2018-04-13T12:24:06+02:00 eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

XLIV sesja Rady Powiatu w Ostrołęce [WIDEO, ZDJĘCIA]

REKLAMA
fot. eOstroleka.plfot. eOstroleka.pl
REKLAMA
1
0
2

O realizacji dwóch ważnych projektach drogowych decydował wczoraj samorząd powiatu podczas sesji, która tym razem wyjątkowo odbyła się w Zespole Szkół Powiatowych w Kadzidle. Radni jednogłośnie poparli projekty uchwał o przystąpieniu do realizacji tych zadań, co otworzyło staroście drogę do aplikowania o środki na wykonanie inwestycji.

XLIV sesja Rady Powiatu odbyła się w czwartek, 12 kwietnia w ZSP w Kadzidle. Obrady poprzedziła uroczystość nadania placówce imienia „Strzelców Kurpiowskich”.

Podczas sesji radni zapoznali się z informacją o sytuacji na rynku pracy w powiecie ostrołęckim i mieście Ostrołęka oraz informacją z realizacji planu pracy Rady Powiatu za ubiegły rok. Wśród najistotniejszych spraw poruszonych podczas sesji wymienić należy dwie inwestycje drogowe, na które powiat chce uzyskać dofinansowanie. Chodzi tu o przebudowę drogi Przasnysz – Baranowo oraz  Grabnik – Grabówek – Jastrząbka – Gaczyska.

- Będziemy aplikować o środki z nowego programu rządowego dotyczącego wsparcia rozwoju oraz konkurencyjności regionów i dofinansowania lokalnej infrastruktury drogowej. Jest to nowy program, który ogłoszony został przed niespełna dwoma tygodniami. Nabór wniosków prowadzony jest do 15 kwietnia. Dofinansowanie do jednego projektu wynosi do 5 milinów złotych, powiat może aplikować o dwa projekty – mówi starosta ostrołęcki Stanisław Kubeł – Szansa na uzyskanie dofinansowania nie jest zbyt wielka, ponieważ na całe Mazowsze przewidziana jest kwota 48 milionów złotych co oznacza sfinansowanie 5 wniosków powiatowych i 5 gminnych na 42 jednostki samorządu terytorialnego, co daje szansę w granicach 10 do 12% - dodaje starosta.

Ponadto podczas sesji na wniosek starosty wprowadzono do budżetu kwotę 500 tysięcy złotych otrzymaną z tzw funduszu leśnego na przebudowę drogi Kuzie – Charubin. Radni wyrazili także zgodę na przystąpienie do realizacji projektu edukacyjnego „Zintegrowany rozwój szkolnictwa zawodowego” w ramach RPO WM 2014 – 2020.

Sporą dyskusję wywołała kwestia rozstrzygnięć przetargowych na projekt drogowy, który powiat planuje zrealizować wspólnie z gminą Rzekuń. Mowa tu o przebudowie drogi w miejscowości Rozwory. W postępowaniu mającym wyłonić wykonawcę wpłynęła tylko jedna oferta, której wartość znacząco odbiega od zakładanych w projekcie kosztorysów. Dlatego też, by w ogóle inwestycja mogła być realizowana konieczne jest podjęcie dalszych kroków. Na te jednak, ze względu konflikt panujący na linii Rada Gminy Rzekuń i wójt Stanisław Godzina, póki co nie można liczyć.

- W Rzekuniu obecnie panuje taka atmosfera, że jak wójt chce to rada nie, a jak rada chce to wójt już niekoniecznie – skwitował dyskusję starosta Kubeł.

Ostatecznie w kwestii dalszych działań związanych z postępowaniem przetargowym, radni zaproponowali, by na jedno z najbliższych posiedzeń zaprosić samorząd Rzekunia i wówczas, wspólnie już zdecydować o dalszych losach inwestycji.

REKLAMA
Materiał filmowy 1 :

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
grudzień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30 dk1 dk2 dk3 dk4
dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11
dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18
dk19  20  21  22  23  24  25
 26  27  28  29  30 dk31  1
×