2021-11-20T08:00:00+01:00 eOstroleka.pl
Region,

Ecologistyka - trend czy praktyczne rozwiązanie?

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnimi czasy bardzo wyraźne tendencje zmierzające ku wdrażaniu stretegii zrównoważonego rozwoju umiejscowiły się także w transporcie i logistyce. Na czym polega ecologistyka, dlaczego i czy w ogóle - warto z niej korzystać? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Czym jest ecologistyka?

Firmy logistyczne operujące tym terminem i świadczące jej usługi opisują ją jako ekologiczne rozwiązania logistyczne. Oprócz tego, że są one wsparciem dla firm w sukcesywnym wdrażaniu rozwiązań mających na celu zaspokojenie potrzeb nie tylko obecnych, ale i przyszłych pokoleń. Dla neiktórych zaskoczeniem może być fakt, iż to właśnie transport logistyczny  w dużej mierze może wpłynąć na redukcję emisji dwutlenku węgla lub cząstek stałych do atmosfery.

Jak wygląda to w praktyce? 

Otóż wbrew powszechnemu przekonaniu, że największym wrogiem środowiska są pojazdy, firmy logistyczne prześcigają się w dostarczaniu bardziej “zielonych” rozwiązań transportowych. Polega to przede wszystkim na dodaniu do swojej oferty pojazdów ze “zdrowszymi” dla środowiska silnikami (jak chociażby napędzanymi gazem), naczep o widocznie zmniejszonej masie (często nawet aż o 700 kilogramów) i wyposażenie ich w opony o bardziej optymalnej efektywności paliwowej. Wszystko to pozwala na zmniejszenie spalania - a więc także wpływa na niższą emisję szkodliwych substancji do atmosfery.

Zalety ecologistycznych zespołów transportowych

Wspomnieliśmy już o redukcji dwutlenku węgla i cząstek stałych, które możliwe jest dzięki obniżonemu spalaniu. Oprócz tego jednak wykorzystanie ekologicznych, lżejszych naczep, pozwala przewieźć więcej towaru w ramach jednego przewozu lub załadunku towarów o większym gabarycie. Dzięki temu klient zlecający transport może odnieść same korzyści, do których z pewnością należy optymalizacja kosztów przewozu. Wszystko to w dużej mierze może prowadzić nawet do globalnej obniżki kosztów procesu transportowego.

Kolejną zaletą, o jakiej  należy wspomnieć to także możliwość podniesienia jakości usług. Konkurencja na rynku logistycznym jest duża, biorąc zaś pod uwagę jej możliwości oraz chęć wyróżnienia się i bycia po prostu lepszą alternatywą skutkować będzie szybszą i bardziej terminową dostawą, dbałością o jak najmniejsze uszkodzenia towaru czy lepszą dostępnością firm, oferującą rozwiązania ekologistyczne. Ponadto rosnąć będzie także teren, na którym dostawa jest przewidziana. Sam wpływ na środowisko (a raczej jego brak) również nie pozostaje bez znaczenia.  

Ecologistyka obecnie

Jak dotąd - ecologistyka przekłada się bardzo pozytywnie na zaufanie, jakim konsumenci darzą daną firmę logistyczną. Eksperci wieszczą także jej coraz szerszą ekspansję, nie tylko w związku z rosnącymi potrzebami w kontekście powszechnego dbania o środowisko, ale także z zupełnie prostej przyczyny, jaką jest społeczna odpowiedzialność w tak poważnej odnodze przemysłu - czyli globalnym transporcie.

Materiał zewnętrzny.

REKLAMA
Zobacz również
Kalendarz imprez
styczeń 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28  29  30  31 dk1 dk2
dk3 dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9
dk10 dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16
dk17 dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23
dk24 dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30
dk31  1  2  3  4  5  6
×