2017-10-13T09:33:46+02:00 eOstroleka.pl 2 1 0 -
Ostrołęka,

Zmiany klimatyczne dotkliwe także dla Ostrołęki

REKLAMA
fot. www.ostroleka.pl
REKLAMA
0
0
1
Najlepszy komentarz
~Oświecony , 14:41 13-10-2017,   -
Jest proste rozwiazanie problemu. Trzeba tu zbudować elektrownię, która będzie spalać 5 po iagow węgla na dobę.
odpowiedz   •   oceń :  
Ostrołęka jest jednym z pięciu polskich miast, dla których Instytut Ochrony Środowiska opracował strategię adaptacji do zmian klimatu. Jak wynika z analiz, w ciągu ostatnich lat odnotowano w Ostrołęce niemal 260 przypadków zjawisk związanych z porywistym wiatrem.

W ciągu ostatnich sześciu lat zanotowano w Ostrołęce 259 przypadków zjawisk związanych z silnym wiatrem.  Każdego roku zwiększa się liczba interwencji Państwowej Straży Pożarnej dotycząca właśnie tego zjawiska. Tylko w 2016 roku było to ponad 200 wyjazdów.  Warto sobie uświadomić, że zmiany klimatyczne to nie tylko problem globalny, ale również wyzwanie z jakim muszą się zmierzyć lokalne samorządy.

Instytut Ochrony Środowiska wybrał Ostrołękę, jako jedno z pięciu miast, dla którego opracowana została Strategia adaptacji do zmian klimatu. Przez kilka miesięcy, zespół pracowników Urzędu Miasta we współpracy z pracownikami Instytutu Ochrony Środowiska badał problemy, na jakie narażone jest miasto właśnie w kontekście zmian klimatycznych.

Statystyki pokazują, że zarówno w Polsce jak i w Ostrołęce od kilku lat obserwujemy stopniowy wzrost liczby dni, w których zanotowano temp. powyżej  30°C, przy jednoczesnym wzroście liczby dni z gwałtownymi opadami deszczu czy silnym wiatrem. Dla samorządu lokalnego, każda taka anomalia pogodowa wiąże się z bardzo konkretnymi kosztami – interwencje odpowiednich służb ratunkowych i porządkowych, wypłata odszkodowań za zniszczone mienie czy wycinka połamanych drzew.

Podsumowaniem projektu "Climcities" była konferencja, która została zorganizowana 10 października w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego w Warszawie. Udział w niej wzięli m.in. Paweł Sałek, Sekretarz Stanu, Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Klimatycznej, pracownik Ministerstwa Środowiska, Ingrid Norstein, Radca Ambasady Królestwa Norwegii w Polsce, Joanna Szymczak, Kierownik Zespołu Funduszy Norweskich, Departament Środków Zagranicznych, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz prof. Haakon Vennemo z Vista Analyse w Norwegii. Ostrołękę reprezentował 6 osobowy zespół dyrektorów i pracowników z kluczowych wydziałów Urzędu Miasta.

Głównym tematem konferencji była prezentacja rezultatów projektu "Climcities" oraz wręczenie certyfikatów dla przeszkolonych miast. W imieniu Ostrołęki, certyfikat odebrała Elżbieta Godlewska, Dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta.

Jako przykład państwa dobrze zaadaptowanego do zmian klimatu podano Norwegię. Wprowadzone tam zmiany przedstawił prof.  Haakon Vennemo z Vista Analyse w Norwegii.  Jedną z nich jest unikanie utwardzania powierzchni miejskich wszędzie tam gdzie jest to możliwe, budowa zielonych ogrodów i  infrastruktury wodno-zielonej.

Doktor Bent C. Braskerud z Urzędu Miasta Oslo, przedstawił również przykłady konkretnych rozwiązań, które jednocześnie są wielofunkcyjne i z powodzeniem można je praktykować w Polsce. Na przyklad, w miastach skandynawskich, jako pochłaniacze wody deszczowej wykorzystywane są naturalne tereny zielone, tworzone są również oczka wodne zasilane wodami opadowymi, a w szczególnych przypadkach funkcję zbiornika retencyjnego pełni np. rampa stworzona w skate parku dla rolkarzy.  Takie proste rozwiązania pozwalają miastom łączyć funkcję praktyczną, jaką jest zabezpieczenie przed skutkami gwałtownych zjawisk atmosferycznych z rekreacją.

Zaproszeni na konferencję goście mogli zobaczyć jak takie systemy wprowadzane są w Polsce. Nieprzypadkowo, spotkanie odbyło się w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego. To właśnie tam powstał ogród na dachu, do którego prowadzą zielone ściany złożone z roślin. To jeden z największych i najpiękniejszych ogrodów dachowych w Europie.

Ze strategią adaptacji do zmian klimatu miasta Ostrołęki będzie można się zapoznać szczegółowo podczas spotkania, które odbędzie się 25 października o godz. 15.00 w sali nr 9 w Urzędzie Miasta.

Wasze opinie

Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
~Oświecony , 14:41 13-10-2017,   -
Jest proste rozwiazanie problemu. Trzeba tu zbudować elektrownię, która będzie spalać 5 po iagow węgla na dobę.
odpowiedz   •   oceń :  
Serwis eOstroleka.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
czerwiec 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28  29  30  31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30