2017-01-27T13:32:21+01:00 eOstroleka.pl
Region,

5 milionów złotych dla mazowieckich szpitali i muzeów

REKLAMA
REKLAMA

Ponad 5 mln zł z budżetu województwa trafi do mazowieckich szpitali i instytucji kultury. Decyzję w tej sprawie podjęli radni województwa mazowieckiego. Środki zostaną przeznaczone na kolejne remonty i modernizacje, a także zakup specjalistycznego sprzętu.

– To pierwsze oszczędności, które już z początkiem roku możemy przeznaczyć dla naszych szpitali i instytucji kultury. To dla nich dodatkowy zastrzyk finansowy, który mogą przeznaczyć na najpilniejsze potrzeby i remonty. Liczymy, że w ciągu roku pojawi się kilka, a może nawet kilkanaście tego rodzaju kroplówek finansowych – podkreślił marszałek Adam Struzik.

zdjecie 300
Wsparcie dla szpitali
 
Do mazowieckich szpitali trafi ponad 2,7 mln zł. – Rok się dopiero rozpoczął, a już możemy przeznaczyć dodatkowe środki na remonty i zakup sprzętu dla naszych szpitali. Tym razem wsparcie trafi do siedmiu placówek znajdujących się w Warszawie, a także Pruszkowie, Zagórzu, Konstancinie-Jeziornie i Płocku. Dzięki niemu uda się przeprowadzić liczne modernizacje, a także przygotować dokumentację projektową pod nowe inwestycje. Wszystko z myślą o pacjentach. Chcemy, aby mogli być leczeni nie tylko przez znakomitych specjalistów, ale i w komfortowych warunkach – dodałaElżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego.
 
Do warszawskich placówek trafi w sumie ponad 1,5 mln zł. Dzięki tym środkom przeprowadzona zostanie modernizacja technologiczna stacji uzdatniania wody i hydroforni, sieci wodociągowej, instalacji hydrantowej oraz budynku Stacji Uzdatniania Wody w Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym. Na ten cel szpital otrzyma z budżetu województwa 920 tys. zł. Z kolei Samodzielny Wojewódzki Zespół Publicznych Zakładów Psychiatrycznej Opieki Zdrowotnej w Warszawie otrzyma ponad 495 tys. zł na wykonanie dokumentacji niezbędnej do przeprowadzenia modernizacji oddziałów szpitalnych. 148 tys. zł trafi do Szpitala Dziecięcego im. dr J. Bogdanowicza w Warszawie. Dzięki tym środkom możliwa będzie wymiana poziomów ciepłej i zimnej wody w budynkach D i E.

Podwarszawskie szpitale otrzymają w sumie ponad 1,1 mln zł. 670 tys. zł dostanieMazowieckie Centrum Rehabilitacji STOCER Sp. z o.o. w Konstancinie-Jeziornie na dostosowanie klatek schodowych w budynku głównym do wymagań ochrony pożarowej. Z kolei do Mazowieckiego Centrum Neuropsychiatrii Sp. z.o.o. w Zagórzu trafi ponad 357 tys. zł. Środki te zostaną przeznaczone na wykonanie dokumentacji niezbędnej do przeprowadzenia rozbudowy i modernizacji budynku przy ul. Koszykowej 79A w Warszawie. Kolejne 138 tys. zł otrzyma Mazowieckie Specjalistyczne Centrum Zdrowia im. prof. J. Mazurkiewicza w Pruszkowie na system komunikacji bezprzewodowej pomiędzy personelem w oddziałach szpitalnych oraz wykonanie projektu stałej organizacji ruchu.

Wsparcie trafi także do Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku, który otrzymane środki przeznaczy na naprawę mammografu (198 tys. zł).

Wsparcie dla placówek kultury

Dodatkowe środki finansowe z budżetu Mazowsza trafią również do instytucji kultury. Ponad 2,3 mln zł przeznaczonych zostanie na dotacje dla m.in. Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu, Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”, Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce, Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie.
 
Ponad 1 mln zł otrzymają radomskie placówki. Dzięki temu wsparciu Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu (225 tys. zł) zakupi wyposażenie do magazynów dzieł sztuki oraz system do pomiaru wilgotności i temperatury w magazynach i salach wystawowych. Z kolei Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu ponad 850 tys. zł otrzymanej dotacji przeznaczy na dostosowanie budynku do wymogów przeciwpożarowych i zakup komunikatora do monitorowania systemu sygnalizacji pożaru. – To niezwykle istotna inwestycja z punktu widzenia bezpieczeństwa zarówno ludzi, jak i naszych zbiorów. Główny budynek muzeum to bowiem obiekt historyczny, dawny „zespół popijarski”, w którym obecnie znajduje się 30 tys. eksponatów.  Cieszymy się, że tak szybko udało się znaleźć środki na przeprowadzenie tak ważnych z punktu widzenia kontynuacji naszej działalności prac remontowych – podkreślił mgr Adam Zieleziński, dyrektor Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.

1 mln zł otrzyma Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” na odrestaurowanie Pałacyku Karolin oraz utworzenie bazy edukacyjnej (etap I – dokumentacja). Natomiast Muzeum Sportu i Turystyki przeznaczy 200 tys. zł na budowę jednostki pływającej „Szkuta Wiślana”.

Wsparcie trafi także do Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce. Placówka otrzyma w sumie ponad 58 tys. zł na zakup obrazu Karola Malankiewicza – Scena Batalistyczna oraz opracowanie dokumentacji projektowej na budowę systemu detekcji pożaru w Zagrodzie Kurpiowskiej w Kadzidle.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
zdjecie 1701
Kalendarz imprez
wrzesień 2023
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31 dk1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
Dzisiaj:
Wydarzenia
Sport
Kino JANTAR
Kino HELIOS w Łomży
×