eOstroleka.pl
Kościół i społeczeństwo,

Gniezno: Rozpoczął się IX Zjazd Gnieźnieński

REKLAMA
zdjecie 2000
zdjecie 2000
REKLAMA

W piątek w Gnieźnie rozpoczął się IX Zjazd Gnieźnieński. Trzydniowy Zjazd poświęcony jest roli religii w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego w Polsce i Europie - odbywa się pod hasłem „Europa obywatelska. Rola i miejsce chrześcijan”. Weźmie w nim udział około 1000 osób.

Taki wybór tematu jest odpowiedzią na bolączki współczesnej Europy. Proces integracji europejskiej wyraźnie cierpi na niedostateczne zaangażowanie obywateli. Instytucje Unii Europejskiej niebezpiecznie alienują się i oddalają od tych, którym mają służyć. Obywatele natomiast nie utożsamiają się z biurokratycznymi strukturami. Także wielu ludzi wierzących wycofuje się w prywatność, szukając wygodnego miejsca dla siebie i swoich bliskich, rezygnując z zaangażowania obywatelskiego. Są oni zaniepokojeni narastającymi tendencjami do czynienia nieładu aksjologicznego normą współczesnego społeczeństwa.

Odpowiedzią na ten kryzys nie może być tylko uznanie historycznego wkładu religii w tworzenie dziedzictwa Europy. Ta oczywista prawda ma również dzisiejsze oblicze: także współczesna demokracja potrzebuje religii. Demokracja potrzebuje bowiem wartości; potrzebuje sumienia; potrzebuje ludzi, którzy potrafią wybierać dobro i odróżniać je od zła.

Inicjatorzy Zjazdu - jako chrześcijanie, Polacy i Europejczycy - uważają, że dla budowania wspólnego dobra na naszym kontynencie niezbędne jest uznanie publicznego charakteru religii i jej niezastąpionej roli jako źródła kapitału społecznego, jako nauczyciela wartości, które są fundamentem wolnego społeczeństwa, takich jak: uczciwość, prawdomówność, gotowość dotrzymywania umów, ofiarność, bezinteresowność, skłonność do poświęceń, obowiązkowość, pracowitość, szacunek wzajemny, poszanowanie godności innych, szacunek dla różnorodności, solidarność, umiejętność dialogu i zawierania kompromisów przy zachowaniu własnej tożsamości. Zjazd Gnieźnieński jest również miejscem spotkania i wymiany doświadczeń z ludźmi, którzy uznanie dla tych wartości wywodzą z innych źródeł.

Odnowione Zjazdy Gnieźnieńskie stały się miejscem spotkań chrześcijan z Europy Środkowo-Wschodniej, którzy poprzez wykłady, dyskusje, warsztaty i modlitwę wyrażają swoją odpowiedzialność za przyszłość naszego kontynentu.

Tradycją Zjazdów Gnieźnieńskich jest ich szeroki charakter ekumeniczny i międzyreligijny. W spotkaniach organizowanych w Gnieźnie - kolebce polskiego katolicyzmu i pierwszej stolicy Polski - chętnie biorą udział chrześcijanie z innych Kościołów oraz przedstawiciele religii monoteistycznych: judaizmu i islamu.


[źródło: zjazd.eu]

Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27  28
dk29  30  1  2  3  4  5
×