2017-01-27T13:32:21+01:00 eOstroleka.pl 10 0 0 -
Region,

5 milionów złotych dla mazowieckich szpitali i muzeów

REKLAMA
REKLAMA
0
0
0
Ponad 5 mln zł z budżetu województwa trafi do mazowieckich szpitali i instytucji kultury. Decyzję w tej sprawie podjęli radni województwa mazowieckiego. Środki zostaną przeznaczone na kolejne remonty i modernizacje, a także zakup specjalistycznego sprzętu.

– To pierwsze oszczędności, które już z początkiem roku możemy przeznaczyć dla naszych szpitali i instytucji kultury. To dla nich dodatkowy zastrzyk finansowy, który mogą przeznaczyć na najpilniejsze potrzeby i remonty. Liczymy, że w ciągu roku pojawi się kilka, a może nawet kilkanaście tego rodzaju kroplówek finansowych – podkreślił marszałek Adam Struzik.

Wsparcie dla szpitali
 
Do mazowieckich szpitali trafi ponad 2,7 mln zł. – Rok się dopiero rozpoczął, a już możemy przeznaczyć dodatkowe środki na remonty i zakup sprzętu dla naszych szpitali. Tym razem wsparcie trafi do siedmiu placówek znajdujących się w Warszawie, a także Pruszkowie, Zagórzu, Konstancinie-Jeziornie i Płocku. Dzięki niemu uda się przeprowadzić liczne modernizacje, a także przygotować dokumentację projektową pod nowe inwestycje. Wszystko z myślą o pacjentach. Chcemy, aby mogli być leczeni nie tylko przez znakomitych specjalistów, ale i w komfortowych warunkach – dodałaElżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego.
 
Do warszawskich placówek trafi w sumie ponad 1,5 mln zł. Dzięki tym środkom przeprowadzona zostanie modernizacja technologiczna stacji uzdatniania wody i hydroforni, sieci wodociągowej, instalacji hydrantowej oraz budynku Stacji Uzdatniania Wody w Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym. Na ten cel szpital otrzyma z budżetu województwa 920 tys. zł. Z kolei Samodzielny Wojewódzki Zespół Publicznych Zakładów Psychiatrycznej Opieki Zdrowotnej w Warszawie otrzyma ponad 495 tys. zł na wykonanie dokumentacji niezbędnej do przeprowadzenia modernizacji oddziałów szpitalnych. 148 tys. zł trafi do Szpitala Dziecięcego im. dr J. Bogdanowicza w Warszawie. Dzięki tym środkom możliwa będzie wymiana poziomów ciepłej i zimnej wody w budynkach D i E.

Podwarszawskie szpitale otrzymają w sumie ponad 1,1 mln zł. 670 tys. zł dostanieMazowieckie Centrum Rehabilitacji STOCER Sp. z o.o. w Konstancinie-Jeziornie na dostosowanie klatek schodowych w budynku głównym do wymagań ochrony pożarowej. Z kolei do Mazowieckiego Centrum Neuropsychiatrii Sp. z.o.o. w Zagórzu trafi ponad 357 tys. zł. Środki te zostaną przeznaczone na wykonanie dokumentacji niezbędnej do przeprowadzenia rozbudowy i modernizacji budynku przy ul. Koszykowej 79A w Warszawie. Kolejne 138 tys. zł otrzyma Mazowieckie Specjalistyczne Centrum Zdrowia im. prof. J. Mazurkiewicza w Pruszkowie na system komunikacji bezprzewodowej pomiędzy personelem w oddziałach szpitalnych oraz wykonanie projektu stałej organizacji ruchu.

Wsparcie trafi także do Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku, który otrzymane środki przeznaczy na naprawę mammografu (198 tys. zł).

Wsparcie dla placówek kultury

Dodatkowe środki finansowe z budżetu Mazowsza trafią również do instytucji kultury. Ponad 2,3 mln zł przeznaczonych zostanie na dotacje dla m.in. Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu, Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”, Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce, Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie.
 
Ponad 1 mln zł otrzymają radomskie placówki. Dzięki temu wsparciu Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu (225 tys. zł) zakupi wyposażenie do magazynów dzieł sztuki oraz system do pomiaru wilgotności i temperatury w magazynach i salach wystawowych. Z kolei Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu ponad 850 tys. zł otrzymanej dotacji przeznaczy na dostosowanie budynku do wymogów przeciwpożarowych i zakup komunikatora do monitorowania systemu sygnalizacji pożaru. – To niezwykle istotna inwestycja z punktu widzenia bezpieczeństwa zarówno ludzi, jak i naszych zbiorów. Główny budynek muzeum to bowiem obiekt historyczny, dawny „zespół popijarski”, w którym obecnie znajduje się 30 tys. eksponatów.  Cieszymy się, że tak szybko udało się znaleźć środki na przeprowadzenie tak ważnych z punktu widzenia kontynuacji naszej działalności prac remontowych – podkreślił mgr Adam Zieleziński, dyrektor Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.

1 mln zł otrzyma Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” na odrestaurowanie Pałacyku Karolin oraz utworzenie bazy edukacyjnej (etap I – dokumentacja). Natomiast Muzeum Sportu i Turystyki przeznaczy 200 tys. zł na budowę jednostki pływającej „Szkuta Wiślana”.

Wsparcie trafi także do Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce. Placówka otrzyma w sumie ponad 58 tys. zł na zakup obrazu Karola Malankiewicza – Scena Batalistyczna oraz opracowanie dokumentacji projektowej na budowę systemu detekcji pożaru w Zagrodzie Kurpiowskiej w Kadzidle.

REKLAMA

Wasze opinie

Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.

Brak Waszych opinii do tego artykułu, bądź pierwszy.

Zobacz również
Kalnedarz imprez
październik 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
 30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
 28 29 30 31  1  2  3