2017-11-21T10:00:00+01:00 eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Goworowo w roli gospodarza Przeglądu Legend Mazowsza [ZDJĘCIA]

REKLAMA
fot. Starostwo Powiatowe w Ostrołęce
REKLAMA
0
0
0

W Goworowie odbyła się kolejna już 15. edycja Wojewódzkiego Przeglądu Legend Mazowsza.

Organizatorami tego wydarzenia, 16 listopada, byli: wójt gminy Goworowo, Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Goworowie we współpracy z Towarzystwem Przyjaciół Goworowszczyzny.

- „Chcecie wierzcie, lub nie wierzcie ... – legendy Mazowsza” to konkurs, który ma na celu pobudzenie społeczeństwa do poszukiwań i odkrywania uroków, tradycji, historii własnego regionu, najbliższej okolicy. W każdej miejscowości, dalszej, bliższej znajdują się miejsca cudowne, tajemnicze i urokliwe, trzeba je tylko  znaleźć i pokochać mówiła prowadząca.

Występy grup teatralnych  oceniała komisja w składzie: Krystyna Drabot, emerytowana polonistka, literatka, mieszkanka  gminy Goworowo,  Krystyna Reluga, kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Goworowie, Bożena Załęska,  instruktor powiatowy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ostrołęce, Paulina Hoffman i Maria Kulczyk - pracownicy Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce.

Komisja oceniała  wg następ. kryteriów: dobór legendy pod kątem możliwości wykonawczych uczestników; umiejętność zaprezentowania zgodnie z legendą lub przekazami źródłowymi (m.in. zachowanie gwarowego brzmienia tekstów); warsztat aktorski (dykcja); wykorzystanie strojów i rekwizytów, reżyseria i ogólny wyraz artystyczny.

Jako pierwsza zaprezentowała  się  grupa „I raz, dwa, trzy” z Publicznej Szkoły Podstawowej w Wykrocie w przedstawieniu „O sierotce Marysi i jej złej macosze”. Scenariusz powstał na podstawie utworu autorstwa Walerii Żarnoch ze zbioru „Cudowny bijak”. Opiekunem grupy jest pani Jadwiga Zaciek.  Następnie na scenę wyszły Skrzaty z Przedszkola Samorządowego w Goworowie.  Przedstawiły  legendę o tym, skąd się wzięły trzy wieże w herbie Przasnysza. Legenda nawiązuje do powstania nazwy miasta Przasnysz oraz jego herbu. Opiekunkami grupy są: Wiesława Wasilewska, Beata Piechocka i Urszula Kordasz.  Kolejne na scenie były Świetliki. Są to uczniowie szkoły podstawowej im. J.Korczaka w Pasiekach. Legenda, którą zobaczyliśmy  w ich wykonaniu nosi tytuł „Złota Kaczka”. Scenariusz powstał na podstawie Legend Warszawskich autorstwa Artura Oppmana. Opiekunkami grupy są Agnieszka Solmińska i Anna Ruszczyk.
Po nich wystąpiła klasa IB ze Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie. Dzieci przedstawiły  legendę pod tytułem „Warszawski Bazyliszek”. Opiekunką grupy jest Agnieszka Puczkowska.

Proskenion to z kolei grupa gimnazjalistów ze szkoły podstawowej w Goworowie. Zaprezentowała  legendę pod tytułem „Syrena”.  Opiekunką grupy jest Agnieszka Dudziec. Jako ostatnia zaprezentowała  się grupa teatralna ze Szkoły Podstawowej w Kuninie. z legendą „Jaś grajek i Królowa Bona”. Scenariusz powstał na podstawie „Legend i podań Kurpiów”,  wydanych przez Związek Kurpiów w 2008 r. Opiekunami grupy są: Sylwia Zięba, Joanna Łojek, Konrad Drabot.

Nagrody dla młodych artystów ufundowali: Powiat Ostrołęcki oraz Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Goworowie. Swoje wyróżnienie  przyznała też kierownik gminnej Biblioteki Publicznej w Goworowie. Po obradach jurorzy postanowili nagrodzić m.in.  grupę z Pasiek za muzykę i śpiew. Wiktor Kowalski otrzymał wyróżnienie indywidualne;  "I raz, dwa, trzy" za piękne posługiwanie się językiem gwarowym; Skrzaty z przedszkola za kreacje aktorskie, wyuczone długie kwestie. Wyróżnienie indywidualne zdobyła Olga Strzałkowska. Klasy IB z Goworowa została nagrodzona  za kostiumy i odwagę w grze,  Proskenion z gimnazjum za efekty specjalne i  widowiskowość, grupa z  Kunina za magiczną atmosferę, scenografię, Zaś tytuł  najlepszej aktorki Przeglądu  otrzymała Sylwia Orłowska z gimn. w Goworowie - za rolę Barnaby.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
maj 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 26  27  28  29  30  1  2
dk3  4  5 dk6  7  8  9
 10  11  12 dk13  14 dk15  16
 17  18  19  20  21  22  23
 24  25  26  27  28 dk29 dk30
 31  1  2  3  4  5  6
Dzisiaj:
Brak wydarzeń
×