eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Zmiany klimatyczne dotkliwe także dla Ostrołęki

REKLAMA
zdjecie 5983
zdjecie 5983
fot. www.ostroleka.plfot. www.ostroleka.pl
REKLAMA
zdjecie 5983

Ostrołęka jest jednym z pięciu polskich miast, dla których Instytut Ochrony Środowiska opracował strategię adaptacji do zmian klimatu. Jak wynika z analiz, w ciągu ostatnich lat odnotowano w Ostrołęce niemal 260 przypadków zjawisk związanych z porywistym wiatrem.

W ciągu ostatnich sześciu lat zanotowano w Ostrołęce 259 przypadków zjawisk związanych z silnym wiatrem.  Każdego roku zwiększa się liczba interwencji Państwowej Straży Pożarnej dotycząca właśnie tego zjawiska. Tylko w 2016 roku było to ponad 200 wyjazdów.  Warto sobie uświadomić, że zmiany klimatyczne to nie tylko problem globalny, ale również wyzwanie z jakim muszą się zmierzyć lokalne samorządy.

Instytut Ochrony Środowiska wybrał Ostrołękę, jako jedno z pięciu miast, dla którego opracowana została Strategia adaptacji do zmian klimatu. Przez kilka miesięcy, zespół pracowników Urzędu Miasta we współpracy z pracownikami Instytutu Ochrony Środowiska badał problemy, na jakie narażone jest miasto właśnie w kontekście zmian klimatycznych.

Statystyki pokazują, że zarówno w Polsce jak i w Ostrołęce od kilku lat obserwujemy stopniowy wzrost liczby dni, w których zanotowano temp. powyżej  30°C, przy jednoczesnym wzroście liczby dni z gwałtownymi opadami deszczu czy silnym wiatrem. Dla samorządu lokalnego, każda taka anomalia pogodowa wiąże się z bardzo konkretnymi kosztami – interwencje odpowiednich służb ratunkowych i porządkowych, wypłata odszkodowań za zniszczone mienie czy wycinka połamanych drzew.

Podsumowaniem projektu "Climcities" była konferencja, która została zorganizowana 10 października w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego w Warszawie. Udział w niej wzięli m.in. Paweł Sałek, Sekretarz Stanu, Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Klimatycznej, pracownik Ministerstwa Środowiska, Ingrid Norstein, Radca Ambasady Królestwa Norwegii w Polsce, Joanna Szymczak, Kierownik Zespołu Funduszy Norweskich, Departament Środków Zagranicznych, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz prof. Haakon Vennemo z Vista Analyse w Norwegii. Ostrołękę reprezentował 6 osobowy zespół dyrektorów i pracowników z kluczowych wydziałów Urzędu Miasta.

Głównym tematem konferencji była prezentacja rezultatów projektu "Climcities" oraz wręczenie certyfikatów dla przeszkolonych miast. W imieniu Ostrołęki, certyfikat odebrała Elżbieta Godlewska, Dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta.

Jako przykład państwa dobrze zaadaptowanego do zmian klimatu podano Norwegię. Wprowadzone tam zmiany przedstawił prof.  Haakon Vennemo z Vista Analyse w Norwegii.  Jedną z nich jest unikanie utwardzania powierzchni miejskich wszędzie tam gdzie jest to możliwe, budowa zielonych ogrodów i  infrastruktury wodno-zielonej.

Doktor Bent C. Braskerud z Urzędu Miasta Oslo, przedstawił również przykłady konkretnych rozwiązań, które jednocześnie są wielofunkcyjne i z powodzeniem można je praktykować w Polsce. Na przyklad, w miastach skandynawskich, jako pochłaniacze wody deszczowej wykorzystywane są naturalne tereny zielone, tworzone są również oczka wodne zasilane wodami opadowymi, a w szczególnych przypadkach funkcję zbiornika retencyjnego pełni np. rampa stworzona w skate parku dla rolkarzy.  Takie proste rozwiązania pozwalają miastom łączyć funkcję praktyczną, jaką jest zabezpieczenie przed skutkami gwałtownych zjawisk atmosferycznych z rekreacją.

Zaproszeni na konferencję goście mogli zobaczyć jak takie systemy wprowadzane są w Polsce. Nieprzypadkowo, spotkanie odbyło się w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego. To właśnie tam powstał ogród na dachu, do którego prowadzą zielone ściany złożone z roślin. To jeden z największych i najpiękniejszych ogrodów dachowych w Europie.

Ze strategią adaptacji do zmian klimatu miasta Ostrołęki będzie można się zapoznać szczegółowo podczas spotkania, które odbędzie się 25 października o godz. 15.00 w sali nr 9 w Urzędzie Miasta.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
zdjecie 5983
zdjecie 5983
Kalendarz imprez
marzec 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 26  27  28  29 dk1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  31
×