zdjecie 9271
zdjecie 9271
2014-11-27T13:38:00+01:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

„Podaruj komuś życie na święta” - Dzień Dawcy w Ostrołęce

REKLAMA
Zdjęcie głównefot. eOstroleka.pl
REKLAMA

Już po raz kolejny w Ostrołęce odbędzie się Dzień Dawcy organizowany przez fundację DKMS. Wystarczy poświęcić kilka minut by poprzez rejestrację w bazie danych potencjalnych dawców dać komuś szansę na życie.

Dzień Dawcy organizowany w tym roku pod hasłem „Podaruj komuś życie na święta” odbędzie się w najbliższą sobotę, 29 listopada w Galerii Bursztynowej. W godzinach od 10:00 do 18:00 dyżur pełnić będą wolontariusze z fundacji DKMS, którzy będą pomagali w wypełnieniu kwestionariusza i pobraniu do wymazu. Tak przygotowany zestaw przekazany zostanie do specjalistycznego laboratorium, a nasz kod DNA trafi do bazy danych fundacji gdzie czekał będzie na tzw. „genetycznego bliźniaka”.

- O tym, że takie akcje spełniają swoje zadania świadczy chociażby liczba osób z Ostrołęki, które zostały dawcami komórek macierzystych dla osób chorych na białaczkę. Do chwili obecnej było to już 4 dawców. Wszystkie te osoby zarejestrowały się w bazie danych fundacji DKMS podczas organizowanych przez nas akcji. Tylko w Ostrołęce zarejestrowało się już około półtora tysiąca osób – powiedziała nam Joanna Trościanko, koordynator Dnia Dawcy w Ostrołęce.

Dawcą może zostać każda zdrowa osoba w wieku od 18 do 55 roku życia w ogólnym dobrym stanie zdrowia, bez dużej nadwagi i niedowagi. Rejestracja jako potencjalny dawca polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, pobraniu wymazu z wewnętrznej strony policzka i wypełnieniu formularza rejestracyjnego z podstawowymi danymi osobowymi. Pamiętaj zabierz ze sobą dokument z numerem PESEL!

W momencie, kiedy ktoś będzie mógł zostać dawcą i uratować komuś życie najpierw dawca poddawany jest gruntownym badaniom medycznym czy dawca jest zdrowy, albo czy ma schorzenia które go nie wykluczają z możliwości oddania. Dopiero 2 tygodnie po badaniach następuje oddane komórek macierzystych bądź szpiku. Są dwie metody:

- W 80% przypadków pobierane są komórki macierzyste z krwi obwowodwej. Na pięć dni przed pobraniem Dawca przyjmuje podskórnie czynnik wzrostu G-CSF (aplikowany po odpowiednim przeszkoleniu przez samego Dawcę lub przez personel medyczny). Substancja ta ma działanie zbliżone do hormonu i powoduje uwolnienie komórek macierzystych, występujących głównie w szpiku kostnym, do krwioobiegu. Substancja ta występuje również naturalnie w organiźmie człowieka w innych sytuacjach, np. w trakcie przechodzenia infekcji. Po zakończeniu podawania czynnika wzrostu komórki macierzyste selekcjonowane są z krwi przy użyciu specjalnej metody (afereza), zbliżonej do pobrania trombocytów. Na obu ramionach Dawcy zakładane są dojścia dożylne. Krew przepływa z jednego ramienia poprzez tzw. separator komórek i wraca drugim dojściem dożylnym do organizmu. W separatorze komórki macierzyste oddzielane są od reszty krwi pod działaniem siły odśrodkowej i zbierane jako materiał przeszczepowy. Po zebraniu wystarczającej liczby komórek materiał transportowany jest do kliniki, w której leczony jest Biorca i przeszczepiany.

Pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej odbywa się maksymalnie w ciągu dwóch następujących po sobie dni w klinice pobrań. Dawca nie wymaga pobytu stacjonarnego w szpitalu i może przenocować w hotelu.

- W 20% przypadków pobierany jest szpik kostny z talerza kości biodrowej.
Od znajdującego się w narkozie Dawcy pobiera się z talerza kości biodrowej (nie jest to rdzeń kręgowy) ok. 1 litra mieszaniny szpiku kostnego i krwi. Mieszanina zawiera ok. 5% szpiku kostnego, regenerującego się całkowicie w organizmie w ciągu ok. 2 tygodni.
Dawca przyjmowany jest na oddział zwykle dzień przed pobraniem szpiku. W szpitalu pozostaje 2-3 dni, a jedyne zagrożenie ogranicza się do powszechnego ryzyka związanego z podaniem narkozy. Po pobraniu szpiku istnieje możliwość wystąpienia miejscowego bólu, podobnego do stłuczenia, który po kilku dniach mija.

Pamiętajcie, dawstwo szpiku kostnego nie ma nic wspólnego z kręgosłupem!!!

Więcej informacji na temat akcji można uzyskać pod adresem: https://www.facebook.com/events/821734197847865/?pnref=story

REKLAMA
Zobacz również
Kalnedarz imprez
czerwiec 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6
dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13
dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20
dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27
dk28 dk29 dk30  1  2  3  4
×