zdjecie 5794
zdjecie 5794
2012-09-05T11:05:00+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Zobacz, jak będzie wyglądała ostrołęcka Karta Wielkiej Rodziny [VIDEO, ZDJĘCIA]

REKLAMA
fot. D. Płoski fot. D. Płoski
REKLAMA
Ostrołęka: Wystartował projekt Karta Wielkiej Rodziny, czyli program wsparcia dla rodzin wielodzietnych, realizowany przez samorząd miasta. Podczas konferencji inaugurującej projekt prezydent Janusz Kotowski zaprezentował kartę uprawniającą do korzystania z ulg.

- To bardzo ważny dzień dla samorządu miasta, ważniejszy bez wątpienia od przecięcia wstęgi czy oddania miejskiej inwestycji - mówił podczas konferencji prezydent Kotowski. - Karta, którą dziś wprowadzamy podkreśla wagę rodzin, które mają trójkę i więcej dzieci. Chcemy podkreślić jak bardzo wyjątkowe dla samorządu są te wielkie rodziny - mówił dalej Kotowski.

Program, który opracowany został wspólnie z wiceprezydentem Grzegorzem Płochą i radnymi Norbertem Dawidczykiem oraz Ryszardem Żukowskim, zakłada, że rodziny, które posiadają troje lub więcej dzieci, będą mogły korzystać ze zniżek za usługi świadczone przez niektóre miejskie spółki.

- Ta karta to bardzo fajny pomysł. W naszym przypadku, przy czwórce dzieci wyjście na basen czy do kina to bardzo duży wydatek, a dzieci potrzebują tego, żeby się rozwijać. Na pewno będziemy korzystali z tej karty choćby przy przejazdach weekendowych - powiedziała nam Katarzyna Dąbrowicz, matka czwórki dzieci.

Do korzystania z ulg w ramach KWR upoważnione będą rodziny wielodzietne i rodziny zastępcze, zamieszkałe na terenie miasta Ostrołęki, wychowujące troje i więcej do 18 roku życia lub do 25 roku życia, w przypadku gdy dziecko uczy się lub studiuje. Ulgi przyznawane są niezależnie od dochodów i nie są wymagane żadne zaświadczenia o dochodach. Karta jest imienna, zawiera adres uprawionego, termin ważności oraz numer.

Przy składaniu wniosku należy okazać dokumenty potwierdzające status rodziny tj.:

1) w przypadku rodziców lub opiekunów składających wniosek - do wglądu dowód osobisty,
2) w przypadku dzieci w wieku szkolnym - dołączona kserokopia legitymacji szkolnej,
3) w przypadku dzieci powyżej 18-go roku życia - dołączona kserokopia legitymacji lub zaświadczenie o kontynuowaniu nauki lub studiów,
4) w przypadku dzieci z rodzin zastępczych - dołączone prawomocne orzeczenie o umieszczeniu dziecka w rodzinie zastępczej.

Warunki korzystania z Karty Wielkiej Rodziny:

1) konieczność okazania, z Karta, dokumentu pozwalającego potwierdzić tożsamość użytkownika,
2) Karta dziecka, nieposiadającego dokumentu pozwalającego potwierdzić tożsamość, jest ważna z dokumentem rodzica/opiekuna lub rodzeństwa,
3) każdy członek rodziny ma prawo do indywidualnego korzystania z Karty,
4) w przypadku zagubienia, uszkodzenia lub zniszczenia Karty należy zgłosić ten fakt, możliwie najszybciej, do MOPR w Ostrołęce oraz wystąpić o ponowne wydanie Karty,
5) Karta jest ważna rok (przed upływem terminu ważności należny przedłożyć wniosek o nowa Kartę),
6) Karta może być wydana na okres krótszy niż rok, w przypadku możliwej do określenia utraty przez rodzinę uprawnień do korzystania z niej (dzieci ukończyły 18 rok życia lub 25 rok życia - gdy dziecko uczy się lub studiuje),
7) Karta jest wydawana nieodpłatnie, w przypadku zagubienia bądź zniszczenia może zostać naliczona opłata związana z pokryciem kosztów produkcji karty.

Utrata prawa użytkowania Karty Wielkiej Rodziny następuje z powodu:

1) upływu terminu ważności Karty,
2) uszkodzenia lub zniszczenia Karty,
3) utraty uprawnień do korzystania z Karty,
4) zmiany danych osobowych użytkownika,
5) zamieszkania poza Ostrołęka.

Inicjatorzy projektu zapewnili, że zobowiązania nałożone na spółki miejskie będą pokryte z budżetu Ostrołęki, a dokładniej z pieniędzy zaoszczędzonych dzięki rozstrzygniętemu niedawno przetargowi na dostawę energii elektrycznej.

- Udało nam się wynegocjować jedne z najniższych cen w kraju. Prąd od nowego dostawcy będziemy otrzymywać od 1 lipca - powiedział Mariusz Prusaczyk, sekretarz ostrołęckiego ratusza. - Dzięki temu zaoszczędziliśmy ponad 2 miliony złotych.

Wydawaniem karty będzie zajmował się MOPR. Władze miasta szacują, że realizacja programu będzie kosztować około 170 000 zł i skorzysta z niego ponad 1200 rodzin. Projekt planowo rozpocznie się 1 września i potrwa 18 miesięcy.

Dzięki projektowi rodzinny wielodzietne w Ostrołęce będą mogły skorzystać z następujących zniżek:

- 50 proc. zniżki zniżki na seanse premierowe, Akademii Edukacji Filmowej i Dyskusyjnego Klubu Filmowego w Ostrołęckim Centrum Kultury;
- 50 proc. zniżki za udział w zajęciach zespołów artystycznych organizowanych przez Ostrołęckie Centrum Kultury;
- 50 proc. zniżki od ceny podstawowej biletu za wstęp do Parku Wodnego Aquarium;
- 50 proc. zniżki na opłatę stałą w żłobku (trzecie i kolejne dziecko);
- 50 proc. zniżki na korzystanie z kortów tenisowych i wypożyczenie łyżew w MZOSTiT;
- Bezpłatne przejazdy autobusami MZK w soboty, niedziele i święta.
REKLAMA
Materiał filmowy 1 :
Kalendarz imprez
grudzień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13  14  15  16 dk17 dk18  19
dk20  21  22  23  24  25  26
dk27  28  29  30 dk31  1  2
×