2018-11-27T19:28:45+01:00 eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Dzieje pogranicza i wielowiekowe relacje kurpiowsko-mazursko-warmińskie na konferencji w Myszyńcu [ZDJĘCIA]

REKLAMA
fot. Starostwo Powiatowe w Ostrołęce
REKLAMA
0
0
1

"Dzieje pogranicza. Wielowiekowe relacje kurpiowsko-mazursko-warmińskie"  - pod takim hasłem odbywała się w RCKK w  Myszyńcu konferencja naukowa.

Konferencję po raz drugi zorganizowana została przez Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, Ośrodek Badań Naukowych im. W. Kętrzyńskiego w Olsztynie, Ostrołęckie Towarzystwo Naukowe im. A. Chętnika, Parafię Rzymsko-Katolicką w Myszyńcu i Towarzystwo Ochrony Dziedzictwa Kurpiowszczyzny im. A. Chętnika.

Uczestników przedstawił i przywitał Mieczysław Olender. Wśród gości był m.in. ks. dr Zbigniew Jaroszewski i nowa burmistrz Myszyńca Elżbieta Abramczyk. Prof. dr hab. Janusz Małłek  mówił o ewangelikach: biskupie Juliuszu Bursche, Mazurach i Cieszyniakach w walce o polskie  Mazury (plebiscyt na Warmii i Mazurach w roku 1920. "Polski Piemont"); Jacek Chętnik o roli Adama Chętnika jako działacza narodowego w walce o polskość Warmii i Mazur (na podstawie zapisów własnych A. Chętnika).  O Mazurach u progu II Rzeczypospolitej mówił z kolei prof. dr hab. Jarosław Kłaczkow, a dr Jerzy Kijowski o udziale Kurpiów w walce o niepodległość ojczyzny. Drugiego dnia konferencji swoje wystąpienie miał starosta ostrołęcki dr Stanisław Kubeł. Przedstawił demografię Kurpiowszczyzny - dawniej i dziś. O Państwie zakonu krzyżackiego a początkach Kurpiowszczyzny mówił  dr hab. Jan Gancewski, zaś o pograniczu mazursko-kurpiowskim u progu niepodległej Polski  dr hab. Zbigniew Kudrzycki.  Marek Nowotka przedstawił wykład pt. Kurpie wobec plebiscytu w 1920 r. a Mieczysław Olender  - powojenne podziemie niepodległościowe na Kurpiach, Warmii i Mazurach. Stosunek do ludności autochtonicznej.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
~WKURZONY, 11:30 28-11-2018,   -
OSTROLECKIE TOWARZYSTWO NAUKOWE IM. ADAMA CHETNIKA, TOWARZYSTWO OCHRONY DZIEDZICTWA KURPIOWSZCZYZNY IM. ADAMA CHETNIKA. MAM PYTANIE, CZY ADAM CHETNIK MUSI BYĆ PATRONEM NASZYCH ORGANIZACJI, CZY W OSTROLECE BRAK ZASŁUŻONYCH DLA MIASTA OBYWATELI!!!!!! JEŚLI SMIESZNA LOMZA JEST TAKA WAŻNA DLA OSTROŁĘKI, TO KAŻDA ULICA W LOMZY I KAŻDY PARK LUB SKWER POWINIEN SIĘ NAZYWAĆ OSTROLEKA, BO WIELU MIESZKAŃCÓW LOMZYCY W OSTROLECE MA PRACĘ, A LOMZYNSKIE PIEKARNIE MAJĄ U NAS PRAWDZIWY RAJ!!!!!!!
odpowiedz   •   oceń :  
Serwis eOstroleka.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
sierpień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28  29  30  31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31  1  2  3  4  5  6