zdjecie 4877
zdjecie 4877
2020-10-27T12:53:00+01:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Czy protest kobiet zablokuje Ostrołękę? W planach kolejna manifestacja

REKLAMA
REKLAMA

Najprawdopodobniej w środę 28 października w naszym mieście dojdzie do kolejnego protestu kobiet w sprzeciwie wobec wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Demonstrujący organizują się w internecie i tym razem planują zablokować miasto.

W czwartek Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis zezwalający na aborcję w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją. Ten wyrok Trybunału wywołał protesty w polskich miastach. W Ostrołęce odbyły się w ubiegły weekend dwie duże manifestacje - w niedzielnym marszu przez miasto mogło brać udział od kilkuset do nawet ponad tysiąca osób. Punktami kulminacyjnymi były wizyty przed domami parlamentarzystów PiS oraz biurem poselsko-senatorskim tej partii przy ul. Korczaka.

Organizatorzy, podczas przemówień przy Korczaka, zapowiedzieli, że kolejny protest odbędzie się 1 listopada, wystartować ma o godzinie 18.30 na scenie przy Kupcu. Jednak wszystko wskazuje na to, że wcześniej doczekamy się blokady. Na Facebooku powstało wydarzenie "Blokada Ostrołęka 28.10", gdzie organizatorzy informują o swoich planach.

Pierwotnie "blokada" miała rozpocząć się na Placu Bema i zablokować dwa mosty, ale następnie plany zmieniono.

Jak dobrze wiecie jesteśmy bardzo zaangażowani w działania zwracające uwagę na niesprawiedliwy wyrok TK. Staramy się znajdować różne rozwiązania, naszym celem nigdy nie było i nie będzie zaszkodzenie mieszkańcom miasta. W związku z waszym odzewem zdecydowaliśmy się na zmianę miejsca strajku. Spotkamy się przy Kupcu i wyruszymy w kierunku centrum miasta. Punktem kulminacyjnym będzie rondo Zbawiciela Świata. Liczymy na Waszą obecność bo dzięki niej protesty zyskują sens

- poinformowała jedna z organizatorek. Czyli, podsumowując - start o 18.30 przy Kupcu, a następnie trasa do ronda Zbawiciela Świata.

Za organizację protestów odpowiada głównie młodzież, ale swojego wsparcia udzielają także dorośli. Adwokat (a zarazem miejski radny) Paweł Niewiadomski podczas jednego z protestów zaoferował pomoc dziewczynie legitymowanej przez policję, a wczoraj wrzucił na grupę strajkową informację o prawach zatrzymanego - jak sam dodał - "na wszelki wypadek". - Warto sobie poczytać, aby nasza dotychczasowa współpraca z Ostrołęcką Policją podczas strajku, dalej dobrze się układała - podkreślił. Co warte podkreślenia, podczas dotychczasowych protestów w Ostrołęce było spokojnie, nie miały miejsca takie wydarzenia, jak np. wczoraj w Warszawie, gdzie doszło do starć pomiędzy grupami - protestującymi oraz broniącymi kościoła św. Aleksandra.

zdjecie

Z kolei jeden z lokalnych dziennikarzy, odnosząc się jeszcze do informacji o blokadzie rozpoczynającej się przy Placu Bema, stwierdził, że o 19.00 jest tam "nudno i ciemno", wskazał z kolei skrzyżowania, które są ruchliwe - "przy kościele św. Franciszka i E.Leclerc". Jak widać, młodzież posłuchała jego sugestii dotyczących skutecznej blokady.

zdjecie

Relacje z poprzednich protestów możecie zobaczyć w naszym serwisie - tutaj i tutaj.


Aktualizacja: Zapowiedziany został protest także na dziś (środa, 27.10) - godz. 18.30, scena przy kupcu. Więcej w wydarzeniu na Facebooku.

REKLAMA
zdjecie 4877

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
wrzesień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 30  31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19
dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26
dk27 dk28 dk29 dk30  1  2  3
×