eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki, NA SYGNALE

Zderzenie z dziką zwierzyną na DK-53

REKLAMA
zdjecie 5382
zdjecie 5382
zdjęcie ilustracyjne, fot. KMP w Ostrołęcezdjęcie ilustracyjne, fot. KMP w Ostrołęce
REKLAMA

W miejscowości Łodziska na DK-53 doszło wczoraj do kolizji osobówki z dziką zwierzyną przebiegającą przez jezdnię.

O zdarzeniu służby ratunkowe zostały powiadomione około godziny 20:00 na 114 kilometrze drogi krajowej 53 w miejscowości Łodziska (gmina Lelis). Na miejscu interweniował patrol policji z Ostrołęki.

Ze wstępnych policyjnych ustaleń wynika, że kierująca renault 28 - letnia mieszkanka powiatu ostrołęckiego potrąciła koziołka, który wbiegł jej bezpośrednio pod jadący pojazd. Na szczęście w wyniku zdarzenia młoda kobieta nie doznała obrażeń.

- informuje komisarz Tomasz Żerański, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce.

Pamiętajmy, że zwierzęta leśne wędrują w poszukiwaniu pożywienia oraz nowego miejsca bytowania. Szczególnie często można je spotkać w okolicach lasów. Zderzenie nawet z niewielkim zwierzęciem, może mieć tragiczne skutki, dlatego kierowcy powinni być wyjątkowo ostrożni.

Zwierzęta największą aktywność wykazują po zmroku i o świcie. Pamiętajmy, że po wtargnięciu na jezdnię jednego zwierzęcia, pozostała część stada może podążać za swoim przewodnikiem, powodując zagrożenie dla przejeżdżających kierowców.

Widząc znaki ostrzegające przed występowaniem dzikiej zwierzyny, zwolnijmy i obserwujmy najbliższe otoczenie drogi. Zwiększy to naszą szansę na skuteczne ominięcie zwierzęcia, które oślepione światłami reflektorów, wtargnie na jezdnię i straci orientację.

Znak A-18b, nie tylko ostrzega kierowcę o możliwości napotkania na drodze dzikich zwierząt, ale także nakłada na niego obowiązek jazdy z zachowaniem szczególnej ostrożności. Jesteśmy zobowiązani do zwolnienia i bacznego przyglądania się sytuacji na drodze. Kierowca w każdej chwili musi być gotowy do awaryjnego hamowania.

Kraksa z dziką zwierzyną. Co zrobić po zdarzeniu

Przypominamy, aby w sytuacji, gdy dojdzie do zderzenia ze zwierzęciem zachować szczególną ostrożność. Ranne zwierzę może być agresywne i zaatakować.

Należy zjechać na pobocze, zatrzymując pojazd w bezpiecznej odległości od zwierzęcia i wystawić trójkąt ostrzegawczy. O miejscu i okolicznościach kolizji powinniśmy zawiadomić służby. Funkcjonariusze sporządzą dokumentację ze zdarzenia, która wymagana jest przez ubezpieczyciela i powiadomią podmiot odpowiedzialny za zabranie zwierzęcia z drogi.

Pamiętajmy, że na drodze najważniejsze jest skupienie i rozwaga kierowcy. Prędkość dostosowujmy, nie tylko do znaków ją ograniczających, ale przede wszystkim do warunków panujących na drodze. Mniejsza prędkość – to mniejsze skutki ewentualnych tego typu zdarzeń.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29  30  1  2  3  4  5
×