zdjecie 7109
zdjecie 7109
2019-08-04T11:00:00+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Czy elektrownia Ostrołęka C będzie bezpieczna dla środowiska? [WIDEO]

REKLAMA
REKLAMA
7
2
32

Czy elektrownia Ostrołęka C będzie bezpieczna dla środowiska? To pytanie zadawane jest wielokrotnie. Podczas ostatniej konferencji prasowej odpowiedzieli na nie przedstawiciele elektrowni oraz wykonawcy, który będzie budował blok.

- Ta elektrownia będzie emitować o 26-28 procent mniej dwutlenku węgla niż elektrownie teraz eksploatowane - zapewnia Jarosław Małkowski, prezes Elektrowni Ostrołęka.

O tym, że inwestycja nie jest szkodliwa dla środowiska zapewniał też Sławomir Żygowski z GE Power. Pełna odpowiedź w materiale wideo.

REKLAMA
Materiał filmowy 1 :

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
~Jan Leśniewo, 11:10 04-08-2019,   71%
Kiedy ona będzie. Niech ja budują w końcu!!! Ostrołęka potrzebuje podatków od Elektrowni!!!
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 12:08 04-08-2019,   95%
@~Jan Leśniewo "Rekordowy Kleszczów

Najwyższe dochody na jednego mieszkańca ponownie osiągnęła gmina wiejska Kleszczów (woj. łódzkie), która jest na czele tego rankingu, odkąd GUS publikuje zestawienie, czyli od 2002 r. W ubiegłym roku gminną kasę zasiliło ok. 44 tys. zł per capita.

Skąd taka wysoka pozycja Kleszczowa? To efekt wysokich wpływów z podatku od nieruchomości i opłaty eksploatacyjnej. Na terenie gminy zlokalizowane są bowiem: Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów oraz największa w Polsce i Europie elektrownia opalana węglem brunatnym - Elektrownia Bełchatów."
odpowiedz   •   oceń :  
~Koniec elektrowni węglowy, 13:30 04-08-2019,   25%
@~Jan Leśniewo - Aby elektrownia Ostrołęka C mogła dostarczać prąd, to każdego dnia do elektrowni muszą wjeżdżać 4 składy 70 wagonowe z węglem. Elektrownia będzie spalała na dobę od 9 do 11 tysięcy ton węgla. Te składy trzeba będzie codziennie rozładować, oprócz tego elektrownia będzie musiała mieć 30 dniowy zapas węgla - wyjaśnił minister energii.

Gdy Europa ogranicza lub wręcz całkowicie likwiduje emisję gazów ze spalania surowca, rząd Prawa i Sprawiedliwości chce realizować inwestycję w Ostrołęce. I to pomimo tego, że nie przemawiają za tym ani względy ekologiczne, ani ekonomiczne.

Jeszcze w tym roku Polska Grupa Energetyczna ma ogłosić przetarg na budowę w Dolnej Odrze dwóch olbrzymich bloków gazowych po ok. 700 MW. W sumie w ciągu najbliższych sześciu lat może powstać w naszym kraju ponad 4 tys. MW gazowych elektrowni i elektrociepłowni.

Dotychczas PGE zapowiadała dwa bloki, ale o nieco mniejszej mocy – ok. 500 MW. Analizy wykazały jednak, że większe jednostki będą bardziej efektywne. - W pierwszej połowie 2019 r. planowane jest ogłoszenie jednego przetargu na oba bloki – mówi rzecznik PGE Maciej Szczepaniuk.

Bloki o mocy 650- 700 MW przeszły certyfikację do rynku mocy, co oznacza, że będą mogły wystartować w aukcji na moc organizowanej przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne. To będą pierwsze elektrownie gazowe w Polsce produkujące wyłącznie prąd – obecnie w systemie działają tylko zasilane błękitnym paliwem elektrociepłownie m.in. w Płocku i Włocławku (PKN Orlen), Zielonej Górze i Gorzowie (PGE) oraz Nowej Sarzynie (Polenergia). Elektrociepłownie są znacznie bardziej wydajne, ale w Dolnej Odrze nie ma klientów na ciepło.

Budowa elektrowni gazowych jest nieco tańsza niż węglówek – to ok. 4 mln zł na megawat, przy węglówce co najmniej 6 mln zł. Nowa Dolna Odra będzie więc kosztować ok. 5,6 mld zł. Oczywiście gaz jest droższy od węgla, ale o połowę mniej emisyjny. Elektrownia o takich parametrach bez trudu zmieści się w unijnym limicie 550 g na 1 KWh i będzie mogła skorzystać ze wsparcia w postaci rynku mocy.

Tak wielkich bloków gazowych nie ma nigdzie w Europie – zbudowano je w USA, Japonii czy Rosji. Faworytami do wygrania przetargi będą japoński Mitsubishi Hitachi, który ma w ofercie największe bloki gazowe o mocy 700 MW, niemiecki Siemens, który dysponuje nieco mniejszymi jednostkami powyżej 600 MW oraz amerykański GE. O ile oczywiście przezwycięży problemy z turbiną, które ostatnio trapią amerykański koncern, a które objawiły się niedawno we Włocławku.

To nie koniec gazowych planów PGE. Nasz narodowy czempion chce także budować gazowe elektrociepłownie, które skorzystają z uchwalonej w zeszłym roku ustawy o wsparciu kogeneracji. Największa o mocy 110 MW ma powstać w Siechnicach pod Wrocławiem (110 MWe), nieco mniejsze w Bydgoszczy (50 MW) i Zielonej Górze (30 MW), a całkiem małe w Kielcach i Zgierzu. Jak poinformował nas rzecznik PGE, rozważane są także inwestycje w gazowe elektrociepłownie w Gdańsku, Gdyni i Wrocławiu. Wszędzie tam mogłyby zastąpić stare jednostki węglowe.

Jeśli ziszczą się także plany innych firm, to budowniczych elektrowni gazowych czeka prawdziwy boom. Energa chce wybudować dwa bloki po 400 MW w Grudziądzu ( również elektrownia). PKN Orlen rozwijał projekt gazowego bloku szczytowego w Płocku (500 MW) i być może do niego wróci. Tauron cały czas analizuje inwestycję w gazową elektrociepłownię o zbliżonej mocy w Łagiszy.

Do tego trzeba dorzucić plany firm prywatnych – analizy w sprawie inwestycji w nowe jednostki kogeneracyjne prowadzą m.in. Synthos i Ciech, które dysponują obecnie starymi węglówkami.

Dorzućmy do tego budowane obecnie bloki na Żeraniu w Warszawie (400 MW, PGNiG Termika) oraz w Stalowej Woli (460 MW, Tauron i PGNiG) i w 2025 możemy mieć niemal 4 tys. MW nowych elektrowni i elektrociepłowni gazowych.
odpowiedz   •   oceń :  
~do ignoranta powyżej, 21:15 04-08-2019,   60%
@~Koniec elektrowni węglowy Wklejasz wszędzie te skopiowane teksty o elektrowniach gazowych, a gdybyś choć trochę interesował się energetyką to wiedziałbyś, że zostały ogłoszone i trwają tylko przetargi na bloki parowo-gazowe w Dolnej Odrze i Grudziądzu. Tylko one mają szansę wystartować w aukcji rynku mocy w tym roku. Bez dopłaty z rynku mocy budowa elektrowni zasilanych gazem jest nieopłacalna. Poza Żeraniem i ślimaczącą się Stalową Wolą reszta tych planów jest więc pisana palcem na wodzie. A UE pracuje właśnie nad kolejnym idiotyzmem, tj. obniżeniem limitu emisji CO2 do 100 g na 1 KWh tak, że wkrótce nawet elektrownie gazowe nie będą się łapać na pomoc publiczną.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 06:29 05-08-2019,   50%
@~do ignoranta powyżej Czy elektrownia C ma szansę wystartować w tym roku? nie, Elektrownie gazową buduje się dwa razy szybciej i taniej, Na tym etapie lepiej postawić gazową. I tylko takie będą budowane.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 06:40 05-08-2019,   50%
Światowe trendy

Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) podały wyniki certyfikacji do aukcji na rynku mocy. Do rejestru wpisano 1167 jednostek, w tym 119 planowanych. Certyfikacja jest obowiązkowym warunkiem dla elektrowni, które chcą wystartować w aukcjach i dostać dodatkową gratyfikację z rynku mocy. Pod koniec 2018 r. zostaną ogłoszone trzy aukcje i wtedy, się okaże, ile będzie nas kosztował rynek mocy. Na razie szacunki mówią o ok. 4-5 mld zł rocznie, które zapłacimy w rachunkach — na gospodarstwo domowe wypadnie ok. 8 zł miesięcznie. Okaże się też, czy funduszy wystarczy na modernizację starych bloków energetycznych i inwestycje w nowe. Jak wynika z danych PSE, z planowanych elektrowni osiem (o łącznej mocy 4,02 GW) ma korzystać z węgla, natomiast w 42 (o mocy 4,37 GW) paliwem będzie gaz.

— Błękitne paliwo nie jest wyborem przypadkowym. Surowiec jest niskoemisyjny, co ma kluczowe znaczenie w kontekście rosnących cen uprawnień do emisji CO 2. Ponadto Polska ma rozwiniętą infrastrukturę gazową, która będzie dalej rozbudowywana. Mam na myśli realizację projektu Baltic Pipe, rozbudowę gazoportu, tworzenie nowych interkonektorów i rozwój sieci wewnątrz kraju — podkreśla Piotr Kasprzak, prezes Hermes Energy Group.

Firma ma 5-procentowy udział w rynku gazu, co oznacza, że jako sprzedawca błękitnego paliwa jest druga — po PGNiG.

Podobne tendencje widać na całym świecie. Jak wynika z raportu Międzynarodowej Agencji Energii (International Energy Agency — IEA), globalne inwestycje w elektroenergetyce zmniejszyły się o 6 proc. do prawie 750 mld USD w 2017 r. Główna przyczyna to 10-procentowy spadek liczby oddanych do użytku nowych mocy wytwórczych. Połowa spadku wynikała z mniejszej liczby elektrowni węglowych oddanych do eksploatacji w Chinach i Indiach, gdyż wymienione kraje wycofują się z budowy nowych elektrowni węglowych i przechodzą na zasilane gazem. Inwestycje w elektrownie gazowe na całym świecie wzrosły o blisko 40 proc.
odpowiedz   •   oceń :  
~Do Jana Leśniewo, 11:36 04-08-2019,   34%
Nigdy jej nie będzie bo to kiełbasa wyborcza słusznie rządzącej partii. Budowa rozgrzebana i każdy udaje, że coś robi, kolesie z PiS obsadzeni w wirtualnym zarządzie biorą tysiące złotych miesięcznie za obijanie się. W dodatku sąd na razie nie prawomocnym wyrokiem zakazał finansowania tej pseudobudowy firmie Enea. Pozostaje tylko mieć nadzieję, że kiedyś odpowiedzialni za zmarnowanie setek milionów publicznym pieniędzy zostaną sprawiedliwie osądzeni przez wolne sądy i długie lata będą oglądać świat z okien z kratami, przy okazji sądy zasądzą niebotyczne odszkodowania, majątki zostaną zlicytowane, a pieniądze zwrócone do budżetu państwa.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 12:36 04-08-2019,   71%
@~Do Jana Leśniewo Krytyka budowy to kiełbasa wyborcza opozycji.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 15:04 04-08-2019,   35%
Jakiej budowy jak brakuje 3 mld złotych?
odpowiedz   •   oceń :  
~BIG LEBOWSKI, 11:37 04-08-2019,   41%
BEDZIE BARDZO,BARDZO,BARDZO TRUJACA!!!!,UCIEKAJCIE BIEGIEM DEBILE I DEBILKI Z OSTROLEKI ,BO DOSTANIECIE 16 RAKOW I UMRZECIE W MECZARNIACH!!!!!
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 13:29 04-08-2019,   89%
@~BIG LEBOWSKI Matole po podstawówce. Niech ktoś Ci przeczyta wywiad środowiskowy.

https://www.teraz-srodowisko.pl/media/pdf/aktualnosci/5463-instrat-ostroleka-c.pdf
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 21:34 04-08-2019,   60%
Ja to przeczytałem i cytując klasyka "kolokwialnie mówiąc lipa". Goście snują rozważania o tym ile to osób może umrzeć, a ile może zachorować. "Może" może to więc być tyle co szacują, a może nikt. Kiedyś na konkurencyjnym portalu zapytałem niejakiego Kowalskiego ile osób umarło i zachorowało z powodu ponad 50-letniej pracy elektrociepłowni i elektrowni w Ostrołęce. Oczywiście odpowiedział, że nie ma takich statystyk. Na jakiej podstawie ktoś więc twierdzi, że nowoczesna, wysokosprawna i niskoemisyjna elektrownia będzie bardziej szkodliwa od starej? Dalsze dywagacje autorów też nie trzymają się kupy, a opierają się nie na rzeczywistej wiedzy o stanie faktycznym tylko na ich przypuszczeniach. Całe to opracowanie polega na tym co się wydaje autorom i dalekie jest od rzetelności, ale to norma dla ekoterrorystów.
odpowiedz   •   oceń :  
~do powyżej, 06:59 05-08-2019,   60%
Niech ktoś wykształcony Ci przeczyta wywiad środowiskowy. Ty go nie zrozumiesz.

https://storage.googleapis.com/planet4-poland-stateless/2019/06/22c0b79f-22c0b79f-raportgp_wegiel_zabija.pdf
odpowiedz   •   oceń :  
~slawek, 11:54 04-08-2019,   76%
do ,,~Do Jana Leśniewo,'' : Jeśli te twoje ,,wolne sądy''  będą sądzić tak jak w sprawie Pana sędziego , który ukradł wiertarkę , to na pewno twoja nadzieja się spełni.
Ale ja mam swoją nadzieję , że elektrownia powstanie , bo będzie dużo sprawniejsza i bardziej ekologiczna od już istniejących elektrowni , które cały czas pracują i jakoś nikomu nie przeszkadza w tym wypadku kwestia ekologii.
Powód jest oczywisty : cała nagonka jest sterowana i opłacana przez zachodnie instytucje i fundacje , a tacy jak Ty tylko ,,łykają'' ten kit o ekologii i pomagają zachodowi realizowac swoje cele
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 12:10 04-08-2019,   54%
Budując dom inwestujesz w piec na węgiel??????
odpowiedz   •   oceń :  
~Jan, 12:32 04-08-2019,   59%
Budując dom chcesz mieć prąd? To nie kwicz bo teraz też masz z węgla.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 12:45 04-08-2019,   35%
@~Jan Zmień dilera
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 14:17 04-08-2019,   31%
@~Jan Wcale nie musi mieć z węgla

Budowa elektrowni gazowych jest nieco tańsza niż węglówek – to ok. 4 mln zł na megawat, przy węglówce co najmniej 6 mln zł. Nowa Dolna Odra będzie więc kosztować ok. 5,6 mld zł. Oczywiście gaz jest droższy od węgla, ale o połowę mniej emisyjny. Elektrownia o takich parametrach bez trudu zmieści się w unijnym limicie 550 g na 1 KWh i będzie mogła skorzystać ze wsparcia w postaci rynku mocy.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 16:54 04-08-2019,   60%
Na gaz się buduje elektrownie szczytowe, debilu. Ostrołęka ma pracować w podstawie.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 18:08 04-08-2019,   43%
Sam jesteś de bil. Coś niby słyszałeś a gówno wiesz. Baran.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 21:17 04-08-2019,   60%
Przecież Elektrownia C wygrała aukcję i ma wsparcie z rynku mocy
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 22:39 04-08-2019,   42%
To mi napisz opłacony cwelu, jakieś taki mundry. No napisz jak to elektrownie gazowe pracują w podstawie. Czekam.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 06:32 05-08-2019,   64%
Wiedza jest ogólenie dostępna wystarczy poczytać jak pracują największe bloki gazowe na świecie w USA, Japonii czy Rosji.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 12:32 05-08-2019,   20%
A nie było tam Islandii?
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 12:46 04-08-2019,   63%
Zabiorę się na lot do Rzeszowa
odpowiedz   •   oceń :  
~BIG LEBOWSKI, 14:20 04-08-2019,   70%
@GOSC:JAK BYLES MALY,TO GRZALES DUPE PRZY WEGLU,A TERAZ CWANIAKU MASZ GAZ I WEGIEL ZLY!!!!,JAK CI RUSEK KUREK ZAKRECI,TO ZNOW WEGIEL BEDZIE DOBRY CWANIACZKU!!!!
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 14:40 04-08-2019,   40%
@~BIG LEBOWSKI Półgłowku nie oglądaj TVPiS

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podpisało długoterminową umowę zakupu skroplonego gazu ziemnego od amerykańskiego koncernu Cheniere Marketing International. Od Amerykanów kupimy prawie 40 mld m3 surowca! Tym samym coraz bliższa jest wizja, w której Polska całkowicie zaprzestaje importu gazu z Rosji.

    Realizacja umowy została podzielona na dwa etapy.
    Kontrakt będzie obowiązywał do 2042 roku.
    PGNiG chce po 2022 roku całkowicie zaprzestać importu gazu z Rosji.

Budowany rurociąg Baltic Pipe to strategiczny projekt infrastrukturalny, mający na celu utworzenie nowego korytarza dostaw gazu na europejskim rynku. Umożliwi on przesyłanie gazu bezpośrednio ze złóż zlokalizowanych w Norwegii na rynki w Danii i w Polsce, a także do odbiorców w sąsiednich krajach. Zdolność przesyłowa ma być na poziomie 10 mld m sześc. rocznie.

odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 18:20 04-08-2019,   53%
@~BIG LEBOWSKI Wkurzony Ukraińcu zmiana nicka nic ci nie da uciekaj do swoich nikt cię tu nie lubi
odpowiedz   •   oceń :  
~zez, 14:35 04-08-2019,   43%
Ogłoście jeszcze, że z elektrowni c będzie płynął święty prąd a  w to uwierzą.
Zielona wyspa, zielone płuca polski, zielona puszcza i zielone do reklamówek już płyną.
odpowiedz   •   oceń :  
~egon, 16:24 04-08-2019,   31%
a kto nam zapłaci za zdrowie, banialuki opowiadają
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 18:01 04-08-2019,   69%
@~egon Kto nam zapłaci za zdrowie stracone przez starą elektrownię?
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 20:24 04-08-2019,   59%
Wiecie u jakiego Państwa są najtańsze loty? Tak trochę na wesoło.
odpowiedz   •   oceń :  
Serwis eOstroleka.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
luty 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 1  2  3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28