W piątek, 11 lipca, w Ostrołęce odbyły się pierwsze w historii miejskie obchody nowego narodowego święta - Dnia Pamięci o Polakach – Ofiarach Ludobójstwa dokonanego przez OUN i UPA. Uroczystość miała miejsce przy Pomniku Golgota Wschodu na cmentarzu komunalnym i zgromadziła wielu przedstawicieli władz, instytucji oraz grupę mieszkańców miasta.
W wydarzeniu uczestniczyli m.in. posłowie na Sejm RP – Arkadiusz Czartoryski i Marcin Grabowski, starosta ostrołęcki Piotr Liżewski oraz wicestarosta Artur Kozłowski. Obecni byli również prezydent Ostrołęki Paweł Niewiadomski wraz z wiceprezydentami Elżbietą Mierzejewską-Nicewicz i Stanisławem Kubłem. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele służb mundurowych, delegacje organizacji kombatanckich oraz lokalnych instytucji.
Oficjalną część obchodów rozpoczął prezydent Ostrołęki Paweł Niewiadomski, który w poruszającym przemówieniu podkreślił wagę narodowej pamięci i historycznej prawdy:
— „Stoimy dziś razem, tu, przy pomniku Golgota Wschodu, w miejscu modlitwy, zadumy i narodowej pamięci. [...] Dziś, przy tym symbolicznym pomniku Golgoty Wschodu oddajemy hołd tym, którzy zginęli w sposób okrutny, ale także tym, którzy zginęli w milczeniu, bez grobu, bez krzyża, często bez świadków. Niech to miejsce przypomina nam nie tylko o ofiarach Zbrodni Ludobójstwa, ale także o sile naszej narodowej pamięci. Pamięci, która nie zna zemsty, ale zna prawdę”.
– mówił prezydent.
Następnym punktem programu była modlitwa w intencji ofiar “Krwawej Niedzieli” oraz krótki rys historyczny przedstawiony przez prof. Jerzego Kijowskiego, potomka osób bestialsko zamordowanych na Wołyniu. Przypomniał on dramatyczne wydarzenia sprzed 82 lat, kiedy to 11 lipca 1943 roku, w tzw. „Krwawą Niedzielę”, miała miejsce kulminacja masowych mordów na ludności polskiej na Wołyniu.
Po przemówieniach delegacje złożyły wieńce i wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Golgota Wschodu, oddając hołd pomordowanym Polakom z Kresów Wschodnich II Rzeczypospolitej.
Narodowy Dzień Pamięci o Polakach – Ofiarach Ludobójstwa dokonanego przez OUN i UPA został ustanowiony w 2025 roku. Upamiętnia on tragiczne wydarzenia z lat 1943–1945, które pochłonęły życie dziesiątek tysięcy polskich obywateli zamieszkujących tereny Wołynia i Małopolski Wschodniej.