2019-01-25T10:00:00+01:00 eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Blisko 9,5 mln na odnawialne źródła energii w gminie Myszyniec

REKLAMA
REKLAMA
3
1
4
Do końca 2019 r. na terenie gminy Myszyniec zamontowane zostaną systemy odnawialnych źródeł energii, czyli kolektory słoneczne, panele fotowoltaiczne i pompy ciepła. Skorzystają mieszkańcy, a także pracownicy i użytkownicy budynków użyteczności publicznej. Decyzją zarządu województwa mazowieckiego projekt otrzyma blisko 9,5 mln zł dofinansowania z RPO WM 2014-2020. Dziś umowę w tej sprawie podpisali członkowie zarządu województwa mazowieckiego – Elżbieta Lanc oraz Janina Ewa Orzełowska, a także burmistrz gminy Myszyniec Elżbieta Abramczyk oraz skarbnik Agata Anna Kobus.
 
Niezwykle ważnym kierunkiem rozwoju województwa mazowieckiego jest dbanie o wzrost efektywności energetycznej, czyli oszczędzanie energii. Jest to możliwe przez większe wykorzystanie źródeł odnawialnych. Efektem inwestowania w OZE jest zmniejszenie emisji CO2 do atmosfery. Warto też przypomnieć, że Polska ma zobowiązania w tym zakresie wynikające z pakietu klimatyczno-energetycznego.
 
Zatrzymać zmiany klimatyczne
 
Dzięki funduszom europejskim kolejna mazowiecka gmina stanie się bardziej ekologiczna. W gminie Myszyniec zainstalowanych zostanie 502 kolektory słoneczne oraz 260 paneli fotowoltaicznych na budynkach mieszkalnych. Zestawy będą montowane na dachach, elewacjach lub jako konstrukcje wolnostojące.
 
Siedem budynków użyteczności publicznej, znajdujących się na terenie gminy Myszyniec także skorzysta z ekologicznych rozwiązań. Będą to:
 
 
·         Środowiskowy Dom Samopomocy w Białusnym Lasku,
 
·         budynek Gminnej Administracji Placówek Oświatowych w Myszyńcu Starym,
 
·         budynek szkoły w Zalesiu,
 
·         budynek szkoły w Wydmusach,
 
·         budynek szkoły w Wolkowych,
 
·         budynek Urzędu Miejskiego w Myszyńcu,
 
·         budynek Regionalnego Centrum Kultury Kurpiowskiej w Myszyńcu.
 
 
Projekt będzie realizowany w partnerstwie z powiatem ostrołęckim, Związkiem Stowarzyszeń „Kurpsie Razem”, Parafią Rzymskokatolicką pw. Trójcy Przenajświętszej w Myszyńcu oraz z Ochotniczą Strażą Pożarną w Wydmusach.
 
Na budynkach Zespołu Szkół Powiatowych w Myszyńcu, remizy OSP w Wydmusach oraz plebanii przy parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Myszyńcu zamontowane zostaną instalacje fotowoltaiczne, które będą wykorzystywały energię słoneczną do produkcji energii elektrycznej.
 
Eko edukacja
 
Projekt zakłada również działania edukacyjne. Związek Stowarzyszeń „Kurpsie Razem” przeprowadzi szkolenia dla mieszkańców gminy Myszyniec z zakresu odnawialnych źródeł energii.
 
REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
maj 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 26  27  28  29  30  1  2
dk3  4  5 dk6  7  8  9
 10 dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16
dk17 dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23
dk24 dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30
dk31  1  2  3  4  5  6
×