zdjecie 5233
zdjecie 5233
zdjecie 5233
2017-10-06T14:17:01+02:00 eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Barciowisko Kurpiowskie w Wykrocie [ZDJĘCIA]

REKLAMA
Zdjęcie głównefot. Starostwo Powiatowe w Ostrołęce
REKLAMA
0
0
0

W Kurpiowskiej Krainie w Wykrocie odbyła się impreza pod hasłem Barciowisko Kurpiowskie.  Organizatorem było Regionalne Centrum Kultury Kurpiowskiej w Myszyńcu we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Ostrołęce i Stowarzyszeniem Strzelców Kurpiowskich w Durlasach.

Barcikowsko to impreza łącząca w sobie ideę edukacji ekologicznej, zwracająca uwagę na zagadnienia związane z rolą i znaczeniem pszczół w życiu człowieka, popularyzacji oraz promocji bartnictwa z praktycznym wykonawstwem kłód bartnych. Barcie były wyrabiane, „dziane” w kłodzie drewna – zwykle sosny.

Dzianie kłód bartnych stało się także  tematem przewodnim konkursu na najlepszą barć. Wzięło w nim udział pięć drużyn dwuosobowych:  Starostwa Powiatowego w Ostrołęce, w składzie: Krzysztof Mróz - przewodniczący Rady Powiatu Ostrołęckiego wraz synem Radosławem; Związku Kurpiów – Mirosław Grzyb - prezes Związku Kurpiów i Sylwester Kamiński z zarządu związku; drużyna samorządu gminy Myszyniec - Bogdan Glinka, burmistrz Myszyńca i Tadeusz Dąbkowski  radny gminy, drużyna pedagogów -  w składzie Mirosław Aptacy – dyrektor Szkoły Podstawowej w Myszyńcu i ksiądz Mirosław Teofilak, proboszcz parafii Krysiaki, drużyna młodzieżowa - reprezentacja z Zespołu Szkół Powiatowych w Myszyńcu:  Piotr Pliszka i Adrian Ruszczyk. Dla każdej drużyny został przygotowany zestaw narzędzi tradycyjnych: pisznica, ciosło, skobliczka.

Konkurs oceniała komisja w składzie: przewodniczący Janusz Marzewski ze Stowarzyszenia Strzelców Kurpiowskich, członkowie:  Stefania Prusaczyk – twórczyni ludowa i Zdzisław Ścibek, dyrektor Regionalnego Centrum Kultury Kurpiowskiej w Myszyńcu. Uczestnicy konkursu zapoznali się z historią bartnictwa na Kurpiach oraz ze sposobem wykonywania kłód bartnych za pomocą tradycyjnych narzędzi. Mogli ponadto obejrzeć wzorcową kłodę bartną. Komisja konkursowa wyróżniła barcie wykonane przez zespół Związku Kurpiów i barć wykonaną przez  samorządowców z gminy Myszyniec.  Jurorzy podkreślili precyzję wykonania barci z odtworzeniem wszystkich niezbędnych elementów. W sposób szczególny wyróżnili drużynę Związku Kurpiów za prezentację drużyny w kompletnych strojach ludowych. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali certyfikat udziału w dzianiu barci.

Każda z drużyn otrzymała możliwość wskazania miejsca umieszczenia wydzianej barci.  Także dla licznie zgromadzonej publiczności odbyło się wiele konkursów, m.in.: wchodzenia na barć metodą tradycyjną (przy pomocy leziwa) oraz konkurs wykonywania konopnych powrozów używanych dawniej w bartnictwie.

Barciowisko Kurpiowskie, czyli tradycyjne odtworzenie dziania barci było pierwszą tego typu imprezą zorganizowaną na Kurpiach i dlatego w całości zostało udokumentowane przez etnografów Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce. W imprezie wzięło udział około 600 osób. Dla uczestników konkursu, zaproszonych gości oraz licznie zgromadzonych dzieci i młodzieży przygotowano gorący poczęstunek.

Impreza została sfinansowana ze środków Urzędu Marszałkowskiego w Warszawie, Starostwa Powiatowego w Ostrołęce i Regionalnego Centrum Kultury Kurpiowskiej im. ks. Wł. Skierkowskiego w Myszyńcu.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
lipiec 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30 dk1 dk2 dk3 dk4
dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11
dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18
dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25
dk26 dk27 dk28 dk29 dk30 dk31  1
×