi realizację świadczonych usług dla mieszkańców gminy. Zadanie zostanie zrealizowane w ramach kosztów przewidzianych na rozbudowę sieci wodno-kanalizacyjnej.

W budżecie Gminy Łyse zabezpieczone zostały również środki na wykonanie ogrodzenia  nieruchomości placu wiejskiego w miejscowości Grądzkie i świetlicy w miejscowości Serafin oraz  zakup materiałów i wyposażenia dla świetlicy w Tartaku. Zadania będą realizowane we współpracy z mieszkańcami poszczególnych sołectw. Zabezpieczono również środki na opracowanie dokumentacji technicznej budowy stadionu lekkoatletycznego w miejscowości Łyse.

Gmina Łyse w 2018 roku zamierza przeznaczyć kwotę w wysokości 142.000 zł na opracowanie dokumentacji technicznej przebudowy następujących dróg gminnych:

- nr 250707W  Lipniki – Dęby (odcinek o długości – 5,5 km)

- nr 250717W Łączki – Leman  (długość – 2,8 km)

- ul. Jaśminowej, Liliowej i Chabrowej w miejscowości Łyse  (długość – 0,6 km)

- Łyse – kolonia Worek (długości – 2,1 km km).

Realizacja powyższych inwestycji uzależniona będzie od uzyskania dofinansowania z funduszy zewnętrznych. Ponadto do przebudowy planowane jest również 11 innych odcinków dróg gminnych w miejscowościach Piątkowizna, Lipniki, Serafin, Pupkowizna, Łyse, Szafranki, Zalas oraz Wejdo. Przedstawiony podczas sesji plan przebudowy dróg gminnych obejmuje w sumie realizację 15 nowych inwestycji o łącznej długości blisko 28 km. Wójt Gminy Łyse – Jerzy Ksepka zapowiedział realizację tych zadań w momencie pozyskania dofinansowania ze środków zewnętrznych.

Podczas obrad Kierownik Gminnej Jednostki Usług Komunalnych w Łysych – Andrzej Szymczyk poinformował o zbliżającym się terminie uruchomienia nowej stacji uzdatniania wody w miejscowości Lipniki. Dzięki realizacji inwestycji już od września 2018 roku mieszkańcy Łysych i Lipnik (użytkownicy infrastruktury wodociągowej) będą mogli korzystać z krystalicznie czystej wody wydobywanej w nowoczesnym obiekcie.

Kolejnym punktem obrad było podjęcie uchwały w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia stawek opłaty na terenie Gminy Łyse.  Rozstrzygnięcie ogłoszonego w II kwartale 2018 roku przetargu na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych nie jest satysfakcjonujące dla władz samorządowych. Do przetargu przystąpiła tylko jedna firma, której oferta jest o 30% wyższa w stosunku do roku poprzedniego. Podwyżka uzależniona jest między innymi od wzrostu opłaty, jaką firma odbierająca odpady komunalne musi odprowadzić do Urzędu Marszałkowskiego.

Zgodnie z Uchwałą nr Nr XLIX/298/2018 Rady Gminy Łyse w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia stawek opłaty na terenie Gminy Łyse przyjętej w dniu 08 czerwca 2018 r. nowe stawki (obowiązujące od lipca 2018 r.) będą wynosić:

jeżeli odpady są zbierane i odbierane w sposób selektywny:

    67 zł – od gospodarstwa domowego liczącego więcej niż 1 osobę,
    33 zł – od gospodarstwa domowego liczącego 1 osobę.

jeżeli odpady komunalne nie są zbierane i odbierane w sposób selektywny:

    93 zł – od gospodarstwa domowego liczącego więcej niż 1 osobę,
    60 zł – od gospodarstwa domowego liczącego 1 osobę.

Rada Gminy Łyse podjęła również uchwałę w sprawie zasad powołania i odwołania członków Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie na terenie Gminy Łyse i szczegółowych warunków jego funkcjonowania.

Wasze opinie

Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
~jw, 00:20 15-06-2018,   -
w dupie sobie kloca przebudujcie
odpowiedz   •   oceń :  
Serwis eOstroleka.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
styczeń 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 30  31  1  2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30 31  1  2