zdjecie 9015
zdjecie 9015
2020-10-25T21:51:00+01:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

"Najbardziej niewiarygodne jest to, że w XXI wieku dyskutujemy o tym, czy można zabijać ludzi"

REKLAMA
zdjęcie ilustracyjne, fot. pixabay
REKLAMA
10
4
26

Do naszej redakcji dotarło świadectwo pani Elżbiety, która w swoim liście stara się wytłumaczyć, dlaczego warto być za życiem. Każdym życiem. 

Sprawa aborcji eugenicznej jest w ostatnim czasie na ustach wielu Polaków. Z jednej strony okrzyki "moje ciało, moja sprawa", z drugiej - radość osób będących za ochroną każdego życia od poczęcia. Przeciwnikom aborcji ciężko przebić się przez krzyczący tłum, ale podejmują próby. Robią to także nasi czytelnicy. 

Poniżej list, który otrzymaliśmy od naszej czytelniczki - coś ważnego chce nam przekazać Elżbieta. Warto zapoznać się z jej świadectwem. Jest ono zupełnie inne, niż stanowisko, które można usłyszeć podczas protestów i manifestacji, ale każdy głos w tej sprawie jest niezwykle cenny. Przeczytajmy...

"Ponad 30 lat funkcjonuję w środowisku osób z niepełnosprawnościami. Zdobyłam na ten temat ogromna wiedzę i doświadczenie. Są rodzice, którzy nie przyjmują potencjalnie zdrowych dzieci, a co dopiero chorych. To bardziej złożone sprawy, i nie da się ich załatwić jednym wpisem, zwłaszcza bardzo emocjonalnym. Dlatego w takich przypadkach proponuje wiedzę, lub opis rzeczywistości.

W 2019 roku w Polsce przeprowadzono 1110 legalnych aborcji. W przypadku 1074 zabiegów przesłanką było upośledzenie lub poważna choroba płodu. To ponad 96%. Zdaje się więc, że jeśli chodzi o aborcje eugeniczne, to mamy o czym rozmawiać.

Może wyobrażacie sobie teraz, że te 1074 przypadki, to jakieś potworne wady letalne, zdeformowane dzieci niezdolne do życia poza organizmem matki, które źli pro-liferzy skazują na śmierć w wielkim cierpieniu tuż po narodzinach. Może przypomina Wam się głośna kilka lat temu sprawa profesora Chazana i te opowieści z telewizji o dziecku-potworku?

No to pójdźmy dalej w statystyki: 435 zabiegów wykonano ze względu na podejrzenie trisomii 21. 39% wszystkich aborcji z zeszłego roku to zespół Downa. Nie, dzieci z zespołem Downa nie umierają w męczarniach tuż po urodzeniu. Nie, nie są też „potworkami” bez oczu, rąk czy czego tam jeszcze. Owszem, wyglądają trochę inaczej. Niektóre bardziej inaczej, a niektóre mniej. I tak, mają niższy iloraz inteligencji. Częściej chorują, wymagają wsparcia w rozwoju, tak. Ale do „potworków” albo „roślinek” naprawdę im daleko. Żyją dość długo, nawet ponad 50 lat. Kończą szkoły, niektórzy nawet zdają maturę. Dzięki upowszechniającej się integracji osób niepełnosprawnych coraz częściej mają też pracę. Tworzą związki, zawierają małżeństwa. To naprawdę takie straszne życie, niewarte przeżycia? Ok, spośród tych 435 dzieci z zespołem Downa 164 miały współistniejące wady somatyczne. Aha, czyli jednak makabra i roślinka? Najczęstszą wadą współistniejącą w zespole downa jest kanał przedsionkowo-komorowy, czyli wada serca – operacyjna, występująca także u innych dzieci.

Inne wady, które powodują, że można w Polsce wykonać legalną aborcję to m.in. zespół Turnera albo rozszczep kręgosłupa. Zespół Turnera to, podobnie jak w przypadku zespołu Downa, charakterystyczny wygląd i większe ryzyko wystąpienia innych chorób (kardiologicznych, endokrynologicznych, autoimmunologicznych czy wad w obrębie nerek i in.). Kobiety dotknięte tym schorzeniem są bezpłodne. Ale intelektualnie w większości rozwijają się prawidłowo. Są samodzielne, kończą studia, pracują. A rozszczep kręgosłupa? Cóż, brzmi groźnie. W rzeczywistości prawdopodobnie nieraz widzieliście osobę z rozszczepem kręgosłupa i nie zwróciliście na nią większej uwagi. Zależnie od stopnia i rozległości wady można nawet o niej nie wiedzieć, żyć normalnie i zdiagnozować ją przypadkiem w dorosłym życiu. W najcięższych przypadkach prowadzi niestety do śmierci wkrótce po urodzeniu. Poza tymi przypadkami możliwe jest przeprowadzenie operacji, która umożliwia normalne życie. To ludzie, którzy kończą studia, zakładają rodziny, pracują. Czasem jeżdżą na wózku inwalidzkim.

Pozostają oczywiście jeszcze dwie pozostałe trisomie, czyli zespół Edwardsa i Patau. Obie letalne. Dzieci dotknięte tymi wadami w większości nie dożywają porodu. Te, które przeżyją, żyją krótko. Większość wad płodu można rozpoznać dopiero w okolicach drugiego trymestru. Usg w 11-13 tc może dać pewne przesłanki co do wystąpienia trisomii. Tak czy siak, daleko temu do osławionego „zlepka komórek”. Nie, to nie są kilkukomórkowe kuleczki. Glutki. Na etapie, który większość ludzi wyobraża sobie jako „zlepek komórek”, nie wykrywa się żadnych wad. Nie mamy takiej techniki, żeby to robić. Aborcje w Polsce z przesłanki o ciężkim uszkodzeniu płodu można wykonywać do 24 tygodnia ciąży. W praktyce nawet później, nawet nie miałam pojęcia, jak łatwo próbuje się to przedłużać. 24 tydzień ciąży to całkiem spore dziecko, nie jest „zlepkiem komórek” bardziej niż ja w tej chwili. Więc jeśli już zamierzamy mówić o jakimś prawie wyboru, to mówmy przynajmniej prawdę, bo wybór mamy tylko wtedy, gdy jesteśmy świadomi. Nie, to nie jest żaden „zlepek”.

Przestańcie wmawiać ludziom wizję bezkształtnej masy tkankowej. Nie, to nie tak, że jak zabronimy aborcji eugenicznej, to urodzą się nam tysiące „roślinek” i „potworków”. Nie, nie lepiej umrzeć wcześniej, zamiast konać w męczarniach po porodzie, bo matka miała fanaberię się pożegnać. Po porodzie można podać leki. Po porodzie można przytulić. A mamy dziś taką wiedzę, dzięki której wiemy, jak dotyk wpływa na człowieka, zwłaszcza tak małego. Nie mamy za to wciąż takiej wiedzy, która pozwalałaby nam na 100% stwierdzić wady w okresie prenatalnym. Naprawdę. Jeśli wyobrażacie sobie, że te wszystkie aborcje były poprzedzone tygodniami badań, w wyniku których stwierdzono dokładnie, że występuje wada i jak jest ciężka, to znów się mylicie. Wystarczy podejrzenie. I tak jak wciąż rodzą się chore dzieci, których wad nie wykryto w okresie ciąży, tak i rodzą się dzieci, które miały mieć poważne wady, a ich nie mają. No i trzeba się spieszyć. Jaki masz wybór, jeśli musisz się pospieszyć, bo to już tylko dwa tygodnie? Jaki masz wybór, jeśli lekarz odmawia ci dalszej opieki, jeśli zdecydujesz się kontynuować ciążę (nie, to nie bajki)? To na pewno jest ten w pełni świadomy, dojrzały i bardzo trudny wybór?

Wiem, że nie mam prawa o tym mówić. Bo przecież tego nie przeżyłam, bo mam zdrowe dzieci, bo jestem za młoda i za głupia, bo nigdy nie byłam w takiej sytuacji, bo co ja wiem o życiu, bo ile niepełnosprawnych dzieci już adoptowałam. I od dobrych dwóch tygodni biję się z myślami, czy powinnam się odzywać. Ale to chyba prawda, że najbardziej niewiarygodne jest to, że w XXI wieku dyskutujemy o tym, czy można zabijać ludzi."

Jeżeli chcielibyście podzielić się swoją historią dotyczącą kwestii, która w ostatnim czasie najbardziej zelektryzowała Polaków, piszcie: redakcja@eostroleka.pl. Czekamy na Wasze maile i zachęcamy do dyskusji w komentarzach.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
~Qqoty, 22:26 25-10-2020,   72%
W Ostrołęce moim znajomym jeden z tutejszych ginkow sugerował usunięcie ciąży bo wada coś tam....
Ale Ci pomimo że się wachali nie usunęli ciąży i co... Dziś mają zdrowe dziecko , które już ma blisko 10 lat :)
odpowiedz   •   oceń :  
~Anna, 22:31 25-10-2020,   42%
@~Qqoty Tu nikt nie mówi o sugerowaniu i opini tylko o dowodach w stu procentach ze np dziecko nie ma połowy mózgu. Teraz naprawdę da się to zbadać  
odpowiedz   •   oceń :  
~Love to live, 22:49 25-10-2020,   84%
@~Anna Tak? Gdzie jest napisane, że badania prenatalne w drugim trymestrze dają 100% pewności. Jeden link, jeden tytuł naukowego artykułu. Proszę a wielu ludzi odpuści
odpowiedz   •   oceń :  
~Oka, 23:41 25-10-2020,   67%
@~Anna Ta na pewno....
odpowiedz   •   oceń :  
~?, 10:50 26-10-2020,   50%
@~Qqoty Ta "połowa mózgu" to które schorzenie? Ja o takim nie czytałem.
odpowiedz   •   oceń :  
~Nina, 22:27 25-10-2020,   64%
Jakiś rozsądny głos w tym całym chaosie
odpowiedz   •   oceń :  
~INK, 22:36 25-10-2020,   84%
CZY W TEJ SPRAWIE TEŻ BĘDZIE PROTEST. NIKT NIE PRZEJMUJE SIE LOSEM TAKICH KOBIET?

https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2020-10-25/znecali-sie-latami-w-koncu-zabili-ojciec-z-synem-upozorowali-samobojstwo-matki/?fbclid=IwAR2YSKcNY61gr_3WyQcu58fQSJK3FyHf8QVeUAr0NZY5_PObkRaF40UURNo
odpowiedz   •   oceń :  
~merlin, 23:13 25-10-2020,   39%
trisomia jest mozaikowata lub prosta. przy pierwszej faktycznie dziecko chodzi do szkoły itd rozwija się w miarę ale przy trisomia 21 prostej niestety już tak nie jest.szkoda ze nikt o tym nie pisze. a po drugie jeśli ktoś chce dziecko z zespołem downa to proszę ma wybór może urodzić ale jeśli ktoś nie czuje się na siłach. ..chodzi o wybór każdy powinien go mieć.  
odpowiedz   •   oceń :  
~Ja, 23:40 25-10-2020,   71%
@~merlin A dlaczego wyboru nie dajesz bezbronnej osobie
odpowiedz   •   oceń :  
~Kolosyt, 06:34 26-10-2020,   79%
@~merlin Nie chce chorej matki dochować, nie czuje się na siłach. Mam prawo zamordować? Chodzi o wybór każdy powinien go mieć
odpowiedz   •   oceń :  
~do grucho bijcy, 08:21 26-10-2020,   55%
@~Ja A dlaczego ty chcesz decydować za innych? Chcesz być bohaterem dla PIS adoptuj niepełnosprawne dziecko, a wówczas się wypowiadaj.
odpowiedz   •   oceń :  
~ciemniak, 08:26 26-10-2020,   8%
@~Kolosyt A co ty urodziłeś swoją matkę?  
odpowiedz   •   oceń :  
~..., 12:13 26-10-2020,   50%
@~Kolosyt Nie porównuj idioto ledwo zaczętego życia z człowiekiem który zaznał smaku życia, poza tym zabij matkę kto ci broni?
odpowiedz   •   oceń :  
~Apud, 07:08 26-10-2020,   38%
Ludzie, zrozumcie, tu nie chodzi o wszystkie niepełnosprawności! Tylko o przypadki, gdzie dziecko po porodzie żyje np. kilka godzin, kilka dni. Gdzie życie matki jest zagrożone itp., a w domu ma już kilkoro maluchów.
Tu nie chodzi o aborcję "na życzenie".  
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 07:19 26-10-2020,   66%
@~Apud Ta żyjąca kilka dni istota to też czujący człowiek. Na dodatek zupełnie bezbronny. W dzisiejszym świecie brakuje dobra i miłości.
odpowiedz   •   oceń :  
~Nie do wiary, 08:27 26-10-2020,   72%
@~Gość Najwięcej mają do powiedzenia Ci którzy nie znają się na niczym  
odpowiedz   •   oceń :  
~...., 12:14 26-10-2020,   50%
@~Gość Idź ku$wa się doetukuj w neonatologii później *****l bzdury
odpowiedz   •   oceń :  
~Ja, 07:28 26-10-2020,   71%
Pani Elżbieto w XXI w nikt nie lubi a tym bardziej nikt nie powinien nikomu nic nakazywać i zakazywać . Sytuacje rodzinne są różne i czasami zwykły zespół Davna jest dramatem dla dziecka ,matki rodziny patrząc w naszym kraju na SŁUŻBĘ ZDROWIA pomoc i opiekę . Nie zmuszajmy młodych ludzi do HEROIZMU bo BÓG TAK CHCIAŁ bo z tego powodu są rozrody,ucieczki i samobójstwa . Pięknie i mądrze pani pisze ale proszę jako szczęśliwa matka i żona zdjąć klapki i pomyśleć o  realiach i życie kilku innych osób którym wali się świat ....
odpowiedz   •   oceń :  
~Anna, 08:59 26-10-2020,   50%
@~Ja Większość z nas uważa się za chrześcijan, to gdzie zachowanie 5 przykazania -NIE ZABIJAJ. Jeżeli tak boimy się, że dziecko urodzi się chore, nie decydujmy się na dzieci
Dlaczego mówicie o swoim wyborze, przecież to jest prawo do życia dziecka, a nie wasze do usuwania. Wad płodu można wykryć na początku ciąży. Kiedy z badania będą mogły zasegurować jakieś choroby, to będzie na takim etapie, że to nie będzie w waszym rozumowaniu zlepek komórek tylko żywa istota przypominająca niemowlę. Często jest tak, że dziecko ma być chore, a okazuje się, że lekarz się pomylił i jest całkiem zdrowe. Czy np. niepełnosprawność taka jak zespół Downa przekreśla ich na normalne życie (czy już w łonie trzeba je zabij). Czy jeżeli w dorosłym życiu dotknęła by waszych bliskich ciężka, nieuleczalna chorobą to też byście zastanawiali się czy nie dokonać eutanazji, bo po co ma się męczyć, a przy okazji i wy? Zastanówcie się... Obejrzycie jak wygląda aborcja, może wtedy do was dotrze, że to krótko mówiąc zabicie niewinnego dziecka. Dlaczego nie mówi się o kobietach, które dokonały aborcji i do dziś nie może sobie tego wybaczyć, ma ciężką traumę, wyrzuty sumienia i musi leczyć się psychicznie, bo zabiła swoje nienarodzone dziecko.
Pan Bóg dał życie i tylko on ma prawo je odebrać. Tylko On zna plan na nasze życie i powinniśmy mu zaufać. Każdy dźwiga jakiś krzyż, w ten sposób zbliżamy się do Boga. Powierzmy mu całą ufność i nadzieję. Otwórzmy do Pana Boga serca, dajmy Mu pokierować nasze życie, a zobaczycie, że nie nie jest niemożliwe.  
odpowiedz   •   oceń :  
~kj, 10:04 26-10-2020,   34%
@~Ja Nie powinien.... to idź ukradnij coś ze sklepu ... idź i zabij komuś dziecko ..... Lewicowe gadanie.
odpowiedz   •   oceń :  
~5, 10:39 26-10-2020,   100%
Lech Kaczyński jednoznacznie mówił. Pamiętać o tym a nie manipulować i szafować słowami!
odpowiedz   •   oceń :  
~Ewa, 11:30 26-10-2020,   58%
Nigdy z mężem nie  zdobylibyśmy się  na smierć naszego kochanego dziecka(a wychowujemy własnie takie dziecko).Co to za rodzice,którzy decydują sie na śmierć małego bezbronnego człowieka- to są kaci , a nie ludzie.
odpowiedz   •   oceń :  
~...., 12:18 26-10-2020,   60%
@~Ewa A ty jesteś egoistką która szuka atencji ;) fajnie że daliście sobie szansę na to żeby wychować takie dziecko ale właśnie skazujesz swoje dziecko że wielu rzeczy nie zazna w życiu ;) pierwszej drugiej miłości, pierwszego seksu ślubu i własnych dzieci smaku sportu i samodzielności  
odpowiedz   •   oceń :  
~Basia, 13:34 26-10-2020,   40%
@~Ewa I dobrze bo miałaś prawo wyboru i nikt cie nie zmuszał i nikt nikogo nie będzie zmuszał do aborcji . Od wieków  rozrodczość dawała wiele radości ale i sprowadzała wiele nieszczęść ...to wszystko nie jest tak jednoznaczne . Nikt człowieka nie uwolni od dokonywania wyborów a przede wszystkim tych najtrudniejszych ...tak na prawdę  zostajemy sami ze swoim sumieniem .I zawsze mówię chroń   Panie Boże przed arcy trudnymi wyborami  .A w Polsce taka jest prawda ,że najbardziej chroni się życie nie narodzone a potem ratuj się jak możesz . Do niedawna tych nienarodzonych po poronieniach nie  chciano  chować po katolicku , nie chowano godnie samobójców ,kaleki ,niedorozwinięci umysłowo byli wyśmiewani , chowani przed światem , nikt nie ułatwiał życia kalece .....i taka jest prawda o to wszystko trzeba walczyć ,upominać się .  
odpowiedz   •   oceń :  
~Wolną wolę Bóg dał, 12:10 26-10-2020,   67%
Teraz zakaz aborcji z powodów eugenicznych później nie będzie można abortować dzieci z gwałtów, bo przecież one też rodziców sobie nie wybierają. Kobieta która dowiaduje się o wadach płodu powinna mieć wybór, ten komfort psychiczny dużo daje. Mamy w większości przypadków chce doprowadzić ciążę do końca  ale nie każmy wszystkim kobietom chodzić 9 miesiący w ciąży i robić jej wyrzutów sumienia że " może ona zrobiła coś nie tak" również pracowałam z niepełnosprawnymi... I ich rodzicami którzy podjęli się wychowania dziecka które do końca życia będzie dzieckiem a kiedy rodziców zabraknie to co? Nie zdajecie sobie sprawy ile tych dzieci ma wyrzuty sumienia że istnieją i że są ciężarem dla swoich mam i ojców. Nie muszą tego słyszeć one mają świadomość. Wiecie ile kobiet ma depresję poporodową?  ( Tak wiem depresja może wystąpić u matek które mają zdrowe dzieci ale to jest osobny temat) ile razy słyszy się że matka zabiła swoje dzieci? Każdy wtedy ocenia ją jako demona a tak naprawdę nie wie co w jej rozumie się podziało że tak postąpiła. Aborcja jest trudną decyzją która będzie chodzić za kobieta do końca życia... Ale naprawdę dajmy wszystkim wolną wole.  
odpowiedz   •   oceń :  
~Tadek, 12:14 26-10-2020,   50%
A w protestach często biorą udział kilkunastoletnie dzieci.  
odpowiedz   •   oceń :  
Serwis eOstroleka.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
marzec 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18  19  20  21
dk22  23  24  25  26  27 dk28
dk29  30  31  1  2  3  4
×