2022-03-28T08:00:00+02:00 eOstroleka.pl
Region,

Do czego służą maszyny CNC?

REKLAMA
zdjecie 2413
REKLAMA
zdjecie 2413

Do czego służą maszyny CNC? Czym powinny wyróżniać się dobre obrabiarki CNC? Jak w ogóle działa obrabiarka CNC? Jeśli szukasz odpowiedzi na tego rodzaju pytania, zapraszamy do lektury!

 

  1. Jak działają obrabiarki CNC?
  2. Do czego wykorzystuje się maszyny CNC w branżach przemysłowych?
  3. Czym powinny wyróżniać się dobre obrabiarki CNC?

 

Dziś niemalże każda branża przemysłowa wymaga stosowania bardziej zaawansowanych technologicznie maszyn. Równie ważne jest to, aby urządzenia były szybkie i przede wszystkim precyzyjne. Te właśnie warunki spełniają maszyny CNC. Jak działają obrabiarki CNC? Do czego dokładnie wykorzystuje się maszyny CNC? Na powyższe pytania odpowiadamy w niniejszym artykule. 

Jak działają obrabiarki CNC?

Jak już wspominaliśmy maszyny CNC to urządzenia, które wykorzystuje się głównie w przeróżnych branżach przemysłowych. CNC to skrót od Computerized Numerical Control, co oznacza komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych. A zatem jest to nic innego jak swego rodzaju układ sterowania numerycznego, który wyposaża się w mikrokomputer. Taki komputer można jakkolwiek interaktywnie zaprogramować.

Do najpopularniejszych rozwiązań zalicza się przede wszystkim obrabiarki CNC. Jak działa taka obrabiarka? Jej praca opiera się na wspomnianym skomputeryzowanym sterującym systemie. Dokładnie na zasadzie odpowiednio zautomatyzowanej programowej regulacji, która działa w tak zwanym układzie zamkniętym zapętlonego zwrotnego sprzężenia. 

Ogólnie sterować maszynami CNC można na trzy sposoby. Wyróżnia się sterowanie punktowe, odcinkowe oraz kształtowe. Punktowe umożliwia ustawianie narzędzi w dokładnie określonym punkcie, odcinkowe natomiast sprawia, że narzędzie porusza się po wcześniej zaplanowanym torze i z równie odpowiednio określoną prędkością. Kształtowe sterowanie zaś jest najbardziej zaawansowanym rozwiązaniem. Sposób ten wykorzystuje się głównie przy bardzo skomplikowanych kształtach. 

Do czego wykorzystuje się maszyny CNC w branżach przemysłowych?

Maszyny CNC najczęściej wykorzystuje się do obróbki drewna, metali czy tworzyw sztucznych. Można wykorzystać je także do precyzyjnego obrabiania szkła czy innych materiałów. Dzięki nim jesteśmy w stanie wykonać przeróżne – nawet najbardziej skomplikowane – kształty. Gwarantują nie tylko wysoką dokładność, ale i szybką pracę. Oznacza to, że te skomplikowane kształty maszyna jest w stanie wykonać w relatywnie krótkim czasie. To bardzo ważna cechy, nierzadko pożądane w przemysłowej produkcji. 

Czym powinny wyróżniać się dobre obrabiarki CNC?

Czym właściwie powinny wyróżniać się dobre obrabiarki CNC i inne maszyny CNC? Do najważniejszych parametrów, na które warto zwrócić uwagę, wybierając optymalne urządzenie, zalicza się szybkość, elastyczność, precyzję czy łatwość integracji urządzeń w produkcyjnych liniach. Obrabiarki CNC muszą gwarantować dużą moc i osiągać odpowiednie – najlepiej wysokie – warunki związane z parametrami obróbki – na przykład duże prędkości obrotowe. Wybór maszyn CNC jest obecnie duży, ale wiele zależy również od operatora maszyn CNC. Warto o tym pamiętać kupując nowoczesne maszyny CNC, które oferują sterowanie kształtowe.

 

Materiał zewnętrzny.

REKLAMA
Zobacz również
Kalendarz imprez
maj 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 25  26  27  28  29  30 dk1
dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7 dk8
dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14 dk15
dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21 dk22
dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28 dk29
dk30 dk31  1  2  3  4  5
×