2011-09-24T20:52:00+02:00 eOstroleka.pl
,

Czartoryski z Mamątowem o pieniądzach i gospodarce: „Nasz region potrzebuje polityki, która nazywała się ROZWÓJ POLSKI WSCHODNIEJ”  

fot. eOstroleka.pl fot. eOstroleka.pl
REKLAMA
Wybory parlamentarne 2011: Z posłem PiS Arkadiuszem Czartoryskim oraz z kandydatem tej partii na senatora - Robertem Mamątowem, rozmawiamy między innymi o tym, jakiej polityki finansowo-gospodarczej potrzebuje nasz region.


Prawo i Sprawiedliwość zaprezentowało ostatnio swoje projekty ustaw podatkowych. Czy system podatkowy w Polsce jest zły?

Robert Mamątow:
- W Polsce za wysoko jest opodatkowana praca i konsumpcja w porównaniu z prowadzeniem działalności gospodarczej, której państwo polskie nie potrafi opodatkować w sposób efektywny. Podatek dochodowy od działalności gospodarczej przynosi niewielkie wpływy, a wielkie sieci supermarketów i zachodnie koncerny umieją świetnie pokazywać koszty uzyskania dochodu.
Efektem tego systemu jest zatrudnianie na czarno ze względu na wysokie podatki, które pracodawca płaci za pracownika.
Arkadiusz Czartoryski:
- Dodatkowo brakuje stabilności systemu podatkowego - bardzo częste zmiany prawa, tworzenie go w sposób chaotyczny, poprzez małpowanie z zachodu, w drodze interpretacji urzędniczych - to czynniki bardzo utrudniające działalność małych polskich firm. Taka sytuacja służy dużym koncernom, które stać na koszty doradztwa podatkowego, a małe podmioty są skazane na uczenie się na błędach innych i skazane na życie z dużym ryzykiem podatkowym. Duzi nie boją się też wszelkich kontroli, bo są uzbrojeni w kancelarie adwokackie. Zapytanie Urzędu Skarbowego o wiążącą interpretację prawa podatkowego jest trudne i nie daje poczucia bezpieczeństwa podatnikowi.


Co zatem proponuje PiS?

Robert Mamątow:
- Należy kontynuować zmiany w zakresie prawa podatkowego, które przeprowadził poprzedni rząd kierowany przez Jarosława Kaczyńskiego: powinniśmy kontynuować linię obniżenia obciążeń pracy, linię zmniejszania klina podatkowego. Poprzedni rząd zaakceptował i przyjął takie zmiany, jak obniżenie o 13 punktów procentowych składki rentowej, likwidację trzeciego progu podatku dochodowego podatku od osób fizycznych.
Arkadiusz Czartoryski:
- Rząd Jarosława Kaczyńskiego wprowadził również ulgę na dzieci w wysokości dwukrotnej wielkości kwoty wolnej od podatku, czyli ponad 1100 zł na każde dziecko. Uważam, że te zmiany powinny być kontynuowane, a priorytetem powinno być nie podnoszenie zwłaszcza podatku dochodowego od osób fizycznych, a wręcz jego obniżanie. Wiktor Orban doprowadził do tego, że na Węgrzech rodzina wychowującą trójkę dzieci od pierwszych 100 tysięcy złotych - w przeliczeniu na złotówki - nie płaci faktycznie podatku dochodowego. PiS zlikwidował też bardzo przykry podatek od spadków w gronie najbliższej rodziny. Reasumując system podatkowy powinien być prorodzinny.


Jakiej zatem polityki potrzebuje według PiS nasz region? Co za rządów PiS w naszym regionie się zmieniło?

Arkadiusz Czartoryski:
- Nasz region potrzebuje polityki, która nazywała się rozwój Polski wschodniej. Moim zdaniem pod rządami PO-PSL za dużo środków - w stosunku do naszych terenów - idzie na rozwój metropolii i na część zachodnią Polski. Wystarczy przekroczyć Wisłę i widać, że inwestycji jest więcej niż na wschodnim Mazowszu. Nasza ostrołęcka duża obwodnica z nowym mostem wypadała nawet z planów wieloletnich. Przebudowa trasy ekspresowej S8 z Wyszkowa do Ostrowi Mazowieckiej została przesunięta o kilka kolejnych lat.
Robert Mamątow:
- Obwodnica Pułtuska również nie została nawet rozpoczęta. Nie możemy się godzić na wycinanie Ostrołęki i regionu z różnych dofinansowań. Przykładowo w staraniach o drogi lokalne MSWiA nie przyznało Ostrołęce żadnej tak zwanej schetynówki. Inaczej działo się w czasie rządów PiS. Wspomnę tylko, że utworzono Specjalną Strefę Ekonomiczna i na samej sprzedaży ziemi w strefie do kasy Urzędu Miasta wpłynęło prawie trzy miliony złotych. Inne przykłady pozytywnych decyzji rządu PiS i przeznaczenia środków na inwestycje z lat 2006-2007 to decyzja o budowa nowej komendy policji, to wówczas zdecydowano p rozpoczęciu tej budowy, przeznaczono fundusze na projekty. Ale najważniejsza była odważna decyzja naszego posła z Ostrołęki - Arkadiusza Czartoryskiego, czyli przebudowa drogi krajowej nr 61 do Warszawy.


Tylko czy dostaniecie panowie szansę na realizacje swojego programu? Sondaże nadal wskazują na przewagę PO.

Arkadiusz Czartoryski:
- Dużo młodych ludzi nawet z wykształceniem nie ma pracy. Zamiast modernizować i pobudzać naszą gospodarkę, młodzi wykształceni ludzie są zmuszeni wyjeżdżać do Anglii. To najlepszy dowód na zapaść naszej gospodarki, która ma przecież sporo do zaoferowania. O tym, czy obydwaj znajdziemy się w parlamencie, zadecydują mieszkańcy wschodniego Mazowsza, Ostrołęki i naszego regionu. Tak funkcjonuje demokracja.
REKLAMA
Kalendarz imprez
maj 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 25  26  27  28  29  30 dk1
dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7 dk8
dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14 dk15
dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21 dk22
dk23  24  25 dk26 dk27  28 dk29
dk30  31  1  2  3  4  5
×