eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Dzieje pogranicza i wielowiekowe relacje kurpiowsko-mazursko-warmińskie na konferencji w Myszyńcu [ZDJĘCIA]

REKLAMA
fot. Starostwo Powiatowe w Ostrołęcefot. Starostwo Powiatowe w Ostrołęce
REKLAMA

"Dzieje pogranicza. Wielowiekowe relacje kurpiowsko-mazursko-warmińskie"  - pod takim hasłem odbywała się w RCKK w  Myszyńcu konferencja naukowa.

Konferencję po raz drugi zorganizowana została przez Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, Ośrodek Badań Naukowych im. W. Kętrzyńskiego w Olsztynie, Ostrołęckie Towarzystwo Naukowe im. A. Chętnika, Parafię Rzymsko-Katolicką w Myszyńcu i Towarzystwo Ochrony Dziedzictwa Kurpiowszczyzny im. A. Chętnika.

Uczestników przedstawił i przywitał Mieczysław Olender. Wśród gości był m.in. ks. dr Zbigniew Jaroszewski i nowa burmistrz Myszyńca Elżbieta Abramczyk. Prof. dr hab. Janusz Małłek  mówił o ewangelikach: biskupie Juliuszu Bursche, Mazurach i Cieszyniakach w walce o polskie  Mazury (plebiscyt na Warmii i Mazurach w roku 1920. "Polski Piemont"); Jacek Chętnik o roli Adama Chętnika jako działacza narodowego w walce o polskość Warmii i Mazur (na podstawie zapisów własnych A. Chętnika).  O Mazurach u progu II Rzeczypospolitej mówił z kolei prof. dr hab. Jarosław Kłaczkow, a dr Jerzy Kijowski o udziale Kurpiów w walce o niepodległość ojczyzny. Drugiego dnia konferencji swoje wystąpienie miał starosta ostrołęcki dr Stanisław Kubeł. Przedstawił demografię Kurpiowszczyzny - dawniej i dziś. O Państwie zakonu krzyżackiego a początkach Kurpiowszczyzny mówił  dr hab. Jan Gancewski, zaś o pograniczu mazursko-kurpiowskim u progu niepodległej Polski  dr hab. Zbigniew Kudrzycki.  Marek Nowotka przedstawił wykład pt. Kurpie wobec plebiscytu w 1920 r. a Mieczysław Olender  - powojenne podziemie niepodległościowe na Kurpiach, Warmii i Mazurach. Stosunek do ludności autochtonicznej.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
maj 2025
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30 dk1 dk2 dk3 dk4
dk5 dk6 dk7 dk8 dk9  10 dk11
dk12  13 dk14  15  16  17  18
 19  20 dk21  22  23 dk24 dk25
 26  27 dk28  29  30  31  1
Dzisiaj:
Kino JANTAR
×