zdjecie 2617
zdjecie 2617
2017-08-29T10:01:37+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Zakłady pracy chronionej znikają z Ostrołęki

REKLAMA
Marek Olszewski, pełnomocnik ds. osób niepełnosprawnych Urzędu Miasta w Ostrołęce, fot. eOstrołęka.pl
REKLAMA
0
0
3

Firmy w Ostrołęce rezygnują ze statutu zakładów pracy chronionej. Jest to m.in. efekt zrównania dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych wypłacanego pracodawcom z chronionego i otwartego rynku pracy. Obecnie w powiecie ostrołęckim istnieją tylko cztery zakłady pracy chronionej.

Od 1 kwietnia 2014 roku obowiązuje nowelizacja ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych przez pracodawców. Spowodowało to zrównanie dofinansowania z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych dla wszystkich pracodawców.

- Zakłady pracy chronionej muszą spełniać więcej rygorystycznych przepisów i to zniechęciło wielu pracodawców. Muszą mieć specjalny fundusz rehabilitacyjny, muszą pilnować wydatkowania z tego funduszu. Muszą również bardziej rozliczać się statystycznie z PFRON-em i to wszystko zniechęciło wiele tych zakładów. One po prostu jakby nie mają w tym interesu  – mówi pełnomocnik do spraw osób niepełnosprawnych w Urzędzie Miasta Ostrołęka Marek Olszewski.

Pracodawcy z chronionego rynku pracy muszą także przestrzegać procentowego udziału osób niepełnosprawnych ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności.

- Widząc trudności w zatrudnianiu osób z umiarkowanym bądź znacznym stopniem niepełnosprawności, pracodawcy wolą przyjąć do pracy osoby z orzeczeniem o lekkim stopniu niepełnosprawności na otwartym rynku pracy bez większych zobowiązań. Firmy nie chcą ponosić dodatkowych kosztów związanych z wyposażeniem stanowiska pracy dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności - dodaje Marek Olszewski.

Zrównanie dofinansowania do pensji pracowników niepełnosprawnych dla wszystkich pracodawców przyczyniło się także do braku atrakcyjnej pracy dla osób niepełnosprawnych.

- Z miastem Ostrołęka utworzyliśmy spółdzielnię socjalną, która zatrudnia obecnie 16 osób niepełnosprawnych w różnych dziedzinach. W większości są to jednak usługi sprzątające. Zatrudniamy też kilka osób w telemarketingu. Niestety na chwilę obecna nie mamy innych, bardziej atrakcyjnych zleceń – mówi Marek Olszewski.

źródło: wzasiegu.pl

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
~PYTAJĄCY , 12:30 29-08-2017,   -
"One po prostu jakby nie mają w tym interesu  – mówi pełnomocnik do spraw osób niepełnosprawnych w Urzędzie Miasta Ostrołęka Marek Olszewski." Mam pytanie a do tej pory miał interes kiedy nie musiały spełniać więcej rygorystycznych przepisów
odpowiedz   •   oceń :  
~IKS , 13:51 29-08-2017,   -
Tą spółdzielnię, o której mowa to o kant itd.............. Zarządzają tą ,,spółdzielnią" 4 osoby na etacie UM. Nic nie robią tylko naciągają budżet miasta. Zero pomysłów tylko lenistwo i branie pensji. Zastanawiam się czy prezydent tego nie widzi czy udaje, że nie widzi. Inne miasta uruchomiły SPÓŁDZIELNIE SOCJALNE i maja zaskakujące pozytywne efekty. Czyżby w Ostrołęce nie było tyle niepełnosprawnych popierając PISlam, że się politycznie nie opłaca się otwierać spółdzielni? Wiele miast jest ponad to. Panie Olszewski ile siedzisz w UM i co zrobiłeś dla niepełnosprawnych. O przepraszam. Dla siebie to i owszem.
odpowiedz   •   oceń :  
~IKS , 15:40 29-08-2017,   -
Chciałbym dodać, że panu nikt nie będzie współczuł jeżeli pan nie przejawi odrobiny empatii. Daleka jest panu, delikatnie pisząc. Pan usadowiając  dupsko na ,,fotelu" nie mówiąc na wózku /to nie jest tabu/. Niech nie będzie nieudacznikiem, jak pan Grabowski Pani Rosak, pan niby prezydent miasta, i niby wiceprezydent Płocha. RADA I ZARZĄD SWOJE ,,LODY KRĘCĄ" a niby dążą do świetności miasta. SZANOWNI WYBORCY - TO SĄ TŁUKI NIE WARTE SPLUNIĘCIA. TO JEST JEDNA WIELKA PRYWATA.  ZASADA - WYBIERZ MNIE  - TO MNIE I MOJEJ RODZINIE BĘDZIE SIĘ LEPIEJ ŻYŁO. NIE DAJCIE SIĘ NABRAĆ  PRZED WYBORAMI NA PO RAZ KOLEJNY NA ,,SPÓŁDZIELNIE SOCJALNĄ" DLA OLSZEWSKIEGO I BANDY.
odpowiedz   •   oceń :  
Serwis eOstroleka.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
luty 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 1  2  3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
×