2011-09-24T20:52:00+02:00 eOstroleka.pl
,

Czartoryski z Mamątowem o pieniądzach i gospodarce: „Nasz region potrzebuje polityki, która nazywała się ROZWÓJ POLSKI WSCHODNIEJ”  

REKLAMA
fot. eOstroleka.pl
REKLAMA
Wybory parlamentarne 2011: Z posłem PiS Arkadiuszem Czartoryskim oraz z kandydatem tej partii na senatora - Robertem Mamątowem, rozmawiamy między innymi o tym, jakiej polityki finansowo-gospodarczej potrzebuje nasz region.


Prawo i Sprawiedliwość zaprezentowało ostatnio swoje projekty ustaw podatkowych. Czy system podatkowy w Polsce jest zły?

Robert Mamątow:
- W Polsce za wysoko jest opodatkowana praca i konsumpcja w porównaniu z prowadzeniem działalności gospodarczej, której państwo polskie nie potrafi opodatkować w sposób efektywny. Podatek dochodowy od działalności gospodarczej przynosi niewielkie wpływy, a wielkie sieci supermarketów i zachodnie koncerny umieją świetnie pokazywać koszty uzyskania dochodu.
Efektem tego systemu jest zatrudnianie na czarno ze względu na wysokie podatki, które pracodawca płaci za pracownika.
Arkadiusz Czartoryski:
- Dodatkowo brakuje stabilności systemu podatkowego - bardzo częste zmiany prawa, tworzenie go w sposób chaotyczny, poprzez małpowanie z zachodu, w drodze interpretacji urzędniczych - to czynniki bardzo utrudniające działalność małych polskich firm. Taka sytuacja służy dużym koncernom, które stać na koszty doradztwa podatkowego, a małe podmioty są skazane na uczenie się na błędach innych i skazane na życie z dużym ryzykiem podatkowym. Duzi nie boją się też wszelkich kontroli, bo są uzbrojeni w kancelarie adwokackie. Zapytanie Urzędu Skarbowego o wiążącą interpretację prawa podatkowego jest trudne i nie daje poczucia bezpieczeństwa podatnikowi.


Co zatem proponuje PiS?

Robert Mamątow:
- Należy kontynuować zmiany w zakresie prawa podatkowego, które przeprowadził poprzedni rząd kierowany przez Jarosława Kaczyńskiego: powinniśmy kontynuować linię obniżenia obciążeń pracy, linię zmniejszania klina podatkowego. Poprzedni rząd zaakceptował i przyjął takie zmiany, jak obniżenie o 13 punktów procentowych składki rentowej, likwidację trzeciego progu podatku dochodowego podatku od osób fizycznych.
Arkadiusz Czartoryski:
- Rząd Jarosława Kaczyńskiego wprowadził również ulgę na dzieci w wysokości dwukrotnej wielkości kwoty wolnej od podatku, czyli ponad 1100 zł na każde dziecko. Uważam, że te zmiany powinny być kontynuowane, a priorytetem powinno być nie podnoszenie zwłaszcza podatku dochodowego od osób fizycznych, a wręcz jego obniżanie. Wiktor Orban doprowadził do tego, że na Węgrzech rodzina wychowującą trójkę dzieci od pierwszych 100 tysięcy złotych - w przeliczeniu na złotówki - nie płaci faktycznie podatku dochodowego. PiS zlikwidował też bardzo przykry podatek od spadków w gronie najbliższej rodziny. Reasumując system podatkowy powinien być prorodzinny.


Jakiej zatem polityki potrzebuje według PiS nasz region? Co za rządów PiS w naszym regionie się zmieniło?

Arkadiusz Czartoryski:
- Nasz region potrzebuje polityki, która nazywała się rozwój Polski wschodniej. Moim zdaniem pod rządami PO-PSL za dużo środków - w stosunku do naszych terenów - idzie na rozwój metropolii i na część zachodnią Polski. Wystarczy przekroczyć Wisłę i widać, że inwestycji jest więcej niż na wschodnim Mazowszu. Nasza ostrołęcka duża obwodnica z nowym mostem wypadała nawet z planów wieloletnich. Przebudowa trasy ekspresowej S8 z Wyszkowa do Ostrowi Mazowieckiej została przesunięta o kilka kolejnych lat.
Robert Mamątow:
- Obwodnica Pułtuska również nie została nawet rozpoczęta. Nie możemy się godzić na wycinanie Ostrołęki i regionu z różnych dofinansowań. Przykładowo w staraniach o drogi lokalne MSWiA nie przyznało Ostrołęce żadnej tak zwanej schetynówki. Inaczej działo się w czasie rządów PiS. Wspomnę tylko, że utworzono Specjalną Strefę Ekonomiczna i na samej sprzedaży ziemi w strefie do kasy Urzędu Miasta wpłynęło prawie trzy miliony złotych. Inne przykłady pozytywnych decyzji rządu PiS i przeznaczenia środków na inwestycje z lat 2006-2007 to decyzja o budowa nowej komendy policji, to wówczas zdecydowano p rozpoczęciu tej budowy, przeznaczono fundusze na projekty. Ale najważniejsza była odważna decyzja naszego posła z Ostrołęki - Arkadiusza Czartoryskiego, czyli przebudowa drogi krajowej nr 61 do Warszawy.


Tylko czy dostaniecie panowie szansę na realizacje swojego programu? Sondaże nadal wskazują na przewagę PO.

Arkadiusz Czartoryski:
- Dużo młodych ludzi nawet z wykształceniem nie ma pracy. Zamiast modernizować i pobudzać naszą gospodarkę, młodzi wykształceni ludzie są zmuszeni wyjeżdżać do Anglii. To najlepszy dowód na zapaść naszej gospodarki, która ma przecież sporo do zaoferowania. O tym, czy obydwaj znajdziemy się w parlamencie, zadecydują mieszkańcy wschodniego Mazowsza, Ostrołęki i naszego regionu. Tak funkcjonuje demokracja.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
styczeń 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1  2  3
 4  5  6  7  8  9  10
 11  12  13  14  15  16  17
 18  19  20  21  22  23 dk24
 25  26  27  28  29  30  31
Dzisiaj:
Brak wydarzeń
zdjecie 448