eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Co z opieką dla dzieci w żłobku i przedszkolach od 6 maja? Prezydent Ostrołęki podjął decyzję!

REKLAMA
zdjecie 9539
zdjecie 9539
zdjęcie ilustracyjnezdjęcie ilustracyjne
REKLAMA

Jednym z kroków w łagodzeniu ograniczeń wprowadzonych w związku z pandemią koronawirusa jest możliwość otwierania od 6 maja przedszkoli i żłobków. Ostateczną decyzję pozostawiono samorządom. Co dalej z opieką dla dzieci w żłobku miejskim, przedszkolach i oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych w Ostrołęce? Prezydent Łukasz Kulik ogłosił dziś swoją decyzję.

W środę, 29 kwietnia premier RP Mateusz Morawiecki poinformował na konferencji prasowej o wprowadzaniu kolejnego etapu łagodzenia ograniczeń wprowadzonych w związku ze zwalczaniem pandemii koronawirusa. Jednym z kroków mających odciążyć rodziców opiekujących się od połowy marca dziećmi w wieku szkolnym i przedszkolnym, było uruchomienie od 6 maja przedszkoli i żłobków. Ostateczną decyzję w tej kwestii rząd pozostawił samorządom prowadzącym placówki oświatowe czy też właścicielom przedszkoli, punktów przedszkolnych i żłobków.

Dziś poznaliśmy decyzję prezydenta Ostrołęki Łukasza Kulika w sprawie uruchomienia przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych i żłobka miejskiego. Ostrołęcki włodarz zdecydował, że placówki te pozostaną zamknięte przynajmniej do 15 maja. Oświadczenie w tej sprawie opublikowane został na oficjalnej stronie internetowej Urzędu Miasta w Ostrołęce. Oto pełna treść oświadczenia.

„W nawiązaniu do różnych wiadomości pojawiających się w mediach, informujemy Państwa, iż ze względu na wysokie ryzyko zarażenia koronawirusem na dzień dzisiejszy nie widzę możliwości uruchomienia naszych placówek w sposób gwarantujący zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom i pracownikom oświaty.

- Do dnia dzisiejszego nie opublikowano precyzyjnych wytycznych ani rozporządzeń, które by określały zasady i sposób postępowania w obecnej sytuacji. Jednocześnie nałożono na dyrektorów placówek obowiązek wdrożenia procedur sanitarnych i epidemicznych. Oświadczam, iż nasi dyrektorzy posiadają olbrzymią wiedzę z zakresu oświaty, jednak nie są ekspertami w zakresie wirusologii.

- Przy 28 szkołach i placówkach oświatowych, ponad 11.000 uczniów i ponad 2000 pracowników, nie jesteśmy w stanie "na środę" zagwarantować wszystkim maseczek, płynów do dezynfekcji, rękawiczek i innych środków ochrony osobistej wskazanych jako zalecane do stosowania np. w przedszkolach. Nie widzę nauczyciela w grupie 4-latków, który w pełnym rynsztunku ratownika medycznego będzie prowadził zajęcia opiekuńcze przez kilka godzin.

- "Na środę" nie jesteśmy również w stanie zagwarantować dodatkowej liczby pomieszczeń, które pozwoliłyby na zmniejszenie zagęszczenia dzieci w grupach. Jednocześnie informuję, iż nie bardzo rozumiem według jakich zasad mamy dzielić dzieci na te, które mogą przyjść, a które nie mogą. Miejsca zostały przyznane wszystkim dzieciom i placówki zostaną uruchomione wówczas, gdy wszystkie dzieci będą mogły bezpiecznie do nich uczęszczać.

- Jednocześnie jestem gotów przyznać Nagrodę Prezydenta osobie, która wymyśli, jak 12-osobowej grupie 4-latków skutecznie wytłumaczyć, że w trakcie pobytu w przedszkolu powinny zachować społeczny dystans 2 metrów i nie wkładać np. rąk czy zabawek do ust.

Pomimo tych wszystkich problemów, podejmujemy działania, które pozwolą na uruchomienie naszych placówek w momencie, gdy pozwoli na to sytuacja epidemiczna w kraju. Jednocześnie przypominamy, że w samorządach, w których nie zostały uruchomione przedszkola i żłobki, rodzice dzieci nadal mają możliwość korzystania z zasiłku opiekuńczego.

Prezydent Miasta Ostrołęki, Łukasz Kulik”


Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27  28
dk29  30  1  2  3  4  5
×