2011-02-03T23:14:51+01:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Arkadiusz Czartoryski: Rząd Tuska łata dziurę budżetową kosztem Ostrołęki

REKLAMA
Poseł PiS Arkadiusz Czartoryski (fot. archiwum eOstroleka.pl)Poseł PiS Arkadiusz Czartoryski (fot. archiwum eOstroleka.pl)
REKLAMA

Ostrołęcki parlamentarzysta PiS w liście przesłanym do naszej redakcji pisze m.in. „Oczywiście jest nadzieja na budowę elektrowni w Ostrołęce, ale do tego konieczna jest zmiana rządu i odsunięcie PO od władzy.”

Publikujemy cały list posła Arkadiusza Czartoryskiego:

W roku 2007, w czasach rządu Prawa i Sprawiedliwości, podjęto decyzję o budowie nowej elektrowni w Ostrołęce. Decyzja rządu Jarosława Kaczyńskiego podyktowana była opiniami ekspertów, którzy są przekonani, że brak inwestycji w polskim sektorze energetycznym za kilka lat spowoduje konieczność zakupu energii elektrycznej z zagranicy.

Świetna dla Ostrołęki decyzja spowodowała podjęcie natychmiastowych prac przez koncern Energa SA, który powstał w wyniku decyzji rządu PiS. Zarząd Energi sprawnie dokonał zakupu terenów inwestycyjnych ok. 130 hektarów. Miasto Ostrołęka dokonało stosownych zmian w planie zagospodarowania przestrzennego a Starosta Ostrołęcki wydał w styczniu roku 2011 pozwolenie na budowę ! Niestety walne zgromadzenie Koncernu Energa z końca ubiegłego roku zakończyło się faktyczną blokadą przedstawicieli Ministra Skarbu Państwa, którzy nie poparli zgody na podniesienie kapitału spółki celowej do budowy nowej elektrowni w Ostrołęce.

Warto pamiętać, że dla miasta budowa ta oznacza ok. 6 miliardów złotych na inwestycję
(ok. 50 obecnych budżetów miasta) , kilka tysięcy miejsc pracy w okresie ok. 7 lat i ok. 500 nowych bardzo trwałych, wartościowych miejsc pracy w przyszłości.

Wszystko idzie w niwecz bo fatalne rządy Donalda Tuska i ucieczka przed reformami finansów publicznych, powodują szukanie pieniędzy na załatanie dziury budżetowej jak popadnie. Pomimo pozytywnej pracy menadżerów koncernu Energa z Gdańska, którzy potrafili znaleźć chętnych do sfinansowania części budowy nowej elektrowni (koncerny dalekowschodnie), rząd preferuje PGE, który ma zakupić koncern Energa. W stu procentach państwowy koncern PGE ma kupić stuprocentowy koncern Energa za 7,5 miliarda złotych. PGE musi zaciągnąć na ten zakup kredyt lub wyemitować obligacje. Kasa za ten zakup pójdzie do portfela rządu Donalda Tuska, który zmniejszy deficyt finansów ukrywając własny dług na barkach PGE.

Efekt takiej księgowej operacji to upadek wielkiej nadziei inwestycyjnej dla Polski północno- wschodniej i zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego państwa. Dla Ostrołęki oznacza to stratę wielkiej, historycznej szansy rozwojowej.

Oczywiście jest nadzieja na budowę elektrowni w Ostrołęce ale do tego konieczna jest zmiana rządu i odsunięcie PO od władzy ale to już zależy do samych Polaków.

Poseł na Sejm RP
Arkadiusz Czartoryski

REKLAMA
Kalendarz imprez
styczeń 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28  29  30  31 dk1 dk2
dk3 dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9
dk10 dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16
dk17 dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23
dk24 dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30
dk31  1  2  3  4  5  6
×